Loading...
Kręgosłup

Ból pleców w trakcie ciąży

Pytanie:
Mam 27 lat i jestem w 21. tygodniu ciąży. Od kilku dni pojawiły się u mnie silne bóle dolnej części pleców (zwłaszcza wieczorem podczas chodzenia). Jakie bezpieczne środki przeciwbólowe mogę stosować? Czy są jakieś ćwiczenia dla kobiet w ciąży łagodzące te objawy?

Odpowiedź:
Kobiety ciężarne często skarżą się na bóle krzyża. Związane jest to z przyrostem masy ciała, ale i z przesunięciem środka ciężkości ciała. Zmienia się sylwetka i postawa, środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu, pogłębia się lordoza lędźwiowa. Dochodzi do rozciągnięcia mięśni brzucha i ich zwiotczenia. Ponadto w wyniku działania progesteronu następuje rozlużnienie ścięgien i więzadeł. Wszystko to predysponuje do wystąpienia bólów krzyża.
Z zabiegów przeciwbólowych pozostają głównie ćwiczenia, które oczywiście trzeba dostosować do fazy ciąży. Każdy przypadek bólu trzeba jednak rozpatrywać indywidualnie, w uzgodnieniu z ginekologiem. W księgarniach dostępne są publikacje z zestawami ćwiczeń dla kobiet oczekujących dziecka, gdzie zamieszczone są między innymi przykłady ćwiczeń w przypadku bólów krzyża. Wykonywanie ich należy jednak uzgodnić z lekarzem ginekologiem. Warto też stosować w ciągu dnia pozycje relaksujące układając się na boku lub na plecach, no i oczywiście pamiętać o noszeniu obuwia na niskich obcasach.
Należy unikać wykonywania skłonów w przód: rajstopy i buty zakładać na siedząco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.