Loading...
Choroby

Ból podbrzusza u mężczyzn – jakie ma przyczyny i co może oznaczać?

Ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn dokucza młodemu mężczyźnie z rana

Bardzo często zdarza się, że odczuwamy dolegliwości z jakimi nie spotkaliśmy się nigdy wcześniej. Niepokój połączony z obawą, powoduje nasze większe zainteresowanie nieznanymi dotąd objawami. Próbujemy stosować domowe sposoby bierzemy leki przeciwbólowe. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, ale zanim będziemy mieć taką możliwość, możemy spróbować ocenić symptomy co znacznie ułatwi kontakt z lekarzem.
W poniższym artykule skupimy się na bólu w podbrzuszu u mężczyzny i tym, jakie mogą być tego przyczyny? Co robić, gdy silny ból podbrzusza nie odpuszcza?

Ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn – czy to zapalenie pęcherza moczowego?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w podbrzuszu u mężczyzn jest zapalenie pęcherza moczowego. Objawia się ono głównie częstą potrzebą oddania moczu, a podczas jego oddawania uczuciem piekącego bólu. Przy zapaleniu pęcherza może również wystąpić podwyższona temperatura. Konieczne jest ogólne badanie moczu, a lekarz zazwyczaj zleca terapię antybiotykową. Przyczyny tej bolesnej dolegliwości bywają różne. Możliwa jest infekcja spowodowana np. wizytą na basenie. W okresie zimowym nietrudno o przeziębienie wrażliwych stref męskiego ciała, a to nieuchronnie wiąże się z problemami układu moczowego. Ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn może mieć przyczynę również w niewłaściwie dobranych środkach higieny intymnej.

Silny ból podbrzusza – czy to zapalenie jąder?

Ból w podbrzuszu u mężczyzny może być spowodowany również przez zapalenie jąder. Wówczas taki ból odczuwany jest jako promieniowanie od jąder. Infekcja ta występuje głownie u młodych mężczyzn i jest przenoszona drogą płciową. Dotyka jednak również starszych mężczyzn, ale w ich przypadku wynika ona bardziej z trudności w prawidłowym oddawaniu moczu.

Występujące przy tym objawy, takie jak chociażby ból podbrzusza u mężczyzn, łatwo można błędnie skojarzyć z innymi schorzeniami, toteż niepotrzebnych wątpliwości pozbawi nas wizyta u specjalisty. Należy zwrócić uwagę, czy nie występuje nietypowy wyciek z cewki moczowej i czy na jądrach nie pojawiły się wyczuwalne guzki lub zmiany na skórze. Każdorazowo po zauważeniu wspomnianych symptomów należy skonsultować je z lekarzem rodzinnym, który zadecyduje o formie dalszego leczenia.

Bóle w podbrzuszu u mężczyzn – może zapalenie gruczołu krokowego?

Kolejnym powodem bólu w dole brzucha u mężczyzny może być zapalenie gruczołu krokowego. Zapaleniu gruczołu krokowego, poza odczuciu bólu podbrzusza, towarzyszy trudność w oddawaniu moczu lub wręcz przeciwnie, częsta konieczność wizyty w toalecie. Chory może odczuwać ciągłą potrzebę oddawania moczu lecz podczas wizyty w toalecie występuje kolejny problem, czyli trudność w uzyskaniu ulgi. Dotyczy to głównie mężczyzn w starszym wieku, nie znaczy jednak, że nie nie cierpią na tę przypadłość również młodzi mężczyźni. Tu podobnie, jak w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, po wcześniejszy badaniu lekarze stosują kurację antybiotykową. Ma ona na celu przede wszystkim zwalczyć silny ból podbrzusza oraz wyleczyć chorego.

Bóle podbrzusza u mężczyzn a zapalenie wyrostka

Ból podbrzusza u mężczyzny po lewej stronie
Źródło: Freepik.com

Dokuczliwe bóle podbrzusza u mężczyzn, a zwłaszcza ból w prawej części podbrzusza u mężczyzn połączony z nudnościami, brakiem apetytu i nierzadko z podwyższoną temperaturą może wskazywać na zapalenie wyrostka. Mężczyźni, dotknięci takim bólem w podbrzuszu, dość powszechnie tłumaczą go problemami z trawieniem, spożytym zbyt ciężkim posiłkiem czy nadmiernym stosowaniem używek. Niezbędna w tym przypadku jest diagnoza poparta badaniem, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, a leczenie w większości opiera się na zabiegu laparoskopowym.

Ból w podbrzuszu u mężczyzny – czy to kamica nerkowa?

Mężczyźni mogą również odczuwać ból w dole brzucha – w pachwinie, w dolnym odcinku pleców czy też w samym dole brzucha. Takie objawy występują bardzo często i jak się później okazuje, po przeprowadzonych badaniach, lekarz stwierdza atak kamicy nerkowej. Bóle w podbrzuszu u mężczyzny, opisywane są jako ostre i niemożliwe do uśmierzenia, przy użyciu dostępnych środków przeciwbólowych. Spowodowane jest to głównie przechodzeniem złogów przez drogi moczowe. W niektórych przypadkach, gdy bóle w podbrzuszu u mężczyzny nie ustępują, konieczne jest przewiezienie chorego do szpitala – szczególnie, gdy pośród objawów występują tak typowe, jak krew w moczu. W podobieństwie do wyżej wspomnianych przypadków możliwe są dodatkowe symptomy takie jak ogólne osłabienie, podwyższona temperatura i ogólne złe samopoczucie. Nie wolno lekceważyć takich objawów, szybka interwencja lekarza pozwoli na prawidłowe rozpoznanie i jak najskuteczniejsze leczenie.

Naturalnym powodem bólu podbrzusza u mężczyzny może być nieodpowiednia dieta. Ciężkostrawne potrawy, nadmierne używanie ostrych przypraw mogą przyczynić się do niezwykle ciężkich dolegliwości, szczególnie dla układu pokarmowego. W takim jednak przypadku nierzadko skuteczne okazują się domowe sposoby takie jak napary z ziół działających rozkurczowo i wiatropędnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.