Ból trzustki — po której stronie jest trzustka u człowieka?

Artykuł partnera.

Ból trzustki może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Nie wolno go lekceważyć. Wyjaśniamy, jakie choroby są związane z takimi boleściami. Jak rozpoznać dolegliwości trzustki? Co wówczas zrobić?

Co to trzustka? Po której stronie jest trzustka u człowieka?

Trzustka to narząd gruczołowy. Bierze udział w procesie tworzenia enzymów. Usprawniają one trawienie tłuszczów i węglowodanów. Ponadto jest odpowiedzialna za wytwarzanie insuliny. Jednocześnie — za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Wiedza, po której stronie jest trzustka u człowieka, jest bardzo ważna. Dzięki temu prawidłowo ocenisz swoje dolegliwości bólowe. Ulokowana jest w tylnej części jamy brzusznej. Dokładnie na wysokości pierwszego i drugiego kręgu lędźwiowego kręgosłupa. Jest unerwiona za pomocą włókien nerwowych ze splotu trzewnego. Odczuwany ból wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych w otrzewnej. Może też być skutkiem zalania pęcherzyków i kanalików trzustki sokiem trzustkowym.

Jakie są powody bólu trzustki?

Ból trzustki może świadczyć o:

  • ostrym zapaleniu trzustki — wynika ono m.in. z zalegania złogów w przewodach żółciowych, nadmiernego spożywania alkoholu lub przewlekłego zażywania leków. Inne przyczyny to np. nadczynność przytarczyc, choroby dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i schorzenia autoimmunologiczne. Oprócz bólu objawiają się nudnościami, wymiotami, gorączką i zaparciami;
  • przewlekłym zapaleniu trzustki — powoduje nasilający się ból trzustki. Często nawraca on po dłuższym okresie. Wówczas może mieć różne natężenie. Inne jego objawy to biegunka, wymioty, zażółcenie skóry, błon śluzowych i cukrzyca. Nieleczone prowadzi m.in. do niewydolności trzustki;
  • torbielach i zwapnieniach — bardzo często o charakterze nowotworowym. Mogą być skutkiem zapaleń trzustki.

Ponadto dolegliwości bólowe trzustki mogą świadczyć o nowotworze. Niestety boli on dopiero w zaawansowanym stadium.

Jaki charakter ma ból trzustki? A jaki żołądka?

To zależy od przyczyny dolegliwości bólowych. Zapaleniu towarzyszy ostry, napadowy, piekący i przeszywający ból. Może występować w sposób ciągły. Często utrzymuje się tylko przez kilka godzin. Najczęściej nie ustępuje po spożyciu powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Ponadto nierzadko promieniuje do pleców.

Z kolei nowotwór trzustki objawia się silnym kłuciem lub uciskiem. Ból wzmaga się podczas leżenia na wznak. Po podrażnieniu otrzewnej może dojść do napięcia i tkliwości powłok brzusznych.

Ból trzustki jest często mylony z dolegliwościami żołądka. Występuje on po lewej stronie pod żebrami. Z kolei bóle żołądka — w środkowej części nadbrzusza. Tam, gdzie leży mostek.

Co zrobić z bólem trzustki? Jak wspomóc jej pracę?

Bólu trzustki nie można ignorować. Należy udać się do lekarza. Tylko on postawi fachową diagnozę, a potem odeśle na badania.

Jednak można temu zapobiec. Głównie za pomocą zdrowej diety, aktywności fizycznej i regularnym badaniom. Można też wzmocnić pracę trzustki odpowiednimi suplementami diety.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.klimuszko.pl/

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.