Loading...
Choroby

Ból w lewym boku – co może oznaczać i jakie są jego przyczyny?

Mężczyzna odczuwający ból ból w lewym boku w pasie

W momencie, gdy czujemy ostry ból w lewym boku w pasie, to niezależnie od przyczyn jego wystąpienia i objawów, jest to powód do tego, by zgłosić się do lekarza. Przenikliwy ból w lewym boku w pasie może oznaczać niebezpieczny stan w naszym organizmie, taki jak np. tętniak aorty brzusznej. W zależności, jaki jest to rodzaj bólu oraz jakie są jego objawy, dobiera się odpowiednią formę leczenia. Na początku jednak powinniśmy przeprowadzić odpowiednie badania oraz szczegółowy wywiad lekarski, które ułatwiają rozpoznanie przyczyn dolegliwości. Dowiedz się, co może oznaczać ból w lewym boku i kłucie w lewym boku, a także co zrobić, gdy ból pod lewym żebrem nie daje za wygraną?

Ból pod lewym żebrem

Ból w lewym boku może być bardzo trudny do zdiagnozowania, gdyż często nam się wydaje, że ból ten dotyczy innego narządu niż ma to miejsce w rzeczywistości, ponieważ może on zwyczajnie promieniować. 

W zależności, jakiego narządu dotyczy kłucie w lewym boku,to jego przyczyna może być różna.

Skąd ból z lewej strony pod żebrami?

A może boli Cię:

  1. Trzustka – zapalenie oraz torbiele, których głównym objawem jest kujący ból w lewym boku. 
  2. Żołądek – nadżerki błony śluzowej lub obecność bakterii Helicobacter pyroli, która jest niebezpieczna, bytuje w układzie pokarmowym człowieka najczęściej wybierając żołądek oraz dwunastnice. 
  3. Śledziona – uczucie dyskomfortu pojawia się w wyniku powiększenia się organu 

Ból w lewym boku, a plecy 

Dyskomfort lewej części ciała może pojawić się także z tyłu i może on być spowodowany wadą naszego kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego, a także chorobami nerek.

Tego typu bóle świadczą najczęściej o:

  1. Wadach postawy.
  2. Kolce nerkowej.
  3. Chorobach serca.
  4. Uszkodzeniu mięśni.
  5. Stanach zapalnych rześkich narządów płciowych.
  6. Schorzeniach jelit oraz płuc.

Natomiast ból w lewym boku pleców nad biodrem świadczyć może o zapaleniu nerek. 

Ból w lewym boku na dole

Tego typu bóle często są wynikiem schorzeń intymnych. Wśród nich, wyróżnia się takie dolegliwości jak:

  1. Skręt jajnika, do których zalicza się następujące objawy:
    – ostry narastający ból,
    ból nad jajnikiem, który może promieniować, aż do pleców,
    nudności, wymioty oraz ból głowy.
  2. Ciążę pozamaciczną.
  3. Torbiel jajnika.
  4. Pękanie jajnika.
  5. Endomertiozę – jest to rodzaj choroby, która występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Przyczynia się ona do złuszczania naskórka błony śluzowej macicy. 
  6. Owulację.
  7. Miesiączkę.

Możemy też do takich bólów zaliczyć kłucie w lewym boku przy biodrze 

Ból w lewym boku i ból pod lewym żebrem a ciąża 

W momencie, gdy podczas ciąży odczuwamy tego typu bóle, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doprowadzić do powikłań ciąży. Najczęściej w tym przypadku odpowiada kolka jelitowa lub nerkowa. Taki dyskomfort, związany jest z powiększającą się macicą oraz poruszaniem się maluszka w brzuchu. Kolka w tym przypadku występuje podczas wysiłku fizycznego oraz podnoszenia ciężarów. 

Kurczowe bóle brzucha silniejsze po lewej stronie

Kobieta odczuwająca ból z lewej strony pod żebrami
Źródło: freepik.com

Kurczowe bóle brzucha, które nasilają się przy nacisku chorego miejsca, często są silniejsze po lewej stronie. Objawy typu nudności, gorączka, dreszcze, biegunka oraz zaparcia, mogą świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego. Nie zwlekając powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku zaparć zapomnijmy o stosowaniu lewatywy oraz leków przeczyszczających. 

Kłucie w lewym boku, a klatka piersiowa  

Większość z nas uważa, że ból po lewej stronie klatki piersiowej powiązany jest z sercem. Jednak nie do końca tak jest. Tego typu kłucie wysyłane jest sygnałem przez inne narządy wewnętrzne, gdyż serce nie znajduje się po lewej stronie, a po środku klatki piersiowej. Kłucie w lewym boku przy biodrze, może być związane z błahymi, nikomu nieprzychodzącymi do głowy rzeczami, takimi jak np. przeziębienie, czy kaszel, podczas którego podrażnieniu i drobnym urazom ulegają włókna nerwowe lub chrząstki żebrowe, co morze doprowadzić do stanu zapalnego i w konsekwencji przyczyni się to do ostrego bólu. Kolejnym, ale już mniej groźnym powodem bólu, może być przeciążenie podczas treningu. Kłucie będzie wtedy odczuwalne w mięśniach. 

Inne przyczyny bólu brzucha z lewej strony

Bólowi brzucha mogą towarzyszyć jeszcze inne objawy, np. krwawienie z przewodu pokarmowego, zmniejszenie masy ciała, choroby nowotworowe w rodzinie oraz podeszły wiek. Należy dla pewności niezwłocznie przeprowadzić wtedy wymagane badania, gdyż lepiej leczyć niż zapobiegać. Konieczne w takim przypadku może okazać się wykonanie gastroskopii lub kolonoskopii.

Po lewej stronie brzucha znajduje się także część okrężnicy, czyli jelita grubego. Najczęściej problem ten dotyczy ludzi po 40 roku życia, ale może też występować podczas stosowania diety ubogiej w błonnik. W tym przypadku bóle pojawiają się w momencie, gdy w uchyłkach jelita grubego pozostaną resztki jedzenia, co może doprowadzić do zapalenia.

Możemy w tym przypadku poddać się szeroko dostępnym badaniom, które pomogą nam ocenić stan naszego jelita grubego. Ból z lewej strony brzucha, nigdy nie powinien być lekceważony, gdyż może nieść ze sobą poważne dolegliwości, które mogą powodować bardzo silne bóle. Niekiedy mogą one uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo często, aby zmniejszyć tego typu bóle, należy zmieniać pozycje. W momencie, kiedy w niektórych momentach ból zanika powinniśmy znaleźć jego przyczynę powstawania. 

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu

Dktor diagnozujący ból pod lewym żebrem
Źródło: freepik.com

Przewlekłe bóle, które występują w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu, mogą być objawem przewlekłego zapalenia trzustki, które może się przyczynić do stopniowego, nieodwracalnego uszkodzenia tego narządu. W takim przypadku bólom towarzyszą:

  1. Uczucie pełności po jedzeniu.
  2. Wzdęcia brzucha.
  3. Nudności, wymioty oraz biegunka.

Mocny ból w lewym boku i kłucie w lewym boku mogą świadczyć także o powiększonej śledzionie, która jest niewielkim narządem, znajdującym się między lewą nerką a żołądkiem. Śledziona odpowiada za szereg istotnych funkcji, zadań. Dzięki temu, że posiada ona zdolności magazynowania krwi, śledziona potrafi kilkukrotnie zwiększyć swój rozmiar. Powiększenie to można wykryć podczas badania palpacyjnego. Może zdarzyć się także, że organ zacznie się powiększać w wyniku infekcji bakteryjnej lub wirusowej oraz podczas zmian nowotworowych. W momencie, gdy mamy powiększoną śledzionę możemy odczuwać bolesny ucisk z lewej strony brzucha oraz promieniujące do jamy brzusznej bóle pleców. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.