Loading...
ChorobyCiążaDom i rodzina

Ból w okolicy pępka – co oznacza i jakie są jego przyczyny?

Kobieta borykająca się z bólem w okolicach pępka

Bolący pępek, to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w okolicy brzucha. Wielu osobom wydaje się, że bóle w okolicy pępka są niegroźne. Jak się jednak okazuje, ból brzucha w okolicy pępka może świadczyć chociażby, o rozwijającym się, groźnym stanie chorobowym. Jakie są główne przyczyny bólu w okolicy pępka? O czym świadczy kłujący ból brzucha w okolicy pępka? Czy ból brzucha pod pępkiem przy ucisku może być niebezpieczny?

Ból brzucha w okolicy pępka – jakie badania wykonać?

Ból w okolicy pępka może świadczyć o chorobie lub zaburzeniach występujących w okolicach brzucha. Aby móc postawić precyzyjną diagnozę, a także rozpocząć odpowiednie leczenie, warto na początku wykonać badania laboratoryjne. W przypadku bólu w okolicy pępka, powinno się wykonać takie badania jak:

  • morfologia krwi,
  • stężenie glukozy, elektrolitów sodu, potasu, magnezu, wapnia, chloru oraz fosforu,
  • stężenie mocznika i kreatyniny,
  • aktywność amylazów i lipazów (czyli enzymów trzustkowych) lub transaminazu (czyli enzymów wątrobowych),
  • stężenie bilirubiny,
  • badanie stolca na obecność krwi.

Pojawiające się bóle w okolicy pępka mogą sprawiać, że trzeba będzie wykonać jeszcze badania obrazowe czyli: usg brzucha, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. 

Bolący pępek – przyczyną wyrostka robaczkowego

Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być przyczyny bólu  brzucha w okolicy pępka. Otóż przyczyn bólu brzucha w okolicy pępka może być naprawdę wiele. Jedną z nich jest wyrostek robaczkowy. Nasilający się podczas kaszlu i pojawiający się ból w okolicy pępka przy ucisku; ból w okolicy pępka jest najczęstszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Na początku, zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się bólem brzucha nad pępkiem. Następnie, pojawia się ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka. Stan zapalny wyrostka robaczkowego sprawia, że ból w okolicy pępka stopniowo narasta, aż staje się bardzo ostry i uciążliwy. Zapalenie wyrostka robaczkowego i ból wokół pępka, mogą prowadzić także do nudności i wymiotów. Tego rodzaju dolegliwości sprawiają, że należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zleci przeprowadzenie operacji. Warto pamiętać, że zbyt późno zdiagnozowany wyrostek robaczkowy, może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia a ciąża

Kolejna prawdopodobna przyczyna bólu wokół pępka, to ciąża. Ból pępka w ciąży spowodowany jest rozrastaniem się macicy, która uciska jelita i pęcherz. Ból w okolicy pępka w ciąży, dość często może być mylony z kolką oraz przypominać uczucie wbijania szpilki. Ból pępka w ciąży, najczęściej doskwiera kobietom, które mamami mają zostać po raz pierwszy. Ból w okolicy pępka w ciąży jest powszechną przypadłością ciążową, która może także oznaczać nadmierne rozciągnięcie powłok brzusznych, ich osłabienie, rozdarcie, czy też rozsunięcie się tkanek. Taki stan rzeczy często może prowadzić do pojawienia się uwypuklenia w okolicy pępka, dlatego określa się to mianem tzw. przepukliny pępkowej. Chociaż przestrzegając zaleceń, przepuklina pępkowa staje się niegroźna, to i tak należy pokazać ją lekarzowi.

Kobieta w ciąży z bólem w okolicy pępka
Kobieta w zaawansowanej ciąży odczuwa ból brzucha w okolicy pępka, trzyma się dłońmi za ciążowy brzuszek z nadzieją, iż ból minie szybciej.

Ból brzucha na wysokości pępka – czy to zapalenie jelit?

Bóle w okolicy pępka, mogą świadczyć również o rozwijającym się zapaleniu żołądka i jelit. Ze stanem zapalnym ma się do czynienia wówczas, kiedy dojdzie do podrażnienia i zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Bóle w okolicy pępka oraz stan zapalny żołądka i jelit, mogą zostać wywołane przez zatrucie alkoholowe lub stosowanie niektórych leków. Zapalenie żołądka i jelit, wymaga szybkiej konsultacji z gastrologiem.

Ból brzucha pod pępkiem sygnalizujący przepuklinę

Przepuklina pępkowa, możliwa nie tylko w ciąży, jest kolejną popularną przyczyną kłucia w pępku. Przepuklina pępkowa zdecydowanie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Wraz z upływem czasu prowadzi do niedrożności, co objawia się właśnie kłuciem w pępku. Aby mieć pewność, że bóle pępka są spowodowane przepukliną, należy wykonać badanie USG brzucha.

Inne, prawdopodobne przyczyny bólu brzucha koło pępka

W przypadku kobiet, możliwe przyczyny bólu pępka niekoniecznie muszą być od razu związane z ciążą. Kłujący ból brzucha w okolicy pępka, często może wskazywać na pęknięcie pęcherzyka Graafa. Charakteryzuje się on nagłym i dość ostrym bólem. Wówczas, najczęściej pojawia się ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka, który trwa od kilku sekund do nawet kilku minut. W tym przypadku, kłujący ból brzucha w okolicy pępka zazwyczaj występuje miedzy 10, a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Kobiety mogą również skarżyć się na nagły, skurczowy ból w okolicach pępka, który występuje podczas stosunku płciowego. Może on być związany z zapaleniem przydatków, któremu zazwyczaj towarzyszy ogólne osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, a nawet nudności, wymioty lub biegunka.

Niektórzy pacjenci żalą się również na występujący ból brzucha nad pępkiem. Taki rodzaj bólu nad pępkiem, zazwyczaj może być objawem problemów z narządami przewodu pokarmowego, czyli żołądkiem, jelitami, wątrobą, drogami żółciowymi, chorobami nerek oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Kobieta trzymająca dłonie na bolącym w okolicach pępka brzuchy
Kobieta odczuwa ból w okolicy pępka do tego stopnia, że aż musiała złapać się za brzuch rękoma.

Do najczęstszych przyczyn bólu nad pępkiem, należą: choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka, nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie wątroby lub trzustki, choroby jelit, zawał serca, kamica i zapalenie pęcherzyka żółciowego. Natomiast ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia, mogą być związane z tzw. poposiłkowym uczuciem pełności. Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia, może także występować przy dolegliwościach związanych z nieżytem błony śluzowej żołądka. Ból nad pępkiem nasila się wówczas po spożyciu ciężkostrawnych posiłków lub zbyt dużej ilości alkoholu. W tym przypadku, występujący ból nad pępkiem może być tępy, piekący, ostry lub rozlany.

Ponadto, występujący ból pępka przy dotyku lub ból brzucha pod pępkiem przy ucisku, może być związany zakładaniem zbyt ciasnych ubrań lub zakażeniem układu moczowego/infekcją dróg rodnych. W takiej sytuacji, zalecana jest na początku zmiana garderoby (występujący ból brzucha pod pępkiem przy ucisku, może być spowodowany podrażnieniem tej części ciała przez uciskające ubrania), a następnie udanie się do lekarza rodzinnego, a także lekarza ginekologa (w przypadku kobiet).

Natomiast, jeżeli podczas badań nie ustalono żadnej choroby, która mogłaby być przyczyną bólu w okolicach pępka, to może to wskazywać na nerwobóle. Taki rodzaj bólu pępka, może być wywołany prowadzeniem zbyt aktywnego trybu życia.

Ból brzucha pod pępkiem u mężczyzn

Ból brzucha pod pępkiem występujący u mężczyzn, może być objawem wskazującym na (podobnie jak u kobiet) choroby układu moczowego lub choroby układu pokarmowego. W przypadku mężczyzn jednak, ból brzucha pod pępkiem może być spowodowany także chorobami gruczołu krokowego. Ból brzucha pod pępkiem, spowodowany typowo męskimi chorobami, może być początkiem:

  • Zapalenia prostaty – występujący ból poniżej pępka zazwyczaj jest ostry lub przewlekły, a także – występujący ból poniżej pępka znajduje się w podbrzuszu lub w okolicach krocza. Zapalenie prostaty może się charakteryzować trudnościami z oddaniem moczu i gorączką.
  • Łagodnym rozrostem prostaty – taki ból w tym miejscu może być spowodowany rozrostem prostaty, może objawiać się podczas oddawania moczu oraz trudnościami z mikcją. W niektórych przypadkach, ból pod pępkiem może prowadzić do całkowitego zatrzymania moczu.
  • Rakiem prostaty – chociaż przez długi czas jest bezobjawowy, z czasem zaczyna objawiać się występującym bólem pod pępkiem. Rak prostaty może wówczas uciskać m.in. pęcherz moczowy.

U niektórych mężczyzn, taki ból pojawia się ze względu na rozwijającą się przepuklinę pachwinową. Pojawiające się bóle brzucha w okolicy pępka, mogą występować wraz z uczuciem ciężkości w podbrzuszu. W przypadku braku podjęcia diagnostyki lekarskiej, bóle brzucha w okolicy pępka i rozwijająca się przepuklina pachwinowa, przerodzi się w uwypuklający się guzek. 

Bóle pępka u dzieci – co oznacza i jak należy go leczyć?

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka, najczęściej spowodowany jest zapaleniem wyrostka robaczkowego lub przepukliną pępkową. Ponadto, ból brzucha u dziecka w okolicy pępka, często może występować w wyniku chorób pasożytniczych i nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem jelit. Ból pępka może także występować u dzieci, które narażone są na stres.

Jak leczyć ból pępka u dzieci? W przypadku pojawiającego się bólu w okolicy pępka przy ucisku, związanego z wyrostkiem robaczkowym lub przepukliną, jedynym sposobem na usunięcie bólu brzucha koło pępka u dzieci, będzie zabieg operacyjny. Jeżeli natomiast ból pępka u dziecka występuje w wyniku przewlekłego stresu, wtedy należy stosować odpowiednie techniki relaksacyjne, które sprawdzają się przy leczeniu stresu u dzieci.

Czy można stosować leki na występujący ból pępka przy dotyku?

Ból w pępku może świadczyć o wielu groźnych chorobach. Jeżeli jednak ból w pępku nigdy wcześniej nie występował, można spróbować leczenia w postaci stosowania środków rozkurczających. Na kłujący i uciskający ból pępka, można zastosować preparaty o działaniu rozkurczającym. W tym celu, zalecane jest stosowanie leków zawierających w składzie Drotawerynę. Tego rodzaju preparaty, można w aptece nabyć bez recepty. Warto jednak pamiętać, że jeżeli po kilku dniach od stosowania leku ból brzucha nad pępkiem lub w jego okolicach nadal występuje, należy jak najszybciej udać się na konsultacje lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.