Loading...
Zdrowie

Ból zębów – wszystko, co musisz wiedzieć!

Ukruszony ząb który boli

Ból zębów to przypadłość, która choć raz w życiu dotknęła każdego z nas. Jakie mogą być przyczyny i skutki bólu zęba? Jak sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością? Sprawdź!

Objawy bólu zęba

Na samym początku warto wspomnieć kilka słów na temat objawów bólu zęba. Ból ten może się objawiać na wiele różnych sposobów. Do symptomów, które mogą wskazywać na problemy z zębami, można zaliczyć przede wszystkim:

  • Ból odczuwany podczas gryzienia i/lub żucia;
  • Ból, który promieniuje na całą szczękę;
  • Nadwrażliwość zębów podczas picia albo jedzenia zimnych, ciepłych, słodkich lub kwaśnych potraw;
  • Obrzęk policzka / dziąseł w pobliżu zęba;
  • Ropna wydzielina lub krwawienie dziąseł;
  • Uczucie pulsowania w zębie;
  • Nieprzyjemny zapach z ust;
  • Zaczerwienienie / plamki wokół zęba;
  • Objawy dodatkowe – takie jak gorączka, ból ucha, głowy czy szyi.

Ból zębów – przyczyny

Będąc w temacie bólu zębów, warto wyjaśnić, jakie mogą być przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości. Do najczęstszych czynników wywołujących dolegliwości bólowe zębów zaliczamy:

  • Próchnicę –  jest najczęściej spotykaną chorobą jamy ustnej. Jej przyczyną są pochodzące z płytki nazębnej bakterie. Wytwarzają one kwasy, których rozwój prowokuje demineralizację szkliwa. Proces ten osłabia zęby, a w kolejnych etapach prowadzi do powstania ubytków. Nieleczona próchnica może prowadzić do bardzo silnego bólu oraz pogłębiania się problemów z zębami i dziąsłami.
  • Zapalenie miazgi – jest to choroba, która bardzo często pojawia się w konsekwencji nieleczonej próchnicy. Czasami zdarza się, że jest ona spowodowana urazem mechanicznym zęba (np. złamaniem). Na tym etapie stan zapalny dotyka miazgi zęba, czyli jego wewnętrznej struktury. Zapalenie wywołuje ból, który na początku jest niezbyt uciążliwy, jednak istnieje ryzyko, że  z czasem stanie się coraz silniejszy i uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe pojawiają się nie tylko w wyniku gryzienia i spożywania posiłków, ale występują również samoistnie. Oprócz pulsującego bólu zęba, objawem zapalenia miazgi bywa także promieniowanie bólu do sąsiednich okolic. Promieniowanie może wystąpić do szczęki, żuchwy, ucha i oka.
  • Uraz zęba – zdarza się, że ból zęba powstaje w wyniku urazu. Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść np. w wyniku pobicia, podczas uprawiania kontaktowych dyscyplin sportu (boks, judo, zapasy), a także w konsekwencji gryzienia twardych pokarmów.
  • Paradontozę – czyli przewlekłe zapalenie przyzębia. Choroba rozwija się bardzo wolno i stopniowo. Nie należy jej lekceważyć ponieważ w dalszym etapie jej rozwoju istnieje możliwość, że będzie prowadzić do rozchwiania zębów. Warto wiedzieć, że paradontoza jest chorobą dziedziczną. Jeśli więc cierpią na nią nasi bliscy krewni, to znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.
  • Nadwrażliwość zębów – to kolejna bardzo częsta przyczyna bólu w obrębie jamy ustnej. Przypadłość ta jest spowodowana przez odsłonięcie zębiny, czyli tkanki budującej ząb. Nadwrażliwość objawia się jako ostry ból zębów, który występuje podczas spożywania zimnych, ciepłych, słodkich lub kwaśnych pokarmów. Wśród przyczyn nadwrażliwości można wymienić m.in. erozję szkliwa, niewłaściwą technikę mycia zębów, stosowanie wybielających past do zębów czy bruksizm.

Domowe sposoby na silny ból zęba

Zmagasz się z bólem zęba? Zanim nadejdzie termin wizyty u dentysty, warto spróbować wspomóc się domowymi sposobami. Dobrze sprawdzą się np. zimne okłady na bolące miejsce. Godnymi rozważenia propozycjami są również przyłożenie do bolącego zęba rozgniecionego czosnku lub wacika nasączonego olejkiem goździkowym. 

Ból zęba – kiedy do dentysty?

Boli Cię ząb i zastanawiasz się, kiedy iść do dentysty? Jeśli męczy Cię ból zębów, postaraj się jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby na ból zęba mogą przynieść chwilową ulgę, ale nie wyeliminują przyczyny bólu.

Ból zęba – jakie mogą być jego skutki?

Jeśli zmagasz się z bólem zęba, nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Zaniedbane uzębienie może być przyczyną wielu poważnych problemów, takich jak m.in. bóle głowy, zapalenie zatok, ropień oczodołu lub gałki ocznej. Jeśli drobnoustroje przedostaną się z jamy ustnej do krwioobiegu, mogą stać się źródłem ogólnoustrojowych chorób organizmu.

Leczenie bólu zębów

Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie bólu zębów? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przebieg leczenia zależy od wielu czynników – takich jak m.in. przyczyna czy stopień zaawansowania dolegliwości. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym stomatolog dobierze metodę leczenia dostosowaną do Twojego problemu.

Profilaktyka bólu zębów

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieją jakieś sposoby, aby zapobiec bólom zębów. Profilaktyka bólu zębów obejmuje przede wszystkim:

  • Codzienną higienę jamy ustnej (szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej).
  • Unikanie spożywania bardzo twardych pokarmów, które mogą prowadzić do złamań zębów.
  • Regularne wizyty kontrolne u dentysty.
  • Systematyczne usuwanie kamienia oraz płytki nazębnej w gabinecie dentystycznym.
  • Szybkie reagowanie na wszelkie ubytki w zębach.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.