Loading...
Kręgosłup

Ból kręgosłupa na tle nerwowym – czy to możliwe?

Kobieta z bólem kręgosłupa na tle nerwowym

Nie od dzisiaj wiadomo, że stres i nerwy potrafią uczynić prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Zwany cichym zabójcą, silny i długotrwały stres, sprawia że dochodzi do obniżenia się nastroju, zwiększenia ciśnienia krwi, temperatury i napięcia mięśni. W dłuższej perspektywie stres może doprowadzić nawet do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia AZS, zawału czy utraty włosów. Coraz częściej słyszy się o tym, że ból kręgosłupa również może być wywołany nerwami i silnym stresem. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o bólu kręgosłupa na tle nerwowym.

Jak stres działa na organizm? Czy możny czuć bóle kręgosłupa na tle nerwowym?

Stres nie zawsze ma zły wpływ na człowieka. W sytuacji zagrożenia chroni nas przed niebezpieczeństwem, przyspiesza refleks i zwiększa siłę. Wyrzut stresu napędza do działania, dzięki czemu możliwe jest wyjście z zagrożenia bez szwanku. Jednakże, jeżeli stres jest obecny w naszym życiu przez długi czas, może doprowadzić do wielu, często bardzo poważnych zmian w organizmie.

Do skutków zwiększonego stresu należą m.in.:

  • zwiększenie ilości kortyzolu i zmniejszenie dopaminy oraz serotoniny; przekłada się to na osłabienie, brak energii i gorsze samopoczucie;
  • zwiększone ciśnienie krwi, prowadzące nawet do nadciśnienia;
  • cukrzyca;
  • zespół jelita drażliwego;
  • zwiększone prawdopodobieństwo zawału;
  • wystąpienie chorób autoimmunologicznych jak AZS (atopowe zapalenie skóry);
  • bezsenność;
  • wahania nastrojów;
  • załamanie nerwowe.

Długotrwały stres wpływa również na stan kręgosłupa. Według niektórych badań, ból kręgosłupa na tle nerwowym dotyczy w dzisiejszych czasach ok. 70% populacji, przez co uważany jest nawet za chorobę cywilizacyjną. Może on dotykać osób w każdym wieku i skutecznie utrudniać funkcjonowanie. Najczęściej odczuwa się go w odcinku szyjnym kręgosłupa. Napinanie mięśni w szyi i barkach prowadzi z kolei do przeniesienia ciężaru na odcinek lędźwiowy; wówczas, po jakimś czasie, zaczynają nas boleć także dolna część pleców. Bardzo często ból występuje także z tyłu głowy i ciągnie się aż do barków. Prócz bólu można odczuwać także zawroty głowy, zesztywnienie mięśni i utrata energii. W skrajnych przypadkach dochodzić może do zwyrodnienia krążka międzykręgowego i chronicznego spięcia mięśni.

Objawy osłabienia kręgosłupa wywołanego stresem

Początkowo ból kręgosłupa wywołany stresem nie stanowi dla nikogo powodu do niepokoju. Nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, a poza tym dosyć łatwo jest się go pozbyć, np. za pomocą masażu. Jednakże z czasem, kiedy stres trwa bardzo długo, kręgosłup zaczyna cierpieć na tym coraz bardziej. Mięśnie, zamiast chronić go przed wstrząsami, stają się sztywne i pozbawione właściwej im elastyczności. Osłabienie kręgosłupa to proces, który daje kilka objawów, którym należy się przyjrzeć, aby uniknąć późniejszych problemów: 

  • bóle i zawroty głowy, często występuje także migrena;
  • ból brzucha;
  • sztywność karku;
  • bóle w mostku (łatwo pomylić je z dolegliwościami wieńcowymi);
  • bóle nerek;
  • mrowienie, drętwienie nóg oraz rąk.

Ćwiczenia zapobiegające bólom kręgosłupa

Zapobieganie bólowi kręgosłupa poprzez ćwiczenia na pływalni
Źródło: Pexels.com

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie bólu kręgosłupa na tle nerwowym. Wymagają one wprowadzenia w życie kilku zmian i przede wszystkim konsekwencji w ich utrzymaniu.

W pierwszej kolejności należy wprowadzić w życie regularne ćwiczenia. Rozciąganie napiętych od stresu mięśni może przynieść w naszym życiu dużo pozytywnych rezultatów, w tym redukcję bólu kręgosłupa.

  • Pływanie – do chętnie uprawianych sportów należy pływanie; powoduje nie tylko odprężenie, ale także doskonale wpływa na wzmocnienie mięśni kręgosłupa.
  • Bieganie, taniec – specjaliści zalecają również bieganie oraz taniec, bowiem obydwie te czynności znacząco wzmacniają wszystkie mięśnie, w tym również kręgosłupa.
  • Ćwiczenia na siłowni – jeżeli prócz wzmocnienia mięśni interesuje kogoś ich rozwój, warto wybrać się na siłownię; pod czujnym okiem trenera można osiągnąć naprawdę wymierne rezultaty oraz zapobiec bólom kręgosłupa wywołanych stresem.
  • Zmiana przyzwyczajeń – niewiele osób o tym wie, jednak zmiana niektórych codziennych nawyków może mieć naprawdę duży wpływ na zdrowie oraz ograniczenie bólu; wybieranie schodów zamiast windy, spacery zamiast samochodu – to wszystko jest w stanie zdziałać bardzo wiele.

Niezwykle ważne w profilaktyce jest również wyeliminowanie nerwów i stresu w swoim życiu. Wiadome jest, że nie jest to możliwe w stu procentach, bowiem każdego z nas codziennie spotykają sytuacje niezbyt przyjemne, które mogą znacząco wzmocnić stres i niepokój. Jednakże jeżeli nie potrafimy sobie w odpowiedni sposób z nim radzić, czujemy się przytłoczeni sytuacją, która ciągnie się od dłuższego czasu lub cierpimy na różnego rodzaju lęki i fobie, dobrym rozwiązaniem może być udanie się do psychologa i psychiatry. Pomoc specjalisty w radzeniu sobie ze stresem jest nieodzowna w przypadku, kiedy czujemy, że zaczyna on rządzić naszym życiem i wpływać na nasz stan fizyczny.

Ból kręgosłupa – leczenie

Zdarza się, że ból kręgosłupa wywołany nerwami jest na tyle poważny, że ani ćwiczenia, ani terapia nie przynoszą wymiernych rezultatów. Wówczas konieczna może okazać się konsultacja z fizjoterapeutą. Będzie on w stanie zlecić zestaw masażów oraz zabiegów fizjoterapeutycznych, które z powodzeniem pozwolą na walkę z bólem. Wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji nie tylko hamuje dyskomfort, ale jednocześnie wzmacnia i rozciąga mięśnie.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło:

  • Heszen, Irena. Psychologia stresu. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.

Pytanie do Specjalisty o bóle kręgosłupa na tle nerwowym:

Od przeszło 3 lat cierpię na bardzo silne bóle kręgosłupa, po pierwszym badaniu u lekarza domowego stwierdzono, iż to na tle nerwowym i zapisano mi naklofen w zastrzykach (nie zaprzeczalnie ból minął, ale na parę tygodni). Z miesiąca na miesiąc bóle były coraz częstsze, więc ponownie udałam się do lekarza i otrzymałam skierowanie do ortopedy – zrobiono mi szereg zdjęć, na które Pan doktor rzucił okiem i stwierdził, że poważniejszych zmian nie widzi i że to może być jakieś ognisko zapalne na tle nerwowym – że mam żyć spokojnie i mniej nerwowo. Powiem to tak: mam 26 lat i teraz nie ma prawie dnia, aby kręgosłup mnie nie bolał,. Ból pojawia się najpierw w dolnej części, później przemieszcza się również na boki (to uczucie jakby ktoś założył mi na ciało żelazny gorset i z całych sił ściskał tak, że nie jestem prawie w stanie oddychać ani się wyprostować).  Byłam kolejny raz u lekarza – kolejna dawka zastrzyków naklofen + pyralgina; zrobiłam też badania krwi – mam podwyższone OB 22. Do kogo powinnam się udać, aby rzeczywiście stwierdzić, co mi dolega? Nadmieniam, że w ostatnim czasie nie mogę nawet dłużej stać, nie mówiąc o wykonywaniu cięższej pracy – po paru minutach jestem zmęczona, kręci mi się w głowie, o kręgosłupie nie wspomnę.
Dziękuję za jakąkolwiek radę.

Odpowiedź Eksperta:

Rozpoznanie przyczyny bólu kręgosłupa można przeprowadzić na podstawie dokładnego wywiadu (dotyczącego bólu kręgosłupa, jego lokalizacji, promieniowania, okoliczności w jakich się pojawia i ustępuje, analizy czynników, które go zaostrzają, objawów towarzyszących), dalej badania lekarskiego (między innymi ocena ruchomości kręgosłupa, ewentualnej lateralizacji tułowia czy skrzywienia kręgosłupa, ocena siły mięśniowej, odruchów, ocena czucia oraz tzw. objawów rozciągowych). Pomocne jest wykonanie badań dodatkowych. Badaniem niejako pierwszego rzutu jest badanie radiologiczne kręgosłupa, ale wynik tego badania niestety na wiele pytań nie pozwala odpowiedzieć. W badaniu radiologicznym nie uwidoczniony zostaje rdzeń kręgowy, kanał kręgowy, stosunki topograficzne w kanale, ewentualna obecność wypuklin dyskowych czy ich ucisk na elementy nerwowe: rdzeń kręgowy, korzeń nerwowy. Z badań obrazowych badaniem znacznie dokładniejszym jest badanie rezonansu magnetycznego. Proponuję skonsultować swoje dolegliwości u neurologa oraz u reumatologa. Wygląda na to, że w Pani wypadku trzeba poszerzyć diagnostykę, postawić rozpoznanie, a następnie skorzystać z rehabilitacji w takim wymiarze, w jakim okaże się ona konieczna i przydatna po postawieniu rozpoznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.