Loading...
Choroby

Bóle pachwin – jakie są ich przyczyny i o czym świadczą?

Kobieta borykająca się z bólem pachwin

Ból w pachwinie, czyli zagłębieniu łączącym przednią część uda z tułowiem, może mieć różne przyczyny. Od tych najbardziej błahych aż po zagrażające życiu. Jak rozpoznać nagłe stany chirurgiczne objawiające się bólem w pachwinie? Kiedy należy udać się do lekarza, a w których przypadkach możemy zaufać domowym sposobom? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Niebezpieczne stany ostre

Bóle pachwin są najczęściej powodowane przez niegroźne dolegliwości stawowo-mięśniowe. Niemniej zdarza się, że ostre stany, mające swe źródło wewnątrz jamy brzusznej, np. martwicze zapalenie wyrostka robaczkowego, skręt torbieli jajnika, pęknięta ciąża pozamaciczna itp., także dają dolegliwości bólowe promieniujące do jednej z pachwin. Aby jednak zrozumieć etiologię tych niebezpiecznych dolegliwości i nauczyć się ich rozpoznawania, należy poznać anatomię dolnej części tułowia.

Gdzie jest pachwina u człowieka i z jakimi rejonami graniczy?

Podbrzusze, które stanowi około jednej trzeciej jamy brzusznej, dzieli się na trzy okolice: łonową (regio pubica), w której znajdują się genitalia, oraz dwie okolice pachwinowe (regiones inguinales), położone symetrycznie po obu stronach penisa/sromu. W podbrzuszu znajdziemy m.in. pęcherz moczowy wraz z fragmentami dochodzących do niego moczowodów, odbytnicę oraz macicę wraz z jajnikami i jajowodami lub gruczoł sterczowy, popularnie nazywany prostatą.

Każdy z wymienionych narządów może stać się przyczyną bólu promieniującego do pachwin. Statystycznie najczęściej występuje ostre zapalenie pęcherza, czyli bakteryjna infekcja przebiegająca z częstym parciem na mocz, pieczeniem w cewce i sporadyczną gorączką. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się wymiotami, niechęcią do jedzenia oraz charakterystycznym bólem, który zaczyna się w okolicach pępka, by po kilku godzinach zawędrować do prawego podbrzusza i pachwiny. Skręt torbieli jajnika powoduje natomiast silny ból brzucha oraz nadwrażliwość powłok na dotyk. Występuje raczej u nastolatek i młodych dorosłych kobiet. Należy zapamiętać, że wszystkie wymienione powyżej stany wymagają pilnej konsultacji z lekarzem! Powszechnie lekceważone stany zapalne pęcherza, nazywane „wilkiem”, mogą prowadzić do wstępującej infekcji nerek.

Przepukliny jako przyczyny bólu w pachwinie przy chodzeniu

Kluczowym pojęciem przy bólach pachwin są przepukliny. Przepuklina jest nieprawidłowym, nieanatomicznym uwypuklaniem się części ciała, np. fragmentu jelita przez otwór w powłokach. Ze względu na ich warstwową budowę, pachwiny są szczególnie predysponowane do powstawania przepuklin. Wybrzuszający się przez powłoki worek przepuklinowy jest nieestetyczny, boli przy chodzeniu, lecz przede wszystkim może uwięznąć, odcinając dopływ krwi do uwięzionych jelit. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z przepukliną? W tej chorobie ból nasila się przy czynnościach, którym towarzyszy napięcie mięśni brzucha, np. kaszlu, parciu w toalecie, ćwiczeniach gimnastycznych. Niejednokrotnie worek przepukliny można też wyczuć pod palcami jako regularnie powiększający i cofający się miękki guz.

Wizyta kobiety u lekarza w związku z uporczywym bólem pachwin
Źródło: Pexels.com

Bóle w prawej pachwinie – przyczyny

  1. Przepuklina pachwinowa prosta/skośna lub przepuklina udowa,
  2. zapalenie wyrostka robaczkowego- opisane powyżej,
  3. inne dolegliwości zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia itp.) – mogą dawać silne, rozlane bóle brzucha, które promieniują m.in. od prawej pachwiny,
  4. pęknięta ciąża pozamaciczna zlokalizowana w prawym jajowodzie, skręt torbieli prawego jajnika itp.

Bóle w lewej pachwinie – przyczyny:

  1. Przepukliny takie jak w przypadku prawej pachwiny,
  2. choroba uchyłkowa– czyli zapalenie uwypukleń ściany jelita grubego, stanowi dolegliwość charakterystyczną dla osób starszych,
  3. zaparcie/kamienie kałowe- końcowa część okrężnicy jest miejscem retencji mas kałowych, podczas nieleczonego zaparcia powstają w niej kamienie kałowe, które w skrajnych sytuacjach prowadzą do niedrożności jelit, silnego bólu, martwicy i zapalenia otrzewnej,
  4. stany ostre narządów symetrycznych (jajniki, jajowody) mogą występować również po stronie lewej.

Najczęściej przyczyny bólu w pachwinie są błahe: odprowadzalna przepuklina oraz dolegliwości ze strony układu ruchu np. mięśnia udowego. Jednakże ból pachwiny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu gorączka, wymioty czy szybkie pogarszanie się stanu ogólnego, może być pierwszym objawem zagrażających życiu procesów toczących się w brzuchu. Bólu pachwin nie należy nadmiernie demonizować, lecz także nie można go lekceważyć!

Uwaga: powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Opisane objawy mogą świadczyć o chorobie zagrażającej życiu oraz zdrowiu i wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.