Loading...
Aktywność fizycznaKręgosłup

Bóle pleców po ćwiczeniach na siłowni – co robimy nie tak, jak temu zapobiec

Chłopak ćwiczący na siłowni

Ból pleców po ćwiczeniach to dolegliwość, którą znają wszyscy. Doświadczają go zarówno zawodowi sportowcy, jak i zwykli ludzie. Kręgosłup lędźwiowy jest słabym obszarem dla każdej aktywności fizycznej, zarówno podczas intensywnego uprawiania sportu, jak i w życiu codziennym. Można to wytłumaczyć faktem, że dolna część pleców stanowi centrum naszego ciała, jego punkt podparcia.

Ból pleców jest zwykle spowodowany słabym gorsetem mięśniowym, który nie jest w stanie prawidłowo podeprzeć kręgosłupa. Zła postawa dodatkowo pogarsza ten stan. Zawodowi sportowcy często cierpią z powodu bólu pleców, który jest wynikiem regularnego uprawiania sportu.

Ból pleców po ćwiczeniach — opis stanu

Jeśli dolna część pleców jest bardzo bolesna po treningu, osoba nie może normalnie wstać z łóżka. Chodzi w pozycji pochylonej, a nawet normalne oddychanie w tym stanie jest bardzo trudne. Wiele osób cierpi na bóle pleców z powodu niewłaściwego treningu ciała.

Należy jednak zaznaczyć, że sportowcy również nie są odporni na tę dolegliwość. Kulturyści, na przykład, z wiekiem zaczynają odczuwać silny kłujący ból w kręgosłupie po treningu. Nieznośny zespół bólowy pojawia się nawet przy próbie zwykłego pochylenia się do przodu. Można zatem stwierdzić, że ból dolnej części pleców może wystąpić u każdego, niezależnie od tego, czy uprawia sport, czy nie.

U osób podnoszących ciężary, ból pleców najczęściej występuje w dolnej części kręgosłupa i dolnej części pleców. Dyskomfort waha się od łagodnych, krótkich okresów bólu do długotrwałego, silnego bólu.

Przyczyny bólu pleców po ćwiczeniach mogą być związane z silnym napięciem mięśni czy uszkodzeniem dysku. A także z wiekiem zmianami w tkance kostnej, nieprawidłową postawą i złą techniką podnoszenia ciężkich przedmiotów na siłowni.

Aby zapobiec takiej sytuacji, a także różnym powikłaniom, należy rozpoznać mechanizm powstawania zespołu bólowego i jego główne objawy.

Ból pleców po ćwiczeniach na siłowni
Źródło: Pexels

Oznaki dyskomfortu

Ból mięśni dolnej części pleców po ćwiczeniach, osłabienie, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie i drętwienie? To wszystko są poważne objawy budzące niepokój. Stan ten może wskazywać na problemy z jelitami lub pęcherzem moczowym. Byle zapobiec rozwojowi choroby do niebezpiecznego stadium, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, który pomoże przepisać skuteczne leczenie.

Regularne bóle pleców u dziecka są również poważnym powodem do niepokoju. Najczęściej schorzenie to pojawia się w dzieciństwie na skutek dźwigania ciężkich rzeczy, problemów z postawą. Ostry ból może być również oznaką poważnej choroby — skoliozy lub nawet guza.

Dyskomfort więzadeł i mięśni

Z reguły ból dolnej części pleców po ćwiczeniach jest spowodowany naciągnięciem więzadeł lub mięśni. Temu schorzeniu można zapobiec poprzez rozwój mięśni i wzmocnienie kręgosłupa. Nawet osoby, które wcześniej doznały kontuzji sportowych, mogą znacznie poprawić swoją kondycję i wzmocnić mięśnie.

Zawodowi sportowcy wiedzą, że jednoczesna praca mięśni antagonistycznych jest bardzo ważna podczas ćwiczeń. Dotyczy to w szczególności osób z poważnymi problemami z kręgosłupem.

W celu zapobiegania bólowi pleców po ćwiczeniach ważne jest, aby podczas ćwiczeń starać się równomiernie rozłożyć obciążenie na kręgosłup. Oznacza to, że robienie 300 przysiadów dziennie w celu wzmocnienia mięśni brzucha jest niewłaściwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Ćwiczący musi równomiernie rozłożyć całe obciążenie na kręgosłup, dotyczy to również mięśni antagonistycznych.

Niektóre rodzaje ćwiczeń są zabronione dla osób z osteochondrozą. Ćwiczenia polegające na podnoszeniu ciężarów z dużym obciążeniem kręgosłupa mogą jedynie pogłębić zespół bólowy. Ważne jest, aby wykluczyć lub uważnie monitorować następujące ćwiczenia — przysiady, martwy ciąg, wypady z obciążeniem na barki i wyciskanie żołnierskie.

Zawodowi sportowcy mają dobrze wytrenowane ciała, więc szanse na kontuzje lub powikłania są minimalne. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, powinny zwrócić szczególną uwagę na technikę podnoszenia ciężarów. Nieprawidłowe wykonywanie tych ćwiczeń może wywołać poważne problemy zdrowotne. Jeśli po treningu brzucha boli dolna część pleców, ważne jest, aby zmniejszyć ciężar do podniesienia lub liczbę powtórzeń.

Utrata zbędnych kilogramów

Wielu trenerów twierdzi, że utrata wagi jest pierwszą rzeczą, którą można zrobić, aby zredukować ból pleców. Utrata wagi pomoże zmniejszyć zużycie dysków i ich wybrzuszenie.

Duży brzuch stanowi poważny problem dla zdrowych pleców, ponieważ powoduje nieprawidłowe rozłożenie obciążeń fizycznych na krzywizny kręgosłupa i cały kręgosłup.

Powoduje to, że ćwiczący musi mocno pochylić się do przodu, aby to skompensować, co skutkuje „zaokrąglonymi plecami”. Nadmierna masa ciała również obciąża dyski i stawy.

Kobieta z nadwagą z bólem pleców
Źródło: Pexels

Ćwiczenia — funkcje wykonywania

Wykonując ćwiczenia wzmacniające szkielet mięśniowy i kręgosłup, należy skupić się na mięśniach skośnych, poprzecznych, lędźwiowych i prostych brzucha. A także mięśniu czworobocznym i mięśniach przywodzicieli grzbietu.

Wiele bólów można leczyć tradycyjnymi metodami: dużą ilością odpoczynku, stosowaniem zimnych i ciepłych okładów oraz zażywaniem leków. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, a pacjent czuje się osłabiony i słaby, ważne jest, aby od razu udać się do lekarza.

Niektóre przyczyny bólu pleców po ćwiczeniach związane z kręgosłupem mogą przez długi czas pozostawać niewykryte. Lekarz pomoże znaleźć skuteczną terapię dla kręgosłupa i zredukować ból pleców.

Dlaczego bolą plecy po ćwiczeniach? Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieprawidłowa technika ćwiczeń. Podczas ćwiczeń na kręgosłup ciało powinno tworzyć prostą i równą linię, a dolna część pleców powinna znajdować się na tym samym poziomie co nogi i pośladki.

Nieprawidłowe ułożenie dolnej części pleców podczas ćwiczeń często powoduje silne bóle. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast przerwać ćwiczenia, w przeciwnym razie dyskomfort ze strony mięśni może wywołać poważne powikłania.

Ponadto, ból dolnej części pleców może pojawić się przy różnych typach dynamicznej deski. Technika wykonywania poszczególnych rodzajów desek może się znacznie różnić — niektóre z nich polegają na podnoszeniu i opuszczaniu kręgosłupa, co wywołuje zespół bólowy.

Eliminacja dyskomfortu

Plecy, w tym kręgosłup, przyjmują największe obciążenia podczas ćwiczeń. Ciągły trening jest niebezpieczny w rozwoju postępującego bólu pleców, a także powstawaniu chorób — kifozy, skoliozy, nadpotliwości.

Plecy mogą również ulec kontuzji podczas wykonywania dynamicznej deski. Nieprawidłowe nagłe ruchy i zła technika mogą spowodować uszkodzenia kręgów lub problemy z odżywianiem krążków międzykręgowych. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.

Należy zaprzestać ćwiczeń, gdy tylko pojawią się pierwsze nieprzyjemne objawy. Ważne jest, aby przyjąć zrelaksowaną postawę, odpocząć i ocenić nasilenie bólu. Może to być spowodowane jedynie skurczem mięśni lub minimalnym nadwyrężeniem, ale istnieje ryzyko wystąpienia realnych problemów zdrowotnych.

Ponadto, ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na technikę treningu. Po prawidłowo wykonanym ćwiczeniu na kręgosłup nie dochodzi do bólu pleców i przeciążeń.

Kobieta z bólem pleców na siłowni
Źródło: Pexels

Podczas ćwiczeń należy przestrzegać następujących zasad:

  • Ostrożnie obchodź się z ciężarami i ciężkimi przedmiotami;
  • Regularnie konsultuj się z trenerem (przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy treningu);
  • Noś wygodne, luźne ubrania i buty do ćwiczeń, aby zapobiec kontuzjom;
  • Zdrowa dieta z dużą ilością wapnia w żywności (co pomaga poprawić kości) i białka (co jest skuteczne dla masy i wzmacnia gorset mięśniowy).

Jeśli po treningu na siłowni nagle zacznie boleć kręgosłup, nie wpadaj w panikę. Ważne jest, aby wsłuchać się w stan swojego organizmu, zmniejszyć obciążenie fizyczne ciała, z którym na tym etapie nie jest ono w stanie w pełni sobie poradzić.

Jeśli osoba odczuwa ból pleców po ćwiczeniach, ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na wszystkie mięśnie w dotkniętym obszarze. Należy również wzmacniać mięśni pleców poprzez łączenie różnych przykładowych ćwiczeń na ból pleców i utrzymywanie optymalnej równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.