Loading...
Kręgosłup

Bóle pleców w okolicy krzyżowej przy chodzeniu

Pytanie:
Szanowny Panie,
Mam 31 lat i od zawsze czynnie uprawiam sport (ćwiczenia siłowe, jazda na rowerze, rozciąganie). Ostatnio odczuwam bóle pleców w okolicy krzyżowej, które uniemożliwiają mi chodzenie. Wrażenie w czasie pozycji stojącej jest takie, jak gdyby coś napierało na mój krzyż od tyłu. Mam wtedy odczucie, że za chwilę się przełamię i muszę się pochylić. W pozycji pochylonej nie odczuwam bólu, ale wyprostować się nie mogę.
Lekarz pierwszego kontaktu na pierwszej wizycie nawet mnie nie badał, tylko przepisał leki rozluźniające mięśnie. Na drugiej wizycie stwierdził, że to korzonki (bez badania). Dodam, że jest to chirurg i reumatolog oraz lekarz rodzinny. Nie ma mowy o prześwietleniu, chyba że prywatnie.
Obecnie po zastrzykach z Diclofenaku i witaminie B12 bóle ustąpiły, tak że mogę chodzić, ale nie odzyskałem pełnej sprawności. Ból pojawia się przy szybszych ruchach i próbach gimnastyki (chciałem wzmocnić mięśnie pleców, gdyż niestety zawsze je zaniedbywałem). Proszę o odpowiedź: jakie ćwiczenia mogę wykonywać, aby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej (wcześniej próbowałem podciągania na drążku z nogami uniesionymi do poziomu, ale skończyło się nawrotem choroby; robiłem też odwrotne skłony, tj. w leżeniu na brzuchu na podparciu skłon do dołu i odchylenie maksymalne w górę oraz tzw. gimnastykę Niki Laudy – z książki „Naturalne metody leczenia”). Co ciekawe, wcześniej bolał mnie kręgosłup, ale w odcinku piersiowym lub szyjnym, więc zrobiłem prywatnie prześwietlenie obu odcinków, które nie wykazało żadnych zmian chorobowych. Mam pracę siedzącą w biurze, ale staram się, jak mogę, często zmieniać pozycje, wstawać oraz chodzić.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
j.n.
P.S. Czy dysk może sam wejść we właściwe miejsce?

Odpowiedź:
Sport nie zawsze prowadzi do zdrowia. Udowodnili to swymi przykładami liczni zawodnicy. Prawdziwości tego stwierdzenia doświadcza również sporo osób, które w wyniku nieprawidłowej gimnastyki lub niewłaściwego korzystania z ruchu nabawiło się bólów przeeciążeniowych lub nawet trwałych dysfunkcji kręgosłupa. Ćwiczenia lecznicze zalecane w schorzeniach kręgosłupa są proste i ich wykonywanie nie powinno nastręczać trudności nawet osobie o przeciętnej sprawności. Większość ćwiczeń przeznaczonych do wzmacniania mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę to ćwiczenia, w których ruch odbywa się w bezpiecznym zakresie gwarantowanym przez odpowiednio dobraną pozycję wyjściową i końcową.
Nie jestem przekonany, czy wspomniane przez Pana ćwiczenia spełniają wymogi bezpieczeństwa i czy nie narażają np. na zbyt głęboki wyprost lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną braku skuteczności wykonywanych ćwiczeń jest, oprócz niedoskonałości techniki wykonywania, również brak regularności i silnej woli, niezbędnej przy założeniu, że gimnastyka, by była skuteczna, powinna być wykonywana co dzień przez przynajmniej kilka miesięcy.
W przypadku przepukliny dyskowej istnienie metod pozwalających na powtórne i permanentne wprowadzenie przemieszczonego fragmentu na właściwe miejsce wydaje się wątpliwe. Obserwowane jest jednak zjawisko powolnego kurczenia się przemieszczonego jądra dysku. Biorą w tym udział enzymy wydzielane przez tkankę dysku i powodujące rozpuszczanie wiązań chemicznych cząstek białkowych w przemieszczonym fragmencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.