Loading...
ChorobyKręgosłup

Bóle szyi – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Ból szyi u kobiety

Ból szyi zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, bywa trudny do jednoznacznego opisania i niełatwo też stwierdzić co jest jego przyczyną. Odczuwasz bóle szyi, ból szyi z lewej strony lub bóle szyi z prawej strony? Dowiedz się kiedy możemy poradzić sobie sami, a kiedy niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska? 

Bóle szyi – możliwe przyczyny

Kręgosłup człowieka to skomplikowana konstrukcja, a jego górna część, czyli szyja szczególnie narażona jest na wszelkiego rodzaju urazy i dysfunkcje. Rodzaj wykonywanej pracy, sposób spędzania wolnego czasu, aktywność fizyczna lub jej brak czy wreszcie uwarunkowania genetyczne, wpływają na kondycję kręgosłupa i mogą powodować bóle szyi. Należy pamiętać również, że w tym górnym odcinku naszego kręgosłupa, mieści się kilka bardzo ważnych narządów, jak krtań, tchawica czy gruczoł tarczycy. Każde z nich są w stanie wywoływać różne rodzaje bólów szyi. Bóle w szyi potrafią być dokuczliwe, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Bóle w szyi mają swe podłoże w różnych fragmentach kręgosłupa, również sposób jego odczuwania także może być różny. Możemy odczuwać go jako kłucie w szyi albo jako ból z tyłu głowy, czy też jako drętwienie promieniujące do kończyn górnych i dolnych. W przypadku ucisku któregoś z kręgów na nerw z pewnością ból będzie wyraźny podczas ruchu głową – kręceniu nią na boki. Bardzo często chorzy skarżą się na uciążliwą sztywność karku i ból z tyłu szyi. Wówczas prawdopodobne przyczyna leży w kręgach szyjnych.

Bóle szyi –  przyczyny

Najczęściej diagnozowane przyczyny bólu szyi to:

  • dyskopatia szyi,
  • kręcz szyi,
  • wady postawy związane z chorobami takimi jak skolioza, lordoza czy kifoza,
  • uraz lub stan zapalny części kręgosłupa,
  • zapalenie stawów,
  • zmiany nowotworowe,
  • przesilenie mięśni szyjnych po wysiłku,
  • nadmierne i niewłaściwe napięcie mięśni szyi spowodowane nieprawidłową postawą podczas snu lub w czasie pracy przy komputerze czy biurku.

W każdym z wymienionych przypadków właściwą diagnozę postawi lekarz. Specjaliści mają do dyspozycji profesjonalne urządzenia pozwalające na precyzyjne zlokalizowanie źródła bólu szyi co umożliwi zastosowanie w pełni bezpiecznego i skutecznego leczenia schorzeń karku. Kiedy ból szyi po spaniu, ból mięśni szyi po aktywnych ćwiczeniach utrzymuje się nie należy zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego – on zdecyduje czy konieczna jest porada  lub interwencja ortopedy.

Ból szyi po spaniu. Kręgosłup szyjny – chrupanie

Bywa, że budzimy się rano i nie możemy swobodnie poruszać głową a w naszym kręgosłupie szyjnym słychać wyraźne chrupanie. Być może nasze ciało przez dłuższy czas znajdowało się w nieprawidłowej pozycji i po kilku ćwiczeniach pozbędziemy się dyskomfortu. Niestety kręgosłup szyjny chrupanie może zwiastować jego zwyrodnienie – wtedy prawdopodobnie będzie nam jeszcze dokuczał ból szyi z tyłu głowy. Możliwe są również, w przypadku odczuwania bólu szyi z tyłu,  zawroty głowy, nudności a czasem zaburzenia widzenia. Szyja może boleć nas w różnych odcinkach.

Ból szyi z prawej strony

Bóle szyi z prawej strony może wynikać ze stanu zapalnego. Powiększone węzły chłonne będą wówczas dawać objawy podobne do wrażenia przesilenia odczuwane jako bóle mięśni szyjnych. Na podobną przyczynę może również wskazywać ból szyi z lewej strony w zależności od nasilenia stanu zapalnego i jego umiejscowienia.

Ból z tyłu szyi

Ból z tyłu szyi a precyzyjnie ból z tyłu głowy pojawia się przy wystąpieniu problemów z ciśnieniem tętniczym krwi. Kiedy wartość naszego ciśnienia wykracza poza normę lub spada poniżej tej normy często odczuwalne są uporczywe bóle szyi z tyłu głowy. Niewykluczone jest również schorzenie karku. W takiej sytuacji przy utrzymującym się długotrwale bólu szyi z tyłu należy możliwie najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zadecyduje o formie leczenia lub skieruje do odpowiedniego dla tego rodzaju schorzeń specjalisty.

Kobieta z bólem szyi
Źródło: Pexels.com

Bóle szyi z lewej strony

Ból szyi z lewej strony może się pojawić z teoretycznie tak błahego powodu, jak nadmiernie uchylona szyba w samochodzie ( jeżeli prowadzimy) czy też wskutek zawiania podczas spaceru, jazdy na rowerze, spania przy otwartym oknie. Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest spontaniczna i sezonowa narażeni jesteśmy na szereg urazów i dolegliwości. Źle dopasowane ćwiczenia fizyczne, oprócz pozornej satysfakcji, mogą zapewnić nam również nieprzyjemne doznania i bóle szyi z lewej strony. Eksploatując nadmiernie wybrane partie ciała zafundujemy sobie niepożądany. Bóle szyi z prawej strony mogą być związane z ulubioną pozycją podczas snu (na prawym boku). Tak samo ból szyi z lewej strony grozi nam gdy przez całą noc śpimy na lewym boku.

Ból szyi z boku

Ból szyi z boku przechodzących nieraz w kłucie w szyi bywa spowodowane problemami z uzębieniem. Dotyczy to zarówno wad ortodontycznych jak i stanów zapalnych.

Ból szyi z przodu

Wyczuwalny ból z przodu szyi oznacza zazwyczaj problemy występujące przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Ból szyi z przodu oznaczać może także niewielki uraz mechaniczny. Pacjenci zgłaszają też ból z przodu szyi kojarzony z problemami układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.