Loading...
Choroby

Bolesna przypadłość. Czym jest kolka nerkowa?

Obrazek nerek

Kolka nerkowa to jedna z najbardziej bolesnych przypadłości, które mogą się nam przytrafić. Objawia się najczęściej ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszy parcie na pęcherz. Nie pomagają zwykłe środki przeciwbólowe, ból się nasila, a my nie wiemy, co nam dolega. Kolka nerkowa najczęściej kończy się wizytą na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ale skąd się bierze ta przypadłość? Jak można jej zapobiegać? Sprawdzamy.

Kolka nerkowa – skąd się bierze?

Kolka nerkowa to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów kamicy nerkowej. Polega ona na powstawaniu i odkładaniu w nerkach nierozpuszczalnych złogów – kamieni nerkowych. Pierwsze etapy choroby zwykle nie dają żadnych objawów – drobny piasek możemy wydalić z moczem. Problemy pojawiają się zwykle wtedy, kiedy w nerce powstał już sporych rozmiarów kamień. Przesuwając się w stronę moczowodów, prowadzi do niedrożności. Mocz zaczyna odkładać się nerkach, rośnie ciśnienie w drogach moczowych, pojawia się nagły, ostry, przemożny ból w okolicy lędźwiowej. I to właśnie kolka nerkowa.

Przyczyny kamicy

Co ciekawe, do dziś nie odkryto konkretnej przyczyny występowania kamicy. Znamy jednak czynniki ryzyka, które należy ograniczać, by nie doprowadzić do rozwoju dolegliwości. Kluczem do sukcesu jest regularne, skrupulatne nawadnianie organizmu. Codziennie musimy wypijać przynajmniej dwa litry wody. Zapotrzebowanie na płyny rośnie w upalne dni czy przy wysiłku fizycznym. Nie należy też wstrzymywać moczu! Na rozwój kamicy nerkowej mogą też wpływać nawracające stany zapalne w obrębie układu moczowo-płciowego oraz niektóre leki. Badania wskazują również na wpływ genetyki na rozwój kamicy. Istotny jest skład moczu. Powstawaniu złogów sprzyja nadmiar kwasu moczowego, fosforanów i szczawianów.

Zapobiegać i leczyć

Najczęściej rozpoznanie kolki nerkowej nie sprawia większych problemów – objawy choroby są dość specyficzne i niezwykle bolesne. Dla pewności lekarz może zlecić badanie moczu i badania obrazowe jamy brzusznej – USG, RTG czy tomograf. Leczenie polega głównie na łagodzeniu bólu i innych nieprzyjemnych objawów. Sprawdzają się leki rozkurczowe, dobrze działa łagodzący ból termofor. Czasem konieczne okazuje się chirurgiczne usunięcie złogu – jeśli jego średnica przekracza 6 mm lub wtedy, gdy pacjent zmaga się z nawracającymi zakażeniami układu moczowego.

Bardzo istotna jest też profilaktyka. Pijmy dużo wody, regularnie przeprowadzajmy podstawowe badania diagnostyczne, dbajmy o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Dobrze sprawdzają się też preparaty ziołowe ze specjalnie dobranymi składnikami o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.