Loading...
ChorobySport

Bolesne skurcze łydek – jakie są przyczyny, jak je leczyć i im zapobiegać?

Skurcz w łydkach

Zdarza się, że skurcze łydek spędzają sen z powiek. Ta bolesna dolegliwość skutecznie uprzykrza, nie tylko wykonywanie ćwiczeń, ale także codzienne funkcjonowanie. Bolesne skurcze łydek mają swoje podłoże w niedoborach odpowiednich witamin w organizmie, inne przyczyny także są dobrze znane. Jak sobie radzić z tą uciążliwą dolegliwością i co robić, żeby skurcz w łydce nie nawracał?

Skurcze nóg przyczyny

Skurcze mięśni nóg i skurcze łydek dla wielu osób zdają się być błahym problemem, który nie wymaga skutecznego leczenia. W momencie, kiedy niegroźne uczucie bólu w nogach przeradza się w prawdziwy problem wiele osób zaczyna szukać pomocy. Początkowo uciski w łydkach i udach trwają kilka sekund i zdają się nie być niczym poważnym. Dopiero częste skurcze łydek i skurcz nóg zmuszają do refleksji i szukania renomowanych preparatów niwelujących ból. Skurcz w nogach jest także przyczyną złego samopoczucia. Częste nocne pobudki wywołane bólem i skurczem łydki, potrafią zepsuć humor już od samego rana. Zobaczmy z czego biorą się bolesne skurcze łydek i jak jak zwalczać skurcz w łydkach.

Skurcze nóg przyczyna – siedzący tryb życia

Wykonywanie swojej pracy w pozycji siedzącej i długie godziny przed komputerem przyczyniają się do odczuwania skurczu w nogach. Ucisk naczyń krwionośnych w nogach to prosta droga do nabawienia się nowej dolegliwości. Skurcze w łydkach potrafią być bardzo uciążliwe.

Zmęczenie nóg odpowiedzialne za skurcz w łydkach

Narażanie swoich nóg na zbyt duży wysiłek, chodzenie w butach na obcasie czy otyłość to powody, które najczęściej powodują nieprzyjemny skurcz w łydkach i skurcz w nogach. Aby temu zaradzić warto dbać o swoją linię i unikać zbyt intensywnych i długich treningów.

Odwodnienie odpowiedzialne za skurcz mięśni nóg

Mało kto wie, że dostarczenie odpowiedniej ilości wody do organizmu odpowiedzialne jest za powstawanie skurczy i regularne skurcze w łydce. Częste problemy żołądkowe, czy zbyt mała ilość przyjmowanych płynów przeradzają się w skurcze mięśni nóg.

Ból łydek magnez i inne niedobory

Niedostarczanie swojemu organizmowi wystarczającej ilości elektrolitów powoduje skurcz łydki podczas snu. Należy pamiętać o stałym przyjmowaniu takich składników jak magnez, potas, wapń, a także żelazo.

Skurcz noga: Używki odpowiedzialne za skurcz mięśni łydek

Alkohol, nikotyna, a także kofeina powodują skurcz mięśni łydek. Częste stosowanie używek spowalnia proces przyswajania się elektrolitów. Kawa działa dodatkowo moczopędnie, co przyczynia się do wypłukiwania z organizmu cennego magnezu. Podczas dobierania codziennej diety należy pamiętać, że ból łydek i magnez – a raczej jego brak – zawsze idą w parze.

Skurcz łydki spowodowany ciążą

Kobieta będąca przy nadziei jest szczególnie narażona na skurcze nóg. Ta dolegliwość jest szczególnie uciążliwa w trzecim trymestrze ciąży. Skurcze nóg można łatwo zniwelować dzięki odpowiedniej diecie uzupełniającej niedobory witamin, a także odpoczynkowi.

Skurcz w łydce spowodowany cukrzycą

Dla diabetyków skurcz łydki nie jest niczym dziwnym. Ta dokuczliwa przypadłość potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Skurcz mięśni łydek spowodowany jest uszkodzeniem naczyń krwionośnych i nerwów. Dodatkowo częste oddawanie moczu powoduje wypłukiwanie elektrolitów, które- jak już wiadomo- odpowiadają za skurcz łydki podczas snu.

Skurcz w łydkach spowodowany innymi chorobami przewlekłymi

Nasz stan zdrowia nieodzownie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Skurcze w łydce mogą pojawić się także na skutek długotrwałej choroby. Do poważniejszych chorób wpływających na mrowienie i ból w nogach należą:

  • przewlekła niewydolność żylna;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • miażdżyca.

Skurcz łydki co robić?

skurcz w nogach
Źródło: Pexels.com

Skutecznymi zabiegami, pozwalającymi przenieść skurcze nóg do historii, są zmiany w codziennej diecie, a także odpowiednia doza odpoczynku.

Oto kilka prostych kroków, które należy wykonać, aby pozbyć się uporczywego skurczu łydki podczas snu na dobre.

  1. Pokonasz skurcz w łydce dzięki odpowiedniemu nawodnieniu! Pij dużo płynów pozbawionych cukru i naturalnych soków. Dzięki temu organizm będzie odpowiednio nawilżony a skurcz nóg stanie się mniej dokuczliwy.
  2. Dieta na skurcz nóg. Dzięki zbilansowanym posiłkom dostarczysz organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ten punkt pomoże także w utrzymaniu prawidłowej wagi działa i pozbyciu się innych uciążliwych dolegliwości, jak na przykład zaparcia czy problemy żołądkowe.
  3. Skurcz w łydce, co robić? Elektrolity! Wcześniej zostały wymienione  jako powód tej przykrej dolegliwości. Ich odpowiedni poziom w organizmie powinien zaradzić na bóle różnej maści.
  4. Na skurcz w łydce pomoże ograniczenie używek. Zbyt duża ilość kofeiny przyczynia się do wypłukiwania magnezu. Jej ograniczenie powinno pomóc w zachowaniu prawidłowego poziomu witamin i zniwelować uporczywy skurcz w łydkach.
  5. Skurcze w łydce odejdą w zapomnienie dzięki ćwiczeniom fizycznym. Stosowanie odpowiednich ćwiczeń, dopasowanych do masy ciała i dotychczasowej aktywności fizycznej pozwoli zniwelować skurcz łydki podczas snu niemalże do zera!
  6. Aktywność fizyczna niweluje skurcze w łydkach, ale bez przesady! Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami często rzucają się na głęboką wodę i trenują więcej niż mogą. Jak i we wszystkim- tak samo w sporcie należy znaleźć umiar i dostosować się do swoich możliwości.
  7. Wstań od komputera i usuń skurcz nóg! Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem, podczas wykonywania pracy, przyczynia się do powstawania tego nieprzyjemnego problemu. Podczas pracy przed komputerem warto robić sobie przerwy, pozwalające na rozruszanie ciała.
  8. Skurcze nóg i skurcze łydek, co pomaga? Na pewno gorąca kąpiel! Ciepła woda z dodatkiem ulubionych olejków sprzyja rozluźnieniu całego organizmu. Dzięki takiej formie relaksu można szybko pożegnać skurcz w nogach, a także odprężyć się po ciężkiej pracy.
  9. Wygodne buty zniwelują skurcz w nodze. Kiedy nosimy buty na obcasie, cała noga jest dodatkowo obciążana i wygięta w nienaturalny dla siebie sposób. Przerzucenie się na płaski obcas pozwoli pozbyć się tej kłopotliwej dolegliwości i szybko przyniesie ulgę.

Skurcze łydek w nocy leczenie

Niekiedy skurcze łydek w nocy świadczą o poważniejszej dolegliwości, która wymaga konsultacji z lekarzem. W takiej sytuacji nie warto czekać, aż problem się zaogni i od razu wybrać się do polecanego specjalisty, który zaleci odpowiednie preparaty na skurcze nóg. Co pomaga najlepiej i jaki lek wybrać? To zależy od każdego organizmu. W przypadku alergii pokarmowych leczenie będzie przebiegało nieco inaczej, a jeśli skurcz nóg w nocy spowodowany jest niedoborami witamin to leczenie również będzie inne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.