Loading...
ChorobyKręgosłup

Czym objawia się ból karku i jakie są jego przyczyny? Jak złagodzić uczucie bólu?

Kobieta z bólem karku

Ból karku coraz częściej stanowi problem, z którym boryka się spora część populacji. Przyczyn występowania bólu kręgosłupa, bólu karku, sztywności karku i bólu z tyłu głowy, może być wiele, nie da się jednak ukryć, że dyskomfort w obrębie karku może znacząco obniżyć jakość całego naszego życia. Dowiedz się, jakie są przyczyny bólu karku oraz co możesz zrobić, aby zniwelować uporczywy ból.

Bólu karku – najczęstsze przyczyny. Czy ucisk worka oponowego jest groźny?

Ból karku może mieć bardzo różne źródła. Niestety, niejednokrotnie przyczyniamy się do niego sami, poprzez spędzanie dużych ilości czasu w niewygodnej pozycji. Dotyczy to zarówno długotrwałej pracy przy komputerze, jak i również nieodpowiedniego podpierania karku podczas snu i odpoczynku. W konsekwencji, kark staje się napięty i może zacząć boleć. Niemniej istotny jest także brak aktywności fizycznej. Ćwiczenia i rozciąganie mięśni, w tym także karku, ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu go w zdrowiu i pozbawieniu bólu. Niećwiczone mięśnie stają się osłabione, dochodzi do braku stabilizacji odcinka szyjnego, a w konsekwencji – bólu. Niektórzy zwracają również uwagę na konieczność ochrony karku przed przeciągami. Zimne powietrze może podrażniać zakończenia nerwowe skóry i doprowadzać do dyskomfortu oraz bólu. Bardzo często ból karku wiąże się z przepukliną z uciskiem na worek oponowy. Wielu zastanawia się czy ucisk na worek oponowy jest groźny.
Jeśli jest on wywołany, np. skrzywieniem kręgosłupa lub uciskiem, jest sprawcą nie tylko ogromnego bólu – może być wyjątkowo niebezpieczny. Przepuklina na worku oponowym może bowiem uszkodzić rdzeń kręgowy i wywołać nawet paraliż. 

Kręgosłup – guzki Schorla – czy mogą powodować ból karku? 

Zdarza się, że za ból karku niektórzy obarczają tzw. guzki Schmorla. Kręgosłup guzki schmorla są to wypustki pojawiające się w kręgosłupie, najczęściej w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym. Ich pochodzenie nie zostało do tej pory ustalone.  Spieszymy jednak z zapewnieniem, że guzki Schmorla nie przyczyniają się do występowania bólu karku i nie stanowią zagrożenia dla życia.

Objawy towarzyszące bólowi karku

W przypadku dolegliwości w obrębie karku ból nie jest jedynym objawem. Do często współwystępujących objawów zalicza się również:

  • drętwienie, mrowienie kończyn;
  • ograniczenie ruchu;
  • bóle głowy;
  • sztywność karku;
  • nudności.

Przeciwdziałanie bólowi karku

Mimo że ból karku pojawia się u wielu osób, bardzo często istnieje sporo różnorodnych sposobów na skuteczne przeciwdziałanie jego występowaniu. 

Niejednokrotnie do występowania bólu przyczynia się brak jakiegokolwiek ruchu i aktywności fizycznej. Dlatego chcąc chronić się przed dyskomfortem, warto pokusić się o wprowadzenie w życie ćwiczeń, które mogą znacząco wspomóc wzmocnienie mięśni oraz ograniczenie bólu. Nie oznacza to, że z miejsca należy od razu zapisywać się na siłownię. Na początek wystarczy wprowadzenie niewielkich zmian. Przerwy w pracy, wykonywanie obrotów głową oraz delikatne ćwiczenia rozciągające, wykonywane po parę razy w tygodniu, na pewno wspomogą prawidłową pracę karku.

Niektórzy specjaliści, celem zneutralizowania bólu karku, zalecają także stosowanie okładów. Jeżeli ból spowodowany jest urazem, stosuje się zimne kompresy. Jeśli natomiast ból spowodowany jest napięciem mięśniowym pomóc mogą okłady ciepłe. Dobrze w obu przypadkach sprawdzają się wilgotne ręczniki lub kompresy dostępne do zakupienia w aptekach. Terapia ciepłem może także obejmować branie długich, relaksujących kąpieli. Pod wpływem ciepłej wody i zapachu olejków eterycznych odprężymy całe ciało, w tym także mięśnie karku.

Nierzadko zdarza się, że ból karku powoduje nieprawidłowe ułożenie poduszek lub niewygodny materac. Spanie na jednej, w miarę płaskiej poduszce ma za zadanie zmniejszyć napięcie, a tym samym i ból karku. Dobrą inwestycją może być także specjalna poduszka ortopedyczna. Warto także zastanowić się nad zakupem materaca dostosowanego stopniem twardości do naszych potrzeb.

Kobieta odczuwająca ból karku i niewyspanie
Źródło: Pexels.com

Nieoceniony w przypadku zwalczania bólu karku okazuje się także odpowiedni masaż. Relaksujący ucisk na mięśnie odcinka szyjnego niweluje ból oraz przywraca większą sprawność ruchową. Jeżeli ból karku jest wyjątkowo silny, masaż można wspomóc poprzez nacieranie obolałych miejsc żelami oraz maściami przeciwbólowymi, dostępnymi w aptekach.

Ból karku a wizyta u lekarza

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeżeli działania mające na celu uśmierzenie bólu karku nie sprawdzają się, warto pokusić się o wizytę u lekarza. Może bowiem okazać się, że dyskomfort ma swoje źródło w schorzeniu, które wywołuje ból. Nie warto wówczas czekać, bowiem niektóre choroby, jak stany zapalne lub chociażby wspominana na początku przepuklina na worku oponowym i ucisk worka oponowego, mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki. W przypadku bólu karku rzadko kiedy konieczna jest operacja, jednakże lekarz może zlecić odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne oraz przepisać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą w uśmierzeniu bólu oraz poprawie jakości życia.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło:

  • Fontanasce, Vincent, David Gutkind, i Robert G. Watkins. Jak pozbyć się bólu pleców i karku, 2014.

 

Pytanie do Specjalisty dotyczące bólu karku i dolegliwości kręgosłupa:

Od 10-ciu lat cierpię na dolegliwości kręgosłupa. Boli mnie kark, drętwieją mi po nocy palce u rąk i mam lekko opuchnięte dłonie. Dokucza mi także kręgosłup lędźwiowy. Oprócz badań RTG wykonałam badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa.
Oto wynik: Badanie wykonano w sekwencji FSE obrazach T1-, T2- zależnych w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej. Na żadnych z poziomów nie stwierdzono dokanałowego wypadania jądra miażdżystego krążka. Jedynie pierścienie włókniste krążków C3/4 i C4/5 nieznacznie modelują worek oponowy. Rdzeń kręgowy (widoczny do wysokości Th2) bez cech ucisku i zmian ogniskowych. W odcinku lędźwiowym stwierdzono niewielkiego stopnia, centralno-prawoboczne wypukliny jąder miażdżystych krążków z uciskiem worka oponowego od strony prawej.

Oba w/w krążki wykazują cechy dehydratacji (różnego stopnia) wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2-zależnych. Poza tym w blaszkach granicznych trzonów uwidoczniono liczne guzki Schmorla z płytkimi przepuklinami dotrzonowymi. Kanał kręgowy kształtny, stożek rdzenia niezmieniony. Moje pytania: co to są te guzki Schmorla? Do jakiego specjalisty powinnam być skierowana? Jakie leczenie i rehabilitację powinnam przejść? Czy mogę chodzić na intensywną gimnastykę? Czy mam jakieś podstawy, by starać się o rentę?

Odpowiedź Eksperta:

Guzki Schmorla to zniekształcenie krążków międzykręgowych w postaci ich wpuklania się poprzez blaszki graniczne w kierunku środka trzonów kręgowych. Guzki Schmorla zwykle nie są odpowiedzialne za żadne dolegliwości, świadczą jedynie o przebyciu młodzieńczego zniekształcenia kręgosłupa zwanego chorobą Scheuermanna. Guzki Schmorla są zwykle przypadkowo wykrywane w trakcie badania radiologicznego, nie wymagają leczenia, nie są przeciwwskazaniem do intensywnego wysiłku, nie tłumaczą opisanych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.