Loading...
Uroda

Borowina lecznicza – zastosowanie. Jakie właściwościowi i możliwe przeciwwskazania ma maść borowinowa?

Kobieta doceniająca właściwości borowiny leczniczej

Fizjoterapia jako jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny, wykorzystuje szereg różnego rodzaju substancji, których potwierdzone lecznicze działanie, stymuluje organizm człowieka do odpowiedniej regeneracji. Kojarzone głównie z fizjoterapią, prądy lecznicze i  masaż, to nie jedyna forma terapii, którą oferują nam sanatoria i uzdrowiska. Oczywiście, klasyczne sposoby leczenia wciąż są podstawą rehabilitacji dla pacjentów, ale istnieją również alternatywy. Balneologia, czyli leczenie za pomocą wykorzystania właściwości wód leczniczych i pozostałych substancji mineralnych, to jedna z najstarszych odmian medycyny, stosowana powszechnie już w czasach starożytnej Grecji i Egiptu. Najbardziej popularnym formą balneologii jest wchodząca w jej skład peloidoterapia, czyli leczenie borowinowe.

Zastosowanie borowiny leczniczej i jej sposób działania

W skład tej terapii wchodzą najczęściej kąpiele i okłady z surowca zaliczanego do torfowców. Zastosowanie borowiny leczniczej ma, potwierdzony naukowo, pozytywny wpływ na organizm człowieka. Z tego też powodu, miejscowości uzdrowiskowe i pacjenci przebywający na turnusach rehabilitacyjnych w tych miejscach, kojarzą nam się z zanurzaniem w wyglądające niezbyt przyjemnie „błotko”. Jest to właśnie borowina.

W jaki sposób ta substancja działa na układy człowieka, dając satysfakcjonujący efekt?

Podstawą działania tej substancji są jej właściwości fizyczne. Zastosowanie borowiny leczniczej, jest możliwe dzięki jej wysokiej pojemności cieplnej i niewielkiemu przewodnictwu. Oznacza to, że okłady rozgrzaną borowiną pozwalają na stopniowe, powolne i docierające w głąb tkanek ludzkich podwyższenie temperatury. Skutkiem tego jest efekt rozluźniający oraz przeciwbólowy. Relaksacja tkanek jest skuteczniejsza przy zastosowaniu borowiny leczniczej, ponieważ efekt ten jest stopniowy i utrzymuje się dłużej. Towarzyszy mu również obniżenie poziomu odczuwanego bólu i właśnie z tego powodu pacjenci chętnie korzystają z zabiegów borowinowych.

Przy jakich jednostkach chorobowych borowina znajduje zastosowanie?

Najczęściej zabiegi te wykonuje się u pacjentów z chorobami reumatycznymi, czyli takich u których występują zaburzenia tkanki łącznej i wynikające z nich problemy stawowe. W ostatnich latach zabieg ten zyskuje popularność u pacjentek z chorobami uroginekologicznymi. Nie występują żadne przeciwwskazania do stosowania borowiny u zdrowych osób, w celu osiągnięcia rozluźnienia mięśniowego i do celów odpoczynkowych.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem borowiny

Najczęściej spotykana forma to kąpiele i okłady borowinowe. Proces zabiegu jest prosty i opiera się głównie na odpowiednim przygotowaniu przez fizjoterapeutę substancji borowinowej. Kąpiele polegają na zanurzeniu całego lub poszczególnych części ciała w niej, natomiast okłady to zapewnienie miejscowego kontaktu borowiny ze skórą pacjenta. Okłady obejmują zatem częściej mniejszą powierzchnie ciała.

Borowina lecznicza stosowana na ciało
Źródło: Freepik.com

Borowina – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania borowiny to podwyższona temperatura ciała, spowodowana toczącymi się w organizmie stanami zapalnymi lub gorączką. Ciąża, gruźlica i cukrzyca to kolejne przeciwwskazania do stosowania borowiny. Zabiegów nie powinno się wykonywać również u pacjentów z chorobami nerek i serca. Bardzo ważnym przeciwwskazaniem do stosowania substancji takich jak borowina, są zaburzenia czucia. Pacjenci, u których występują problemy z odczuwaniem temperatury czy ucisku są narażeni na komplikacje, które mogą wyniknąć w niektórych przypadkach po zabiegu.

Przeciwwskazania do stosowania okładów z borowiny, obejmują głównie naruszenie ciągłości skóry. Kontakt substancji leczniczej z otwartą raną może prowadzić do szeregu powikłań, więc przypadki takie powinny być natychmiast zgłaszane osób przeprowadzających cały zabieg. Przeciwwskazania do stosowania borowin to klasyczne czerwone flagi, czyli symptomy i objawy, których obecność powinna zwrócić uwagę opiekuna. Często ich obecność, wymaga pogłębionej i dokładniejszej diagnostyki.

Zastosowanie maści borowinowych

Właściwości maści borowinowych, które w ostatnich czasie są popularne na rynku produktów leczniczych dostępnych bez recepty, opierają się na podobnym działaniu jak kąpiele uzdrowiskowe. Maści borowinowe mają zatem zastosowanie przede wszystkim w przewlekłych stanach zapalnych, wynikających z chorób reumatycznych, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Maści borowinowe mają zastosowanie na powierzchni skóry, w miejscach bolesnych lub szczególnie narażonych na pojawienie się bólu. Dzięki właściwościom maści borowinowych u pacjentów pojawia się natychmiastowy efekt analgetyczny, objawiający zmniejszeniem się poziomu odczuwanego bólu.

Maść borowinowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania maści borowinowych obejmują najczęściej uczulenie na jedna z substancji aktywnych lub pomocniczych obecnych w produkcie. Oprócz tego absolutnym przeciwwskazaniem do używania maści borowinowych jest też choroba skóry, oparzenia i otwarte rany.

Maść borowinowa ma zatem przeciwwskazania klasyczne dla wszelkich maści – nie różni się pod tym względem od innych podobnych produktów.

Dzięki swoim właściwościom maści borowinowe zyskują coraz większą popularność. Opierają się one na naturalnych składnikach, powszechnie występujących w przyrodzie.

Borowina – przyszłość naturalnej medycyny

Borowinę możemy stosować w szeregu różnego rodzaju jednostek chorobowych, a także w celach relaksacyjnych. Przeciwwskazania do stosowania borowiny to przede wszystkim zaburzenia ukrwienia i naruszenie ciągłości skóry. Borowina ma zatem przeciwwskazania typowe dla wszystkich zabiegów aplikowanych na powierzchnię ciała. Z substancją borowinową możemy spotkać się najczęściej w placówkach leczniczych, lecz jeśli chcemy korzystać z jej leczniczego działania w domu, to mamy do dyspozycji maści borowinowe, oferujące bardzo podobne właściwości. Substancja lecznicza, jest bowiem niezmienna. Zastosowanie okładów z wszelkiego rodzaju maści borowinowych to tani i bezpieczny sposób na zachowanie dobrej kondycji fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.