Loading...
Dom i rodzinaJedzenie

Borówka leśna brusznica – czy można ją jeść? Poznaj właściwości czerwonej borówki

Borówka brusznica

Sezon wiosenny sprzyja zrywaniu oraz uprawie różnorodnych owoców. Podobnie jest z borówką brusznicą, inaczej nazywaną borówką leśną lub borówką czerwoną. Borówka brusznica jest przede wszystkim znana ze swoich charakterystycznych gałązek, które obok bukszpanu są używane do ozdabiania koszyczków wielkanocnych. Jak się jednak okazuje, wykorzystanie tego rodzaju borówki leśnej jest znacznie większe.

Borówka brusznica – cechy charakterystyczne

Borówki brusznice to zimozielona krzewinka, która dorasta maksymalnie do 20 lub 30 centymetrów wysokości. Miejsce występowania czerwonych borówek to głównie podmokłe torfowiska, lasy iglaste oraz wrzosowiska. Na początku kwitnięcia, owoce borówki brusznicy są białe, jednak z czasem przyjmują jaskrawą barwę czerwoną. 

Borówka leśna brusznica – czy można ją jeść? Jaki smak ma borówka czerwona?

Jeżeli chodzi o smak tej odmiany jagody czerwonej, to jest on dość kwaśny, przez co prawie natychmiastowo gasi pragnienie. Dzięki wielu właściwościom borówki leśnej, wiele osób chętnie robi z tych owoców przetwory. Przetwory z borówki leśnej to najczęściej konfitury i galaretki. Czerwone borówki często są także stosowane jako dodatek do mięs, w szczególności tych ciemnych takich jak np. dziczyzna. Przetwory z borówki leśnej obejmują również dżemy, które dobrze smakują z dodatkiem gruszki. Niektórzy z czerwonej borówki brusznicy robią również wina, soki i nalewki.

Pieczone udka z dodatkiem borówki brusznicy
Źródło: freepik.com

Borówka brusznica – wartości odżywcze

Mało kto zna właściwości borówki leśnej. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo, a sama borówka leśna jest owocem świetnie działającym pod względem zdrowotnym.

Borówka leśna właściwości:

  • Liście borówki leśnej szczegółowe badania nad właściwościami borówki leśnej pokazały, że napar z gałązek jej liści, jest dobrym środkiem przeciwreumatycznym. Liście borówki leśnej posiadają wiele związków mineralnych, takich jak magnez, garbniki, flawonoidy i wiele innych. Składniki te mają działanie m.in. przeciwzapalne, moczopędne oraz bakteriobójcze. W związku z tym, borówka leśna znajduje swoje zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej oraz nieżytu pęcherza. Napary z tej odmiany borówki leśnej, sprawdzą się również przy wzdęciach, biegunkach itp.
  • Owoce borówki leśnej – były podawane przy dolegliwościach żołądka oraz braku apetytu. Ponadto, zmiażdżone owoce czerwonej borówki, często były stosowane na oparzenia (wystarczy je przyłożyć do świeżej rany, aby zniwelować powstały w wyniku nadmiernego oparzenia ból). Aktualnie, właściwości borówki leśnej, a w szczególności jej owoców pozwalają na leczenie stanów przeziębienia. Są także skutecznym środkiem dietetycznym. Tego rodzaju borówka czerwona, zalecana jest również do spożywania przy chorobie jaką jest niedokrwistość.

Jak więc widać, borówka leśna właściwości ma bardzo szerokie.

Napój w kubku z dodatkiem borówki brusznicy
Źródło: freepik.com

Jagoda czerwona z krzewów brusznicy – uprawa w ogrodzie

Aby z sukcesem uprawiać borówkę brusznicę w ogrodzie, należy do tego wybrać miejsce słoneczne, z lekką glebą – próchniczną i kwaśną. Zalecane jest unikanie gleb mokrych, jednak nie może być ona także zbyt sucha – warto zachowywać odpowiedni poziom wilgotności gleby, w szczególności w okresach suszy i upałów.

Przed posadzeniem borówki brusznicy, konieczne jest również odchwaszczenie gleby oraz obniżenie jej pH. Nastąpi to dzięki dodaniu do niej odpowiedniej ilości siarki. Ten rodzaj borówki najlepiej jest sadzić wiosną lub jesienią. Ważne jest także to, aby była to roślina około dwuletnia. Pełnię owocowania borówka brusznica osiąga dopiero około 4-5 roku od zasadzenia. 

Kolejne lata uprawy borówki, wymagają przede wszystkim regularnego nawadniania i odchwaszczania. Co więcej, aby jej kępki się odpowiednio zagęściły, warto również przycinać końcówki jej najbardziej wyrośniętych pędów. Wykonywanie takich zabiegów kosmetycznych jest zalecane wiosną. Dużą zaletą borówki brusznicy jest to, że jest ona dość rzadko atakowana przez szkodniki czy choroby. Zdarza się jednak, że jej liście są obgryzane przez zwierzęta np. sarny i zające, natomiast owoce zjadane przez ptaki. Aby temu zapobiec, borówkę brusznicę można nakryć siatką.

Kosmetyczne właściwości borówki leśnej

Borówka leśna właściwości kosmetyczne? Ależ owszem!

Borówka czerwona, czyli brusznica jest często stosowanym środkiem w kosmetyce. Jak się okazuje, czerwone borówki dzięki bogatej zawartości kwasów organicznych, cukrów, pektyn, witamin A oraz C i soli mineralnych, działają przeciwutleniająco i przeciwrodnikowo. Ponadto duża ilość tokoferoli sprawia, że borówka czerwona ma działanie fotoochronne i antyoksydacyjne.

Kosmetyczne właściwości borówki leśnej to przede wszystkim właściwości antyseptyczne i ściągające. Borówka czerwona, w szczególności właśnie brusznica świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej, a także trądzikowej. Inne składniki, takie jak arbutyna i polifenole, mają działanie wybielające i rozjaśniające. Kosmetyczne właściwości borówki leśnej, potrafią także ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zapobiega to przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Czerwona borówka brusznica – działania niepożądane

Warto pamiętać, że chociaż czerwona jagoda pochodząca z brusznicy ma szerokie zastosowanie lecznicze, to jednak należy być ostrożnym z jej regularnym spożywaniem. Czerwona borówka z krzewów brusznicy jest składnikiem, przy którym należy przestrzegać zaleceń lekarskich. Przedawkowanie czerwonej borówki może skutkować przewlekłym zatruciem hydrochinonem. W związku z tym, mogą pojawić się bóle żołądka, zaparcia, nudności, wymioty, a nawet niedokrwistość hemolityczna. Zawarte w czerwonej borówce garbniki, mogą również powodować podrażnienia żołądka i zaparcia. Właśnie dlatego, stosowanie preparatów zawierających czerwoną jagodę z brusznicy, jest zabronione osobom zmagającym się np. z kamicą nerkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.