Loading...
Mężczyzna

Brak ochoty na seks u mężczyzny – co robić?

Brak ochoty na seks u mężczyzny

Zgodnie ze słowami pierwszej damy polskiej seksuologii, Michaliny Wisłockiej, libido u mężczyzny stopniowo zmniejsza się z wiekiem, a proces ten rozpoczyna się już niestety w okolicach 18 roku życia. Na szczęście, lekarze i naukowcy przyznają, że sprawa jest nieco bardziej złożona.

Po pierwsze, ważne jest rozpoznanie

Rozpatrując kwestię obniżającego się libido należy wziąć pod uwagę, czy jest to naturalny spadek czynności seksualnych, powiązany z naszym stanem psychofizycznym, czy też są to problem, które są symptomem innych schorzeń. Należy również dodać, że przejściowe problemy z seksem mogą mieć inne podłoże niż permanentny i długotrwały brak ochoty na seks u mężczyzny. Od prawidłowego rozpoznania podłoża i rodzaju zbyt niskiego libido u mężczyzny zależy sposób oddziaływania leczniczego, który należy podjąć w takiej sytuacji.

Bardzo istotne jest również rozeznanie, czy popęd seksualny jest znacznie obniżony w stosunku do dotychczasowej partnerki/partnera, czy objawia się we wszystkich sytuacjach, które dotychczas prowokowały do podjęcia aktywności seksualnej, a także czy obniżeniu ochoty na seks towarzyszy uogólnione złe samopoczucie oraz zanik fantazji seksualnych.

Do jakiego lekarza pójść, gdy mamy problem z obniżonym libido?

Lekarz, który jest dedykowany do stawiania diagnozy oraz do leczenia problemów z seksualną sferą funkcjonowania człowieka to przede wszystkim seksuolog. Zdecydowanie też warto odwiedzić psychiatrę. W kolejnych krokach prawdopodobnie przydatne będą badania diagnostyczne (ustalenie poziomu testosteronu, hormonów tarczycy, prolaktyny, zrobienie krzywej cukrowej, a także zweryfikowanie, jak działa nasza wątroba, nerki, serce oraz zbadanie się na obecność niektórych chorób zakaźnych). Bardzo istotne dla określenia podłoża i do ustalenia dalszego postepowania jest również wykluczenie u pacjenta depresji,
a także pojawiania się stanów psychotycznych.

Leczenie problemów z brakiem ochoty na seks – jakich pytań możemy spodziewać się u specjalisty?

Lekarz na każdym etapie diagnozowania: psychiatra, lekarz medycyny rodzinnej, czy też seksuolog zawsze też zapyta nas o to, jak sypiamy, czy nie przepracowujemy się, czy nasz partner jest dla nas atrakcyjny wizualnie, a także czy nie jesteśmy ofiarami traumy seksualnej (tj. gwałt). Musimy też spodziewać się pytań o uzależnienie od pornografii, a także o to, czy… nasz stały partner jest dla nas po prostu atrakcyjny wizualnie.

Na bardziej złożonym etapie, specjalista (terapeuta, psychiatra, seksuolog) postarają się o ustalenie, czy problemem nie jest nieprawidłowa identyfikacja płciowa, zaburzenia obrazu własnego ciała, zaburzenia w relacjach. Podstawowym pytaniem, z jakim spotkamy się zwykle już na wstępnych etapach rozmów o naszym problemie będzie nie tylko to związane z częstotliwością podejmowania przez nas aktywności seksualnej z partnerami, ale także pytania o autoerotyzm oraz o fantazje seksualne, zarówno nocne, jak i te na jawie.

Jak leczy się problemy z libido?

Po określeniu natury oraz podłoża problemu, podejmuje się celowane leczenie. Jeśli głównym powodem zjawiska braku ochoty na seks u mężczyzny są choroby fizjologiczne, takie jak cukrzyca, czy choroba wieńcowa, wtedy podejmuje się leczenie farmakologiczne. 

Jeśli problemem są czynniki psychologiczne, takie jak błędne przekonania o seksie (występujące u osób z głęboko zakorzenioną religijnością i współwystępującymi z tym braki edukacyjne), wtedy istotne jest udanie się na terapię ukierunkowaną behawioralnie. Jeśli natomiast problemem są relacje z partnerami seksualnymi, pacjent jest kierowany na terapię par lub a psychoterapię. Nie opracowano dotychczas żadnych preparatów farmakologicznych, które miałyby zdolność do przywracania równowagi miedzy sygnałami hamującymi, a tymi budzącymi pożądane w naszym mózgu.

Źródła:
[1] Stephen Harrod Buhner, „Naturalny testosteron. Naturalne sposoby przywracania męskiej
energii”
[2] Piotr Mart, „Mężczyzna od A do Z”
[3] Michalina Wisłocka, „Sztuka kochania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.