Loading...
ChorobyUroda

Brodawka na szyi – przyczyny powstawania. Jak trwale usunąć brodawki na szyi?

Brodawka na twarzy

Zadanie usunięcia brodawczaka, staje się naprawdę  bardzo pilne, gdy kalafiorowata narośl pojawi się w okolicach naszej twarzy. Twarz jak wiadomo, widać najbardziej w człowieku, o czym pisał znany Polak i niedościgniony autor, Witold Gombrowicz. Jak wygląda brodawka, czy brodawczaki na twarzy i szyi są niebezpieczne? Jak usunąć brodawczaki? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Brodawki łojotokowe wysyp – nieestetyczny problem skóry

Problem niechcianych narośli, grudek lub inaczej brodawek, na częściach ciała dostrzegalnych bezpośrednio dla innych, związany jest z estetyka własnego wyglądu i szczególnie dotyczy on kobiet, które zwykle dbają o to, by zachować jak najdłużej swój zadbany wizerunek. Nie chodzi tylko o urodę, ale przecież dla każdego z nas, ważne jest to, w jaki sposób odbiera nas najbliższe otoczenie czy też tzw. reszta społeczeństwa, z którą jako wyszczególniona psychologicznie jednostka, nie możemy się bezpośrednio identyfikować.

Brodawka na szyi czy też na powierzchni naszej twarzy, może być dokuczliwa i sprawić niejednemu z nas spore, życiowe komplikacje. Czy mamy tu na myśli problemy z samooceną lub te, które zaburzają właściwy sposób postrzegania swojej osoby w oczach innych, nie wydaje się być to głównym priorytetem, gdy chodzi o drobiazgi oraz szczegóły składające się na tzw. pierwsze wrażenie oraz konsekwencje, niezależnego od nas samych, odbioru społecznego. Czy to w jaki sposób odbiera nas większość środowiska jest ważne? Czasem, nawet bardzo ważne. 

Brodawczaki na twarzy

Verucca, bo tak z łac. nazywamy brodawkę, jest rodzajem grudkowej zmiany skóry, wywoływanej przez wirus typu HPV. Wirus ten, pochodzi z rodziny papillomawirusów i potocznie określa się go nazwą – brodawczaka. Brodawki bywają też nazywane w Polsce, kurzajkami. 

Nawracający problem z wirusową infekcją skóry – brodawki wirusowe na szyi

Jak wygląda brodawka? Jak zbuntowana skóra, która postanowiła przestać osłaniać tkanki miękkie i zdecydowała, skoncentrować się na jednym porze. Por skóry, jest rodzajem mikroskopijnego otworu, służącym do określenia ujścia gruczołu w skórze. Cóż, ta definicja wydaje się już na pierwszy rzut oka, mało skonkretyzowana. Niemniej, powinna nam ona wystarczyć do tego, byśmy mogli, na dość precyzyjnie odróżnić por skórny od pora, który zwykle wrzucamy do niedzielnej zupy takiej jak np. tradycyjny, polski rosół.

Warto jest pamiętać, że skóra to największy narząd powłoki wspólnej ludzkim organizmom. Powróćmy jednak do pytania zadanego na początku pod tematu tego artykułu. Jak może wyglądać brodawka? Rzuca się w oczy oraz łatwo jest ją wyczuć pod palcami. To pewne! Kurzajki rosną szybko, a tempo przyrostu brodawki łojotokowej na naszym ciele, nie musi być przez nas, od razu rozpoznane, w trakcie wykonywania codziennych czynności związanych z higieną ciała. Niemniej, brodawczak prędzej czy później, nie umknie naszej uwadze.

W obliczu zagrożenia brodawczakiem łojotokowym

Rodzaje brodawek, jakie zostały naukowo rozpoznane i opisane dzięki dokonaniom medycyny, to:

  • brodawki zwykłe,
  • brodawki stóp, 
  • brodawki płaskie, 
  • brodawki przejściowe, 
  • kłykciny kończyste, 
  • epidermodysplasia verruciformis.

Brodawka wirusowa jest zwykle bezbolesnym zniekształceniem skóry. Jej odmianą, związana z odczuwaniem bólu, jest brodawka stóp. Być może powodem tego, iż wywołują one cierpienie, jest pochodna brodawek stóp, ze szczepów pierwszych wirusa HPV, a może główną przyczyną niewygody chodzenia w tym stanie chorobowym, jest po prostu siła grawitacji? To nieudowodnione przypuszczenia bierze się stąd, że z ogólnie dostępnych i aktualizowanych informacji wynika, że jak do tej pory, nie zbadano dokładnie tego, czy stały ucisk brodawki łojotokowej czy też brodawki zwykłej, nie związany jest z odczuciem bólu. Nie chodzimy przecież na szyi, twarzy czy np. na rękach. Bynajmniej, nie robimy tego poza salą ćwiczeń jogi. 

Brodawki na skórze szyi i twarzy. Eksponowane części ciała pod atakiem wirusa HPV

Samego, odpowiedzialnego za powstawanie brodawek, wirusa HPV, możemy podzielić na kilka jego szczepów/odmian. Brodawki zwykłe, wywołuje zakażenie oraz infekcja HPV-2, HPV-4, HPV-7. Ten typ zmiany skóry, najczęściej możemy spotkać na dłoniach.

Na szyi i skórze twarzy, możemy znaleźć brodawki łojotokowe (inaczej, przejściowe), zwykłe, kłykciny kończyste, niekiedy też brodawki płaskie. Brodawczaki mogą stanowić rodzaj sygnału ostrzegawczego dla naszego organizmu. Sygnału zagrażającego nam raka/nowotworu. Dlatego, nie powinno się ignorować pojawienia się tego typu zmian na skórze, ponieważ nie zawsze są one dla nas nieszkodliwe i mało ważne. I oczywiście, pierwsze co należy w takiej sytuacji zrobić, to udać się po radę do sprawdzonego lekarza, bądź też specjalisty dermatologa. Brodawki łojotokowe uznaje się obecnie za łagodną odmianę nowotworu. 

Łojotok skóry, czy może mieć coś wspólnego z występowaniem brodawek?

Łojotokiem nazywamy nadmierne wydzielanie się łoju na powierzchnię skóry. Czym jest spowodowana owa nadmierność łoju, widoczna wyraźnie na wierzchniej warstwie skóry? 

Z reguły przyczyn jakiegoś, określonego stanu zaburzenia równowagi zdrowotnej, jest bardzo wiele.  Znalezienie właściwej odpowiedzi na to, co właściwie i konkretnie nam może dolegać, może zająć niekiedy mnóstwo czasu. Istotnie, tak często się dzieje i to w wielu niewymienionych w tym tekście, przypadkach. 

Pomimo usilnych starań, zarówno z naszej własnej strony, jak i ze strony pomocnych nam lekarzy specjalistów, może okazać się, że właściwa i ta jedyna, konkretna, przyczyna choroby, pozostaje nigdy nie rozpoznana. Dlatego warto jest samemu zastanowić się nad tym, co może nam dolegać, jaki tryb życia prowadzimy i co sugestywnie oraz bezpośrednio, mogło stać się początkiem choroby, takiej jak wysyp brodawek łojotokowych. 

Jak trwale usunąć brodawki na szyi?

Kobieta podejmująca się leczenia przeciwko brodawkom

Sposobów, jak się państwo domyślacie, na definitywne pozbycie się brodawczaka z twarzy, jest co najmniej kilka. Oto, niektóre z proponowanych przeze mnie metod zapobiegawczych, w dzisiejszym artykule, który dotyczy skutecznych i sprawdzonych sposobów, na pozbycie się brodawek z okolic szyi i twarz:

  1. Jednym z bardziej skutecznych, jest szczepienie przeciwko wirusom z grupy HPV.
  2. Kolejna porządna i dobra metoda, to terapia farmakologiczna, polegająca na zastosowaniu, odpowiednio dobranych dla nas i naszego organizmu, przez lekarza lub dermatologa, leków.
  3. Następna strategia, to poddanie się zabiegowi kiroterapii. Jest rodzaj oddziaływania, oparty na zastosowaniu bardzo niskich temperatur, które w skuteczny sposób, eliminują różnego typu zmiany skórne, w tym również brodawczaki na twarzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.