Loading...
Dom i rodzina

Buty narciarskie dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Dziecko w butach narciarskich

Narciarstwo, podobnie jak każda aktywność sportowa, okaże się dla dziecka niezwykle korzystne. Pobudzi je do ruchu, wzmocni młody organizm, a także sprawi, że czas spędzany na świeżym powietrzu przestanie być tylko smutną alternatywą dla komputera. Żeby jednak rzeczywiście tak było, musi być uprawiane z użyciem właściwego sprzętu.

Buty do nart dla dziecka

Wyjątkowo dużo trudności sprawia rodzicom wybór odpowiedniego obuwia. Jak się bowiem okazuje, jego selekcja powinna odbywać się na nieco innych zasadach, niż w przypadku butów dla osób dorosłych.

Dlaczego? Głównie ze względu na mniejszą odporność dzieci na dyskomfort oraz wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Jeśli obuwie zacznie lekko uwierać, dorosły zaciśnie zęby i postara się wytrzymać, choćby do pewnego czasu. Z dziećmi sprawa ma się zupełnie inaczej.

Pamiętać należy również o tym, że młode organizmy szybko rosną. Buty narciarskie będą więc często zmieniane, chociażby dlatego, że przed kolejnym sezonem mogą stać się po prostu za małe. Sprawia to, że warto przed wydaniem pieniędzy sprawdzić wszystkie dostępne opcje, tak aby uniknąć ciągłych narzekań i konieczności zwrotu towaru.

Rozmiar dziecięcych butów narciarskich

Zacząć trzeba od kwestii absolutnie najważniejszej, która ma główny wpływ na komfort jazdy na nartach. Mowa oczywiście o rozmiarze obuwia. Jego właściwa ocena może być trudna, ponieważ dziecko często samo nie wie, czy założone buty na narty pasują, czy też nie. Żeby więc uniknąć ewentualnych pomyłek, do całej sprawy warto podejść następująco.

  •       Na początek dobrze jest zmierzyć stopę dziecka. W tym celu wystarczy obrysować ją na kartce, a następnie użyć metra bądź linijki. Uzyskany wynik przyda się podczas dobierania obuwia, ponieważ ich rozmiary najczęściej podawane są na podstawie europejskich oznaczeń, a także w centymetrach.
  •        Butów narciarskich nie należy dobierać „na styk”. Potrzebny będzie zapas około 2 centymetrów. Dlaczego? Ponieważ stopa podczas jazdy pracuje i przemieszcza się w bucie.
  •        Świetnym wyborem okażą się buty narciarskie regulowane, które pozwalają nieco zwiększyć rozmiar. Dzięki temu, gdy stopa dziecka urośnie, nie trzeba będzie od razu kupować nowych produktów.
  •        Poza długością istotna jest też szerokość obuwia, którą należy dobrać w taki sposób, aby cholewka nie uciskała stopy. Rzecz jasna zbyt szerokie buty narciarskie nie będą dobrym wyborem, gdyż utrudnią prowadzenie nart.

Taka analiza zdecydowanie ułatwi poszukiwania najlepszych produktów. Bez względu na wiek pociechy, jak również jego potrzeby i wymagania.

dziecko z tatą jeździ na nartach

Jakie dziecięce buty narciarskie wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście rozmiar to nie wszystko. Przeanalizować trzeba inne elementy i parametry, które mogą mieć znaczenie. Producenci bardzo często umieszczają informację na temat poziomu zaawansowania osoby, która może korzystać z oferowanych produktów. Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć modele dla początkujących i bardziej doświadczonych narciarzy. To samo tyczy się dzieci.

Bardzo ważny jest przy tym sposób wykonania obuwia. Dzieciom zaleca się lekkie buty narciarskie, ponieważ nie generują one nadmiernego obciążenia, sprawiają również, że stopa mniej się męczy podczas jazdy. Sporą popularnością cieszą się także modele dodatkowo ocieplane, na przykład za sprawą membrany. Stopy nie są narażone na wychłodzenie, nawet w trakcie dłuższej jazdy. Do tego wszystkiego dochodzi design obuwia. Choć nie wpływa on bezpośrednio na komfort obsługi, dla dzieci może być istotny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.