Loading...
Sport

Cardio na każdą pogodę, czyli jak dbać o formę przez cały rok? Praktyczne rady

Mężczyzna ćwiczy kardio w domu

Artykuł partnera.

Chcesz utrzymać dobrą formę przez cały rok? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wiadomym jest, że nie każdy lubi ćwiczyć na siłowni w towarzystwie innych ludzi. Na szczęście możliwości jest o wiele więcej, a wszystko zależy od chęci i motywacji. Dobrą opcją jest zaopatrzenie się w urządzenia lub akcesoria, które ułatwią zrealizowanie planu.

Treningi mogą być przyjemne, a zarazem efektywne, jednak podstawą jest, by dopasować formę aktywności w sposób indywidualny. Nie istnieje jedna recepta na silne i smukłe ciało. Jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Czym jest trening cardio?

Na samym początku należy wyjaśnić, czym jest trening cardio. Nie jest to forma aktywności dla każdego. Ważne jest również, aby pamiętać, że wymarzonej sylwetki nie można zbudować wyłącznie poprzez spalanie kalorii. Masę mięśniową kształtują przede wszystkim treningi siłowe na różne partie mięśniowe. Osoby przewlekle chore powinny skonsultować się z lekarzem. Bezpieczeństwo należy postawić na pierwszym miejscu!

Cardio to ćwiczenia aerobowe, które zwiększają wytrzymałość organizmu, poprawiają przepustowość naczyń krwionośnych, a także wydolność serca i płuc. Niezwykle istotna jest systematyczność, gdyż pierwsze pozytywne rezultaty aktywności można zaobserwować po upływie kilku tygodni. Nie zaleca się treningów krótszych niż 30-40 minut, nawet jeśli sport uprawiany jest amatorsko. 

Cardio – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy warto wprowadzić treningi cardio do codziennego życia? Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, to odpowiedź brzmi „TAK”! Sprawdź, jakie korzyści zapewnia omawiana forma aktywności.

  • Redukcja tkanki tłuszczowej – ćwiczenia aerobowe pozwalają spalić sporą ilość kalorii w relatywnie krótkim czasie, co przekłada się na wysmuklenie sylwetki. Ma to szczególne znaczenie dla osób borykających się z nadprogramowymi kilogramami.
  • Lepsze krążenie krwi – regularne cardio poprawia przepływ krwi w organizmie, co obniża prawdopodobieństwo rozwoju rozmaitych schorzeń np. żylaków, chorób serca i układu nerwowego. Warto jednak pamiętać, że treningi wytrzymałościowe nie mogą być zbyt obciążające organizm.
  • Poprawa samopoczucia – wystarczy kilkadziesiąt minut, aby organizm wyprodukował endorfiny. Należy wspomnieć, że aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy samooceny.

Jak trenować cardio w domu?

Niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że wiele osób rezygnuje z uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Treningi aerobowe w domu są możliwe, jednak potrzebne jest do tego wyposażenie. Nie trzeba obawiać się ekstremalnie wysokich cen wyposażenia sportowego. Dobrze jest polować na promocje, które udostępniane są na portalu https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/martes-sport.

Na specjalną uwagę zasługują takie urządzenia, jak:

  • Bieżnia – to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla miłośników biegania. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie dla osób z dużą nadwagą.
  • Rowerek stacjonarny – nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas ćwiczeń oglądać ulubiony serial, słuchać muzyki, czytać książkę. Pedałowanie nie obciąża stawów i układu kostnego.
  • Stepper – niewątpliwą zaletą tego sprzętu jest kompaktowy rozmiar. Ma to znaczenie dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością przestrzeni.
  • Orbitrek – spełni wymagania tych, którzy lubią się zmęczyć. Urządzenie angażuje do pracy różne partie ciała. Do wyboru jest kilka różnych poziomów intensywności.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.