Loading...
Jedzenie

Catering dietetyczny – na jaką dietę można liczyć?

Kobiety na diecie

Skomponowanie zbilansowanej diety, która dostarczy do organizmu wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze, nie jest łatwe. Coraz więcej osób zasięga więc porad dietetyka lub zamawia catering dietetyczny w firmie, w której dieta skomponowana jest przez specjalistów ds. żywienia.

Dobrze dobrana dieta pudełkowa w Krakowie dostarcza odpowiednią do zapotrzebowania dawkę kalorii, dbając przy tym, aby źródłem tych kalorii były lekkostrawne, pełnowartościowe produkty. Dietę można dobrać do własnych preferencji, dlatego propozycję dla siebie znajdą wegetarianie, weganie czy osoby, które ze swojego jadłospisu wykluczyły produkty zawierające gluten.

Dieta wegańska

Podstawą diety wegańskiej jest wykluczenie z jadłospisu nie tylko mięsa, ale również innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W tej diecie trudno więc o jaja czy nabiał. Opiera się ona głównie na produktach roślinnych, a więc warzywach i owocach, oraz pochodzących od nich tłuszczach czy mlekach. Głównym problemem jest zapewnienie podaży pełnowartościowych białek na odpowiednim poziomie. W standardowej diecie źródłem tych białek jest mięso, nabiał i jaja, natomiast w daniach, z których składa się dieta wegańska, białka te są dostarczane wraz z odpowiednio dobranymi produktami roślinnymi. Dietetyk, który układa dietę w https://cateringfoodharmony.pl/krakow/ umiejętnie dobiera składniki tak, aby codzienny bilans podaży białek i innych składników odżywczych był na właściwym poziomie.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska pozwala na więcej niż dieta wegańska. Jedynym produktem, który został wyeliminowany w tej diecie, jest mięso, choć niektórzy wegetarianie nie jedzą również ryb. W tym wypadku podaż białek zapewniają m.in. produkty zbożowe, komosa ryżowa, tofu, ciecierzyca, soczewica i fasola. Jadłospis zawiera również słodycze, ale te naturalne, bez białego cukru, dosładzane prawdziwym miodem, suszonymi lub świeżymi owocami czy syropem z agawy.

 

Dieta bezglutenowa

Szalenie modna i bardzo zdrowa – dieta bezglutenowa na długi czas przyćmiła inne diety eliminacyjne. Stosują ją już nie tylko chorzy cierpiący na celiakię lub nietolerancję glutenu, ale również osoby całkowicie zdrowe, które chcą zadbać o swoją sylwetkę. Gluten to białko roślinne, występujące głównie w pszenicy, życie, pszenżycie i jęczmieniu, a więc w zbożach, z których powstaje biała mąka. Dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna – wykluczono z niej wszystkie produkty mogące zawierać gluten, a więc nie tylko białe pieczywo i makarony, ale również ciasta, ciastka, piwo, jogurty, parówki, majonez, musztardę, czekoladę, marynaty, kostki bulionowe, kawę zbożową, czy słone przekąski. Większość tych produktów w tradycyjnej wersji zawiera gluten, jednak na rynku pojawiły się również ich zamienniki, pozbawione tej grupy białek. Wybierając bezglutenowy catering dietetyczny warto sprawdzić, czy dania bez glutenu przygotowywane są od podstaw, czy dania opierają się na gotowych produktach bezglutenowych, dostępnych w sklepach.

Catering dietetyczny na miarę potrzeb

W komponowaniu prawidłowej diety ważna jest nie tylko jakość produktów, ale również ilość posiłków i podaż kalorii. Z tego powodu dieta pudełkowa w Krakowie dobierana jest tak, aby zapewnić klientowi właściwą ilość kalorii, adekwatną do jego potrzeb i celów. Przed zamówieniem warto więc skonsultować się z dietetykiem, która opcja będzie najlepsza – dieta 1500kcal, 1200kcal, a może 2500kcal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.