Loading...
Uroda

Cera wrażliwa – zasady pielęgnacji

kobieta z wrażliwą cerą

Właściwa pielęgnacja to podstawa każdej zadbanej cery. Jest ona jednak szczególnie ważna w przypadku cery wrażliwej, która jest bardzo wymagająca i trudna w pielęgnacji. Może bowiem wystąpić w każdym wieku, niezależnie od płci. Jak prawidłowo ją rozpoznać i dobrać odpowiednią pielęgnację?

Cera wrażliwa – charakterystyka

Wiele osób twierdzi, że są posiadaczami cery wrażliwej. Okazuje się, że może ona dotyczyć 40% mężczyzn i nawet 40% kobiet.  Aby wiedzieć, jak radzić sobie z cerą wrażliwą, warto poznać jej cechy charakterystyczne. Możemy zaliczyć do nich przede wszystkim skłonność do podrażnień, pieczenie, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie czy mrowienie, a także lekkie opuchnięcie. Cera wrażliwa zwykle charakteryzuje się także nadmierną reakcją na czynniki zewnętrzne jak wiatr czy wahania temperatur, suchość powietrza czy dotyk.

Warto zwrócić uwagę na to, że cera wrażliwa bardzo często występuje wraz z cerą suchą, a także tłustą czy mieszaną. Może również towarzyszyć schorzeniom skóry, do których można zaliczyć łojotokowe zapalenie skóry, AZS czy trądzik różowaty.

Dlaczego cera jest wrażliwa?

Na reaktywność cery wrażliwej wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Oprócz promieniowania słonecznego i zmiennej temperatury możemy zaliczyć do nich niewłaściwie dobraną pielęgnację, spożywanie zbyt ostrych potraw, a także cykl miesiączkowy oraz nadmierny stres czy nerwowość. Na wrażliwość cery wpływ mogą mieć także uwarunkowania genetyczne.

Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z cerą wrażliwą, warto w tym celu udać się do dermatologa, który będzie mógł postawić właściwą diagnozę i zaproponować ewentualne leczenie. Specjalista wykluczy także choroby, które mogą być przyczyną nadwrażliwości cery i wymagają podjęcia właściwych kroków.

Cera wrażliwa – pielęgnacja

Cera wrażliwa jest bardzo restrykcyjna pod względem doboru kosmetyków pielęgnacyjnych. W jej przypadku bardzo ważne jest łagodzenie dolegliwości, czyli przede wszystkim pieczenia, świądu i zaczerwienienia. Stąd tak bardzo ważne jest, aby w kosmetykach do pielęgnacji unikać substancji, które mogłyby je nasilać. Kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej powinny być pozbawione:

  • alkoholu;
  • silnych detergentów;
  • substancji konserwujących;
  • barwników;
  • kompozycji zapachowych.

W przypadku cery wrażliwej najlepiej wybierać kosmetyki o właściwościach łagodzących, jak np. kosmetyki prebiotyczne, które posiadają bardzo dobry wpływ na korzystną mikroflorę powierzchni skóry, chroniąc ją tym samym przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Oprócz tego warto sięgać po produkty zawierające pantenol, alantoinę oraz mocznik. Te składniki działają łagodząco oraz redukują zaczerwienienia i podrażnienia.

Osoby z cerą wrażliwą wykonujące demakijaż powinny sięgać po mleczka lub płyny micelarne przeznaczone do tego typu cery. Warto pamiętać, aby w trakcie demakijażu nie pocierać intensywnie skóry twarzy. Do złuszczania naskórka zdecydowanie lepiej sięgnąć po peelingi enzymatyczne, które w przeciwieństwie do mechanicznych nie powodują tarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.