Loading...
Zdrowie

Charakterystyka działania esperalu

Lekarz przepisuje wszywkę alkoholową pacjentowi

Artykuł partnera.

Uzależnienie od alkoholu jest zarówno uzależnieniem psychicznym jak i fizycznym. Oznacza to, że jednostka odczuwać będzie psychicznie i fizycznie silną potrzebę sięgania po alkohol oraz jego brak. Przed podjęciem leczenia choroby alkoholowej zalecane jest, aby przeprowadzić odtruwanie organizmu. W przypadku osób, których organizm jest silnie zatruty przez substancję alkoholową zaleca się, aby odwyk został przeprowadzony w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych. Ma to na celu zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa osobie uzależnionej.

Wszywka alkoholowa –  jak działa?

Znane wszystkim dziś działanie wszywki alkoholowej zostało odkryte przez duńskich naukowców w XX wieku. Zauważyli oni, że osoby, które przyjmują Esperal po spożyciu alkoholu odczuwają bardzo silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Postanowili zbadać to zjawisko, a wyniki badań wykazały, że Esperal w Gdańsku hamuje rozkład etanolu w organizmie. Odkrycie to pozwoliło na wykorzystanie tego leku podczas leczenia choroby alkoholowej. Stosowany jest do dziś, choć już rzadziej niż w przeszłości. Nadal cechuje się dużą skutecznością działania.

Wszywka alkoholowa, która podawana jest do organizmu w formie tabletek, stale uwalnia do krwi pacjenta substancję czynną. Celem substancji czynnej, czyli disulfiramu, jest hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Dzieje się tak za sprawą tego, że substancja czynna blokuje enzym odpowiedzialny za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenaza aldehydowa odpowiedzialna jest za przekształcenie szkodliwego dla organizmu aldehydu octowego do prostej i bezpiecznej postaci kwasu octowego. Z powodu działania wszywki alkoholowej jest to niemożliwe. Nagromadzenie się aldehydu octowego wywołuje silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa, a choroba alkoholowa

Esperal jest jedną z możliwości leczenia choroby alkoholowej. Warto pamiętać, że nie jest on samodzielną metodą leczenia alkoholizmu, gdyż nie wpływa na postrzeganie jednostki oraz zmianę jej myślenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż nie jest to forma terapeutyczna, a tylko podczas terapii leczenia uzależnień jednostka jest w stanie zmienić swoje nastawienie, poglądy oraz otrzymać narzędzia do walki z uzależnieniem.

Terapia Esperalem jest bardzo skuteczna, jednak nie leczy ona choroby alkoholowej. Działa na zasadzie terapii awersyjnej, czyli wywołuje u osoby uzależnionej strach, wstręt i awersję do alkoholu. Jednostka odczuwa strach przed odczuwaniem niechcianych konsekwencji zdrowotnych po spożyciu alkoholu. Jednostka odczuwa wstręt i awersję do alkoholu z powodu odczuwania po spożyciu alkoholu negatywnych dolegliwości.

Osoby uzależnione nie spożywają alkoholu nie z powodu zmiany myślenia a z powodu tego, że nie chcą odczuwać wielogodzinnego silnego zatrucia alkoholowego. Przeciwnicy stosowania Esperalu podkreślają fakt, że istnieje duże ryzyko, iż po zakończonym działaniu leku, pacjent powróci do nałogu ze zdwojona siłą. Co ciekawe, osoby, które spożyły alkoholu pomimo posiadania wszywki alkoholowej deklarują, że uciążliwe dolegliwości wywołała wszywka alkoholowa, a nie alkohol, który negatywnie wpłynął na ich organizm.

Wszywka alkoholowa – czy to bezpieczne?

Esperal jako substancja sama w sobie jest bezpieczna dla organizmu. Nie wywołuje ona żadnych reakcji, ani objawów. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się natomiast w momencie, w którym osoba posiadająca wszywkę alkoholową spożyje alkohol. Jednostka w przeciągu kilku minut od tego czynu doświadczy silnych i nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą trwać do kilkunastu godzin.

Osoba uzależniona, która decyduje się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej musi mieć świadomość, że spożycie alkoholu może nieść za sobą opłakane skutki. Jednostka ta ma zakaz spożywania alkoholu, a gdy go złamie może doświadczyć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Wszywka alkoholowa, a zabieg

Zabieg podskórnego podania Esperalu wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Lekarz przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym. Aby zabieg był bezpieczny i mało inwazyjny, należy przeprowadzić go w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Lekarz wykonuje na skórze pacjenta, w okolicy łopatek lub pośladków nacięcie. W powstałym otworze umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które uwalniają substancję czynną. Cięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Po zakończonej procedurze medycznej, która trwa około trzydziestu minut, lekarz zakłada szwy. Szwy mogą być rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. W wypadku wyboru tych drugich, pacjent po upływie około od dziesięciu do czternastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie.

Esperal – jak żyć po zabiegu?

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika z indywidualnych cech metabolicznych ludzi. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć, o ile istnieje taka konieczność.

Pacjent po zabiegu jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowych. Nie wymaga on procesu rekonwalescencji, ani hospitalizacji. Esperal nie wpływa na postrzeganie, uwagę czy koncentrację dlatego jednostka może prowadzić samochód oraz aktywnie działać w życiu zawodowym. Po zabiegu zaleca się jednak czternasto dniową przerwę w aktywnościach fizycznych.

Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza oraz odpowiednio dbać i pielęgnować ranę. Osoba uzależniona po zabiegu ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie może skutkować doświadczeniem nieprzyjemnych dolegliwości.

Osoba ta powinna wyeliminować ze swojego życia alkohol, który znajduje się w różnych produktach. Nawet niewielka ilość tej substancji może wywołać silne objawy zatrucia alkoholowego.

Zaleca się, aby jednostka uważnie i skrupulatnie czytała etykiety wybieranych produktów. Zwłaszcza produktów spożywczych oraz kosmetyków. Ze swojej diety należy wyeliminować cukierki z alkoholem, ciasta nasączane alkoholem oraz sosy na bazie octu i alkoholu. Istnieją przypadki osób, które po zjedzeniu cukierka z alkohoem doznawały wielgodzinnego silnego bólu głowy. Ze swojego domu warto również usunąć kosmetyki, które zawierają alkohol lub zostały wykonane na bazie alkoholu. Mowa tutaj głównie o perfumach, płynach do płukania jamy ustnej, balsamach, czy kremach. Ich stosowanie może wywołać silne podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.

Jaki jest koszt Esperalu?

Koszt wszywki alkoholowej waha się w granicach kilkuset złotych. Różnice w cenie wynikają z wyboru miasta, kliniki lekarza oraz pakietu zabiegu. Warto również dodać, że lek ten nie jest refundowany, co oznacza, że pacjent sam musi zapłacić za lek oraz zabieg. Warto jednak pamiętać, że  w Polsce dostępna jest darmowa pomoc osobom uzależnionym od alkoholu. Aby z niej skorzystać należy zgłosić się poradni leczenie uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki, niezbędne jest skierowanie na leczenie od lekarza rodzinnego, internisty lub psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.