Loading...
Zdrowie

Charakterystyka działania wszywki alkoholowej esperal

Kilka osób uzależnionych od alkoholu idzie w stronę wielkiego kielicha z winem

Artykuł partnera.

Na temat wszywki alkoholowej w naszym społeczeństwie powstało wiele mitów. Jednym z nich jest stwierdzenie, żę wszywkę alkoholową można przepić. Jest to niemożliwe do wykonania, gdyż za każdym razem podczas spożycia alkoholu, jednostka doświadczać będzie nieprzyjemnych dolegliwości. Kolejnym z powszechnie panujących mitów jest stwierdzenie, że wszywkę alkoholową można podać pacjentowi bez jego zgody. Według polskiego prawa, osoba uzależniona musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg podskórnej implantacji wszywki alkoholowej. Co więc jest prawdą na temat wszywki alkoholowej? Zapraszamy do lektury!

Historia wszywki alkoholowej

Historia wszywki alkoholowej zaczyna się w XX wieku, kiedy to duńscy naukowcy przypadkiem odkryli jej działanie. Zauważyli oni, że osoby przyjmujące disulfiram po spożyciu alkoholu posiadają nieprzyjemne dolegliwości. Zainteresowało ich to odkrycie, dlatego postanowili zbadać to zjawisko. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że disulfiram hamuje metabolizm alkoholu w organizmie człowieka. Od tego czasu wszywkę alkoholową zaczęto stosować w leczeniu choroby alkoholowej.

Dziś stosowana jest już znacznie rzadziej niż kiedyś, jednak nadal cieszy się dużą skutecznością oraz poparciem specjalistów.

W niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych stosowanie wszywki alkoholowej jest zabronione. W Polsce również był czas, w którym wprowadzono zakaz jej stosowania oraz produkcji Esperalu. Jednak już po dwóch latach od jego wprowadzenia, zniesiono go i pozwolono na ponowną produkcję oraz podawanie leku pacjentom.

Działanie wszywki alkoholowej

Esperal Gdynia z https://esperalgdansk.com/wszywka-alkoholowa-esperal-gdynia/, który zostaje umieszczony w ciele pacjenta, wydziela do organizmu substancję czynna o nazwie disulfiram. Zadaniem substancji czynnej jest blokowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Czyli hamuje ona rozkład alkoholu w wątrobie. Disulfiram blokuje działanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenaza aldehydowa w normalnych warunkach umożliwia rozkład aldehydu octowego do kwasu octowego, który jest bezpieczną substancją dla organizmu.

Nagromadzenie się w organizmie aldehydu octowego skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych objawów silnego zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa działa również na zasadzie terapii awersyjnej. Jej głównym zadaniem jest zniechęcanie osób uzależnionych do spożywania substancji alkoholowych. Jej działanie oparte jest na wywoływaniu strachu u osób uzależnionych. Strach ten dotyczy występowania nieprzyjemnych dolegliwości po spożyciu alkoholu oraz obawy przed utratą zdrowia. Wszywka alkoholowa wzbudza wstręt i awersję do alkoholu u osób uzależnionych dlatego, że wywołuje silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Jednak niektóre osoby, które podjęły się terapii wszywką alkoholową deklarują, że to wszywka alkoholowa wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Nie łączą tych objawów z alkoholem. Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa sama w sobie jest bardzo bezpieczną i skuteczną substancją. Nie wywołuje ona żadnych objawów ani reakcji. Dolegliwości pojawiają się dopiero w momencie spożycia przez jednostkę alkoholu.

Istnieje ryzyko, że po wyjęciu z organizmu wszywki alkoholowej, osoba powróci do nałogu, gdyż już nie będzie miała przysłowiowego kata nad głową.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Przez ten okres działanie wszywki alkoholowej jest tak samo silne. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej można powtórzyć jeżeli istnieje taka potrzeba. Wszywkę alkoholową można również w każdej chwili usunąć z organizmu.

Dla kogo zalecana jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom uzależnionym od alkoholu, które podjęły już samodzielną i świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Chcą i potrzebują jednak dodatkowego bodźca lub motywatora, aby wytrwać w swoim postanowieniu. Osoba, decydująca się na zabieg musi wyrazić świadomą zgodę oraz mieć ukończony osiemnasty rok życia.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut. Wykonuje go lekarz chirurg. Specjalista nacina skórę w okolicach łopatek lub pośladków, tak aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. podpowięziowo podaje od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Pacjent po zabiegu nie wymaga okresu rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia jest w stanie wrócić do wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowych. Zaleca się jednak, aby przez okres około dwóch tygodni nie podejmował się aktywności fizycznej. Pielęgniarka i lekarz wypisują pacjentowi zalecenia, których powinien przestrzegać. Dotyczą one głównie pielęgnacji rany po zabiegu oraz rzeczy, których nie wolno pacjentowi spożywać. W zależności od wybranego pakietu, jeżeli pacjentowi założono szwy nierozpuszczalne, po upływie od dziesięciu do czternastu dni powinien zgłosić się na ich usunięcie.

Koszt wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w naszym kraju. Jest to jednoznaczne z tym, że pacjent za jej posiadanie musi zapłacić z własnej kieszeni. Na koszt wszywki alkoholowej składa się sama cena Esperalu oraz procedury medycznej. Kliniki oferują zazwyczaj do wyboru kilka pakietów w różnych cenach. Ceny oscylują w granicach kilkuset złotych. Wahanie to jest spowodowane różnicami w danych miastach, klinikach oraz wyboru pakietu  lekarza.

Należy jednak pamiętać, że w Polsce każda osoba, nawet ta nie posiadająca ubezpieczenia zdrowotnego zagwarantowane ma bezpłatne leczenie choroby alkoholowej. W celu uzyskania bezpłatnej pomocy należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub lekarza POZ lub lekarza psychiatry po skierowanie na leczenie. Z uzyskanym skierowaniem należy zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień.

Czy nie mogę czegoś jeść, gdy posiadam wszywkę alkoholową?

Osoby posiadające wszywkę alkoholową powinny unikać spożywania alkoholu nawet w najmniejszych ilościach.  Wręcz jest to odgórnie zakazane. Należy jednak pamiętać, że alkohol nie znajduje się tylko w piwie czy wódce ale jego śladowe ilości znajdziemy również w produktach spożywczych czy kosmetykach.  Osobom, które posiadają wszywkę alkoholową zaleca się szczególną wrażliwość oraz skrupulatność podczas czytania etykiet produktów. Nie powinno się spożywać cukierków zawierających alkohol, ciast nasączonych alkoholem, sosów na bazie alkoholu lub octu. Należy wyeliminować również kosmetyki, w których składzie znajduje się alkohol. Ich stosowanie może doprowadzić do silnych reakcji alergicznych na skórze. Są to między innymi perfumy, balsamy czy kremy. Warto również wybierać płyny do płukania jamy ustnej, które nie posiadają alkoholu. Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki, gdyż mogą one wchodzić w silne reakcję z wszywką alkoholową. Spożycie nawet minimalnej dawki alkoholu powodować może silny ból głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.