Loading...
Leki i suplementy

Chcesz kupić leki przez internet? Zrób to rozsądnie!

Waga apteczna

Kupowanie leków przez internet bez wątpienia jest szybkie, łatwe i wygodne. Nie potrzebujemy poświęcać czasu na wycieczkę do stacjonarnej apteki i wypytywanie o dostępność wybranych leków. Niestety, sytuacja w wielu przypadkach – w szczególności przy lekach na receptę – nie jest tak klarowna.

Uwaga na oszustów!

W internecie od co najmniej kilkunastu lat możemy natrafić na przeróżne oferty osób oferujących nam leki recepturowe bez potrzeby okazywania recepty. Notorycznie na portalach ogłoszeniowych, a czasem forach i w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy osób, które rzekomo posiadają określony preparat. W większości przypadków są to oszustwa traktowane przez prawo jako wyłudzenia finansowe, a w gorszym przypadku – oferty z niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi lub niedziałającymi lekami. Aby zrozumieć powagę tego problemu, warto wyobrazić sobie sytuację, w której chorujemy na ciężką chorobę i za sporą cenę od nieznajomego z internetu otrzymujemy podrobiony lek – który na dodatek nie działa.

Czy da się kupić leki na receptę przez internet?

Niestety na to pytanie trzeba odpowiedzieć przecząco. Dlaczego? Otóż NFZ nie umożliwia nam całkowitej realizacji recepty przez internet bez potrzeby kontaktu z farmaceutą. Ze względu na bezpieczeństwo i konieczność upewnienia się, że recepta nie jest podrobiona ani wykorzystywana przez osoby bez uprawnień, na pewnym etapie zawsze musimy udać się do apteki.

Absolutnie nie powinniśmy wierzyć w ogłoszenia, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby mogły być prawdziwe. Najrozsądniejszym postępowaniem jest omijanie takich witryn szerokim łukiem, wpisanie ich na czarną listę i korzystanie wyłącznie z bazy zaufanych aptek. Jak wspomniano wcześniej – nieodpowiedzialne postępowanie może być tragiczne w skutkach.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy?

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo wystarczy trzymać się kilku wcześniej zdefiniowanych zasad. Nie warto reagować na e-maile, w których opisywane są terapie z użyciem „metod alternatywnych”, „preparatów o niespotykanych dotąd właściwościach” czy „nowoczesnych sposobach na redukcję zmęczenia”. Takie wiadomości należy traktować jako spam, a ich nadawców zgłaszać i blokować. Rzetelna apteka internetowa sprzedaje wyłącznie leki OTC, akcesoria medyczne, suplementy diety itp. artykuły dostępne bez potrzeby okazywania specjalnych dokumentów.

Wybierając zaufaną aptekę internetową trzeba upewnić się, że jest legalnie działającym i zarejestrowanym podmiotem prawnym. Na stronie powinno być widoczne takie samo logo jak w placówce stacjonarnej. Nie mniej istotne od spójności wizualnej są dokumenty – najważniejszy z nich to zezwolenie. W późniejszej kolejności jest polityka prywatności, regulamin i zasady realizacji usług.

Sam zakup leków na receptę możemy sobie ułatwić zamawiając je do apteki zanim jeszcze się do niej udamy. Da nam to pewność, że je zastaniemy przy najbliższej wizycie. Ponadto unikniemy niepotrzebnych kompromisów wybierając najkorzystniejszą cenowo ofertę. Rezerwację leku można przeprowadzić w większości aptek internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.