Loading...
Suplementy

Chcesz zadbać o swoje dobre samopoczucie kompleksowo? Witaminy z gruby B okażą się niezastąpione!

Witaminy z grupy B leżą na stole

Chcesz poznać sprzymierzeńca w walce o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne? Odkryj zalety witamin z grupy B – przydadzą się na każdym etapie życia! Sprawdź, na co pomaga witamina B kompleks i kiedy ją zażywać.

Czym są i gdzie znajdziesz witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za naszą witalność – zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Właściwie od samego urodzenia regulują prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu na wielu płaszczyznach i wspierają nasze samopoczucie. Witaminy z grupy B są klasyfikowane jako niezbędne mikroelementy, ponieważ – w porównaniu do węglowodanów, białek i tłuszczów – są nam potrzebne w nieporównywalnie mniejszych ilościach. Określa się je jednak jako niezbędne, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Witaminy z grupy B są obecne w wielu produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takich jak np.:

 • drożdże;
 • produkty pełnoziarniste;
 • zielone liściaste warzywa;
 • mięso;
 • ryby;
 • nabiał;
 • jaja.

Co wchodzi w skład witaminy B komplex?

Choć prędzej uważano, że istnieje tylko jeden rodzaj witaminy B, dziś wiemy, że jest to grupa kilku mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to zatem heterogeniczna grupa odrębnych cząsteczek, które dla uproszczenia nazywamy witaminami B lub witaminami z grupy B. W ich skład wchodzą:

 • witamina B1 (tiamina);
 • witamina B2 (ryboflawina);
 • witamina B3 (niacyna);
 • witamina B4 (cholina);
 • witamina B5 (kwas pantotenowy);
 • witamina B6 (pirydoksyna);
 • witamina B7 (biotyna);
 • witamina B8 (inozytol);
 • witamina B9 (kwas foliowy);
 • witamina B12 (kobalamina).

Niektóre preparaty mogą być wzbogacone w inne cenne składniki, np. cynk, który wspiera układ immunologiczny czy chrom, który reguluje poziom cukru we krwi. Często spotykamy je m.in. w kompleksie witamin B dla dzieci.

Skąd w suplementach diety nazwa „witamina B kompleks”?

Ponieważ witaminy z grupy B działają synergicznie:

Część z nich pełni wspólne funkcje i są sobie wzajemnie potrzebne (np. witamina B12, B6 i kwas foliowy). Jednocześnie są zróżnicowane pod względem działania: niektóre są szczególnie potrzebne kobietom w ciąży, inne sportowcom, osobom dbającym o skórę, włosy i paznokcie, jeszcze inne dla wsparcia układu nerwowego np. u osób starszych. Mimo tego wszyscy potrzebujemy każdej z nich – czytamy na stronie Mito-Pharma, gdzie można nabyć witaminę B komplekswzmocnioną dodatkowo o aktywny koenzym Q10 i kwas alfa liponowy.

Warto również wspomnieć, że domowe lub przemysłowe przetwarzanie żywności także wpływa na obecność witamin; niektóre witaminy z grupy B są bowiem termoczułe i światłoczułe, a gotowanie lub inne zabiegi mogą zmniejszać ich stężenie w organizmie.

Kiedy zażywać witaminę B complex?

Witaminy z grupy B biorą udział jako koenzymy w różnych etapach metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów i w szeregu reakcji niezbędnych do przekształcenia makroskładników w energię.

Na co zatem pomaga witamina B kompleks? Większość witamin z grupy B wspomaga prawidłowy metabolizm energetyczny i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto zmniejszają uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomagają w zwalczaniu objawów stresu. Zwłaszcza witamina B3 jest uważana za witaminę antystresową, ponieważ reguluje produkcję tryptofanu, prekursora serotoniny, jednego z głównych neuroprzekaźników zaangażowanych w kształtowanie nastroju i reakcję na stres psychiczny.

Praktycznie na każdym etapie życia witaminy z grupy B są ważnymi dla dobrego samopoczucia składnikami odżywczymi. Ponadto w niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na witaminy z grupy B może być większe, np. podczas stosowania niektórych leków, takich jak antybiotyki, a także problemach jelitowych lub w przypadku zmian hormonalnych. Ilekroć podaż witaminy B z diety będzie niewystarczająca, wskazana może być suplementacja w celu pokrycia ich dziennego zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.