Loading...
Choroby

Chłoniak – jakie są rodzaje i objawy chłoniaków?

Kobieta z chłoniakiem

Chłoniak to nowotwór wywodzący się z komórek układu immunologicznego odpowiedzialnego za walkę z infekcjami. Jakie są objawy chłoniaków i czym różni się chłoniak Burkitta od chłoniaka Hodgkina?

Chłoniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z układu limfatycznego, a konkretniej – białych ciałek krwi.

Z czego zbudowany jest układ limfatyczny? System składa się z węzłów chłonnych i naczyń, które transportują płyn limfatyczny po organizmie. W płynie limfatycznym zawarte są m.in. białe krwinki przyczyniające się do zwalczania infekcji. Limfocyty zaś są odpowiedzialne za produkcję przeciwciał i zwalczanie ciał obcych, a węzły chłonne za przechwytywanie i niszczenie bakterii oraz wirusów, by zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Jakie są przyczyny chłoniaków?

Choć wciąż nie są znane dokładne przyczyny powstawania chłoniaków, można wymienić czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby. Wśród nich jest np. obniżona odporność spowodowana np. słabym układem immunologicznym lub zakażeniem wirusem HIV, choroby autoimmunologiczne takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów i celiakia, infekcje wirusowe m.in. wirusem Helicobacter pylori lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV).

Czynnikiem wywołującym chłoniaka może być również przebyta radioterapia lub chemioterapia, a także przebyte transfuzje i przeszczepy. To także ekspozycja na szkodliwe środki chemiczne (chemikalia zawarte w nawozach, pestycydach, rozpuszczalnikach farb), czynniki genetyczne oraz promieniowanie jonizujące.

Wpływ na wystąpienie chłoniaka ma też wiek i płeć. Nowotwór ten częściej dotyka bowiem osób powyżej 60. roku życia mimo że niektóre typy są częściej spotykane u dzieci i niemowląt. Poszczególne typy choroby dotykają też w różnym stopniu kobiet i mężczyzn.

Chłoniak Burkitta i chłoniak Hodgkina. Rodzaje i objawy chłoniaków

Wyróżnia się dwa główne rodzaje chłoniaków – nieziarnicze (m.in. pochodzące z limfocytów B i T), do których zalicza się m.in. chłoniaki Burkitta, oraz ziarnicę złośliwą inaczej zwaną chorobą Hodgkina.

Niestety, początkowo chłoniaki mogą nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Nieraz zdarza się, że symptomy chłoniaka przypominają przeziębienie.

Wśród ogólnych, wczesnych symptomów chłoniaków można wymienić powiększone, niebolesne węzły chłonne (np. na szyi, w okolicach pach, pachwin czy w górnej części klatki piersiowej), bóle kości, powiększenie wątroby i śledziony, kaszel i infekcje płuc oraz górnych dróg oddechowych, osłabienie i zmęczenie, a także gorączka. Osoby dotknięte chłoniakiem mogą także odczuwać duszności, skarżyć się na nocne pocenie, bóle brzucha związane z dolegliwościami układu pokarmowego, a także swędzącą wysypka na ciele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.