Loading...
Kręgosłup

Choroba Scheuermanna a przybranie na wadze

Pytanie:
Witam!
Mam 29 lat i obecnie jestem w 4-tym miesiącu ciąży. Parę lat temu stwierdzono u mnie przebytą chorobę Scheuermanna. Mam pytanie: czy bóle pleców związane z przybieraniem na wadze mogą się spotęgować? Jak mogę sobie pomóc w tym okresie, by złagodzić dolegliwości? Czy są jakieś nowe przeciwwskazania do wykonywanych czynności?
Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedź:
Niestety w okresie ciąży, zwłaszcza w jej II i III trymestrze, dość często dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych kręgosłupa. Oczywiście predysponowane są do tego Panie, które już wcześniej miały takie problemy. Wzrost masy ciała, powiększenie brzucha i gruczołów sutkowych, a w konsekwencji przesunięcie do przodu środka ciężkości ciała oraz rozciągnięcie mięśni brzucha są w dużej mierze odpowiedzialne za wystąpienie bólu. Nie bez znaczenia jest wysoki poziom progesteronu, który przyczynia się do rozluźnienia ścięgien i więzadeł, natomiast wzrost ruchomości często przyczynia się do pojawienia i narastania bólu.
W ramach profilaktyki namawiam do regularnego wykonywania ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet ciężarnych i umieszczonych w publikacjach dla kobiet oczekujących dziecka. Regularne stosowanie ćwiczeń powinno być uzupełnione o przestrzeganie zasad higieny kręgosłupa. Proszę pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia – na płaskim obcasie; unikaniu schylania się, podnoszeniu przedmiotów z przysiadu, wkładaniu rajstop i butów w pozycji siedzącej. Warto też położyć się w ciągu dnia choćby na kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.