Pytanie:
Mam 23 lata. Od 6 miesięcy skarżę się na bóle kręgosłupa. Badania wykazały, iż jestem chory na dyskopatię odcinka lędźwiowego L4/L5. Jestem po kilku leczeniach różnymi środkami farmaceutycznymi od tabletek po zastrzyki przeciwbólowe. Następnie byłem poddany fizykoterapii, później wykonano tomografię komputerową, po czym neurochirurg stwierdził konieczność operacji. Chciałbym wiedzieć, czy operacja jest konieczna, a zarazem bezpieczna i czy nie ma innych sposobów leczenia.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź:
Panie Adamie, kwalifikacji do leczenia operacyjnego dokonuje się na podstawie nasilenia i charakteru dolegliwości bólowych pacjenta, na podstawie badania lekarskiego oraz badań obrazowych. Wskazaniem bezwzględnym do operacji jest wystąpienie niedowładów lub porażeń bądź zaburzeń w oddawaniu moczu. Badaniem obrazowym, które najlepiej pozwala ocenić stosunki w kanale kręgowym, rdzeń kręgowy, przepukliny, ich przemieszczenie, modelowanie worka oponowego bądź ucisk na rdzeń kręgowy czy korzeń nerwowy jest badanie rezonansu magnetycznego.
Znajdziesz tutaj diety, ćwiczenia, informacje o lekach, suplementach, urodzie, rodzinie, a nawet psychice, czyli jak prowadzić zdrowy styl życia.