Loading...
Pytania

Ciąża a ból i obrzęk podudzi

Pytanie:
Mam na imię Joanna, mam 29 lat i jestem w 37-tym tygodniu ciąży. Czy jest możliwe, aby kręgosłup dodatkowo obciążony 15 kg dawał dolegliwości w postaci bólu, obrzęku, przeczulicy ud i podudzi? Dodam, że ból i obrzęk nasilają się nocą i dotyczą tylko nóg, natomiast kręgosłup nie boli mnie wcale.

Odpowiedź:

Opisane przez Panią dolegliwości nie są raczej związane z patologią lub przeciążeniem kręgosłupa. Zastój krwi w kończynach dolnych objawiający się obrzękami i nasilający się w nocy jest typowym objawem ucisku, jaki wywiera powiększona macica na naczynia odprowadzające krew z dolnej połowy ciała. Ucisk powiększonej macicy jest szczególnie duży w pozycji leżącej na wznak. Powyższe dolegliwości nasilają się zwłaszcza w trzecim trymestrze. Pani problemy prawdopodobnie ustąpią po porodzie, a jak tygodnie wskazują, wygląda na to, że to już niebawem. Trzymamy kciuki za szczęśliwe rozwiązanie.
Tymczasem wykonanie kilku ćwiczeń kończyn dolnych powinno przynieść ulgę. Proponuję spróbować: leżąc na plecach, przy wyprostowanych kończynach dolnych, zginać palce stóp, a następnie szeroko je rozstawić; po kilku powtórzeniach naprzemienne zginanie grzbietowe stóp (stopy do góry – na siebie) i zginanie podeszwowe stóp z obciągnięciem palców. Następnie naprzemiennie zgięcie grzbietowe prawej, zgięcie podeszwowe lewej i odwrotnie. Powyższe cwiczenia warto spróbować wykonać również po podłożeniu wałka czy zrolowanego koca pod stopy.
Kolejne ćwiczenie, również w leżeniu na plecach: unieść kończynę dolną, wyprostować w kolanie i zatoczyć koło na zewnątrz i odwrotnie, i zmiana nogi. Dalej następne ćwiczenie to: unieść prawą nogę i wykonać krążenie stopą, w tym czasie lewa noga ugięta jest w kolanie. I zmiana – to samo wykonać drugą nogą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.