Loading...
Choroby

Ciśnienie w oku – co w sytuacji, gdy ciśnienie w oku jest za wysokie lub zbyt niskie?

Ciśnienie w oku

Mówiąc o utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia, często mamy na myśli głównie ciśnienie tętnicze. Łatwo można zmierzyć je za pomocą ciśnieniomierza. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje również coś takiego jak ciśnienie w gałce ocznej. Jego nieprawidłowe wartości mogą doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet zaburzeń widzenia. Jak zatem je zmierzyć? Jakie jest optymalne ciśnienie w oku i co zrobić, jeżeli okaże się zbyt wysokie lub za niskie? O tym opowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest ciśnienie w oku?

Na początku warto wytłumaczyć czym jest ciśnienie w oku i skąd się ono bierze. Wnętrze przedniego odcinka naszych gałek ocznych wypełnione jest cieczą wodnistą. Pomaga ona odżywiać te elementy oka, które nie posiadają własnych naczyń krwionośnych. Są więc to: rogówka, ciało szkliste oraz soczewka.

Właściwy poziom ciśnienia w oku determinuje stosunek ilości wyprodukowanej cieczy wodnistej do jej wchłaniania. Ciecz produkowana jest przez ciało rzęskowe, które w większej części jest mięśniem rzęskowym. Otacza ono rogówkę. Dodatkowo odpowiedzialne jest za kształt oraz napięcie samej soczewki oka.

Ciecz wodnista, która pojawia się w ciele rzęskowym (a konkretniej w jego nabłonku), dostaje się poprzez źrenicę z tylnej do przedniej komory oka. To właśnie tutaj zostaje wchłonięta do zatoki żylnej twardówki, która nazywana jest kanałem Schlemma. Dzieje się tak za pomocą beleczkowania w kącie przesączana, czyli w kącie rogówkowo-tęczówkowym.

Teraz ciecz wodnista trafia do żył wodnych, które znajdują się w rąbku rogówki. To właśnie stąd ciecz spływa do splotu naczyń żylnych. Jednak nie dzieje się tak z całym płynem, ponieważ około 10 procent trafia do przestrzeni nadtwardówkowej. Jeśli pojawia się jakiś problem, powoduje to niekorzystne ciśnienie w oku.

Oznacza to, że ciśnienie wewnątrzgałkowe zależne jest od równowagi zachodzącej między produkcją, a odpływem cieczy wodnistej.  Jeśli więc nasze ciało rzęskowe produkuje zbyt wiele płynu, ciśnienie się podnosi. Eksperci twierdzą, że rzadziej spotkać się można z sytuacją, w której występuje wąski kanał drogi odpływu. Znacznie częściej więc mówi się o nadciśnieniu w oku niż jego niedociśnieniu. Ocenę kąta przesączenia dokonuje się za pomocą badania, które nazywa się gonioskopią. To jednak tylko niektóre z możliwych przyczyn niekorzystnego ciśnienia wewnątrzgałkowego. O innych opowiemy za chwilę.

lekarz bada oczy kobiecie
https://www.pexels.com

Badanie ciśnienia w oku oraz jego normy

Badanie, które zmierzy nam ciśnienie wewnątrzgałkowe to tonometria. Wykonywane jest przez lekarza – głównie okulistę. Przeprowadzane jest za pomocą specjalnego urządzenia – tonometru. Do znieczulonej wcześniej rogówki oka pacjenta przykłada się tonometr, który spłaszcza jej powierzchnię. Jest to najdokładniejsza metoda pomiaru ciśnienia w oku i nazywana jest tonometrią aplanacyjną. Lekarz może obejrzeć bardzo precyzyjny obraz rogówki w specjalnej lampie szczelinowej.

Istnieje również inna metoda pomiaru, która jest bezkontaktowa. Nie wymaga ona znieczulenia i można przeprowadzić ją w każdych warunkach – praktycznie od ręki. Jest ona szczególnie popularna podczas badań przesiewowych. Polega ona na tym, że lekarz wyposażony w specjalne urządzenie spłaszcza rogówkę za pomocą silnego strumienia powietrza. Ugięcie jej powierzchni zależne jest od ciśnienia wewnątrzgałkowego. Tak oto otrzymuje się pomiar. Badanie jest bezpieczne i nie ma negatywnych skutków dla zdrowia pacjenta. Jest jednak mniej dokładniejsze niż tonometria aplanacyjna.

Może zdarzyć się, że lekarz zmierzy nam ciśnienie w oku za pomocą tonometru Schiøtza. W tym celu jednak również potrzebne będzie znieczulenie, ponieważ aparat zbada opór rogówki pod wpływem siły nacisku. Okuliści nazywają to tonometrią wgłobieniową.

Najnowocześniejszą metodą pomiaru ciśnienia w oku jest tonometria konturowa. W tym celu używa się specjalnego tonometru PASCAL. Na chwilę obecną nie jest on jednak dostępny we wszystkich gabinetach. Jest to najdokładniejsza metoda, która polega na tym, że rogówka zostaje zniekształcona – z tą różnicą, że urządzenie bierze pod uwagę również jej grubość oraz budowę.

Aby zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe zawsze potrzebować będziemy pomocy lekarza. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie. Jeśli więc często mamy tak zwane mroczki przed oczami, oczy nas bolą, doświadczamy zaburzeń widzenia lub po prostu często boli nas głowa – powinniśmy udać się do lekarza, który może zlecić badanie ciśnienia w oku.

Zdrowy, dorosły człowiek ma ciśnienie wewnątrzgałkowe mieszczące się w przedziale 10-21 mmHg. Najwyższe ciśnienie odnotowuje się rano, ale jego dobowe wahania nie powinny przekraczać 5 mmHg.

Nadciśnienie w oku

Może zdarzyć się, że dochodzi do niewielkiego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zazwyczaj pacjent w takiej sytuacji nie czuje dyskomfortu, a wzrost ciśnienia przebiega bezobjawowo. Nadciśnienie wewnątrzgałkowe często spowodowane jest przez upośledzenie odpływu cieczy wodnistej. Jej nadmiar kumuluje się wtedy w jednym miejscu. Niejednokrotnie doprowadza to do silnego ucisku na nerw wzrokowy, co może spowodować jego uszkodzenie.

Jeśli pacjent nie skarży się na nadciśnienie w oku, ale podczas badania tonometrem widać, że ono występuje, może to zapowiadać rozwój jaskra w niedalekiej przyszłości.

Rodzaje jaskry

Jaskry dzielimy na dwa rodzaje:

  • Jaskra z otwartym kątem przesączenia – kanał odpływu cieczy wodnistej jest zatkany przez złogi, które znajdują sie w układzie beleczkowania
  • Jaskra z zamkniętym kątem przesączenia – tęczówka styka się z rogówką, co uniemożliwia swodobny odpływ cieczy wodnistej

Najostrzejszym rodzajem jaskry jest ten w którym występuje zamknięty kąt. Wtedy u pacjenta występują zaburzenia widzenia, nudności, bóle głowy, a także silny ból oka.

Często zdarza się, że pacjenci z wysokim ciśnieniem w oku borykają się z tą dolegliwością, ponieważ ich organizm produkuje tyle cieczy wodnistej, że oko nie potrafi sobie z taką ilością poradzić. Często bezpośredni wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe ma nadciśnienie tętnicze, a nawet cukrzyca. Jeśli pacjenci regularnie przyjmują leki z grupy sterydów, również mogą doświadczyć wysokiego ciśnienia w oku.

Lekarze mówią, że podwyższone ciśnienie w oku może być spowodowane również chorobą pseudoeksfoliacyjną. Sprawia ona, że w poszczególnych narządach ciała odkładają się złogi. Dolegliwość dotyka również gałki ocznej, co powoduje jaskrę z otwartym kątem przesączenia.

Leczenie nadciśnienia, czyli jak obniżyć ciśnienie w oku?

Jak widzimy wyżej, przyczyn nadciśnienia wewnątrzgałkowego może być naprawdę wiele. Dlatego też metoda leczenia tej dolegliwości zależy od przyczyny jej występowania. Najczęściej lekarze przypisują specjalne hipotensyjne krople do oczu, które zawierają w sobie beta-blokery, prostaglandyny, sympatykomimetyki, pilokarpinę, a także inhibitory anhydrazy węglanowej. Więcej o produktach tego typu dowiedzieć się można bezpośrednio od lekarza okulisty lub farmaceuty w aptece.

Często również zdarza się, że jeden lek okazuje się niewystarczający do zwalczenia nadciśnienia wewnątrzgałkowego. W tym celu stosuje się tak zwaną terapię skojarzoną, czyli taką podczas której używa się więcej niż jednego rozwiązania.

Operacja Twoich oczu może okazac sie konieczna

Jeśli środki farmakologiczne zawiodą, a wysokie ciśnienie w oku nadal będzie się utrzymywało, lekarz może skierować pacjenta na zabieg operacyjny.  Podczas niego stworzona zostanie nowa droga odpływu cieczy wodnistej lub zostanie otwarty kąt przesączenia. Obecnie oferowane są również specjalne zabiegi laserowe, których celem jest stworzenie beleczkowego kąta, która pomaga w odpływie nadmiaru cieczy wodnistej.

Pacjenci, którzy zastanawiają się, jak obniżyć ciśnienie w oku powinni wiedzić, że jest to poważne schorzenie, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji, a w najgorszym wypadku – problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty. Dlatego też zawsze warto konsultować się z lekarzem, który przygotuje odpowiednią metodę leczenia i zadba, by terapia przebiegała zgodnie z zasadami. Są jednak metody na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które każdy może zastosować w swoim domu! Nawet jeśli nie borykamy się z nadciśnieniem w oku, każdy może zastosować się do poniższych rad, ponieważ na pewno wyjdą nam one na zdrowe.

Podobnie jak w przypadku nadciśnienia tętniczego, również w przypadku nadciśnienia wewnątrzgałkowego powinniśmy wystrzegać się cukru. Unikajmy więc produktów z jego wysokim poziomem i dbajmy o odpowiedni poziom insuliny we krwi. Biały ryż, ziemniaki, a także pieczywo i makarony to tylko niektóre produkty, które powinniśmy ograniczyć. O słodyczach nawet nie wspominamy!

Do swojej diety powinniśmy jednak wprowadzić inne produkty, które w swoim składzie zawierają luteinę. Znajdziemy ją w m.in kapuście, rybach, jajkach, awokado, brokułach lub nektarynkach. Luteina jest naturalnym przeciwutleniaczem, który poza obniżeniem ciśnienia w oku, pomoże stworzyć nam ochronę przed promieniowaniem UV. Pomocne mogą okazać się również borówki amerykańskie, które pomogą wzmoncić naczynia włosowate, które znajdują się w naszych oczach.

Koniecznie zadbajmy również o witaminę E. Dzięki niej komórki, które tworzą oko zachowują swoją świeżość i służą nam dłużej. Witaminę tę znajdziemy m.in w jajach, marchwi, orzechach lub margarynie. Witamina E pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, co zatrzyma obumieranie komórek.

Suplementy na zdrowe oczy
https://www.pexels.com/

Obniżone ciśnienie w oku

Jak wspominaliśmy, znacznie rzadziej niż nadciśnienie, lekarze mają do czynienia z obniżonym ciśnieniem w oku. Często występuje ono u pacjentów, którzy borykają się ze spadkiem ciśnienia tętniczego, co często ma miejsce przez przyjmowanie leków hipotensyjnych. Podobnie jak nadciśnienie, również zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe może doprowadzić do urazów gałki ocznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże opracować skuteczną oraz najlepszą metodę leczenia.

Niezależnie od przyczyny oraz tego, czy mamy zbyt niskie lub wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, jest to na tyle poważna sytuacja, że zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Narząd wzroku jest niezwykle istotny, ale także delikatny. Nie powinno się zwlekać i oczekiwać, że dolegliwości ustąpią same. Może okazać się, że na leczenie będzie już zbyt późno. Jeśli więc odczuwamy silne bóle głowy, bolą nas oczy, dostrzegamy, że nasz narząd wzroku ostatnio się pogorszył, doświadczamy nudności oraz często wymiotujemy, pocimy się, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Bez watpienia zleci nam on odpowiednie badania. Nigdy nie powinno się bagatelizować wyżej wymionych objawów. Tylko w ten sposób może udać nam się utrzymać dobry wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.