Loading...
Choroby

Ciśnienie w oku – norma. Jakie są objawy podwyższonego ciśnienia w oku?

Mężczyzna mający podwyższone ciśnienie w oczach

Sprawdźmy, jaka jest norma ciśnienia w oku, a w którym momencie powinniśmy udać się do okulisty.

Ciśnienie w oku – norma

Ciśnienie w oku – nazywane również ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub IOP – jest miarą ciśnienia płynu wewnątrz oka. Pomiar przypomina mierzenie ciśnienia krwi. Oko zawiera galaretowatą substancję zwaną ciałem szklistym, która wypełnia większość tylnej części oka. Obecny jest również bardziej wodnisty płyn zwany cieczą wodnistą. Duża część cieczy wodnistej znajduje się w przedniej części oka, za rogówką i przed tęczówką.

W zdrowym oku niewielka ilość nowej cieczy wodnistej zawsze dostaje się do oka, podczas gdy jej równa ilość wypływa i wydostaje się z oka. Większość cieczy wodnistej wypływa z oka przez kąt drenażu przed tęczówką. Ten równy przepływ utrzymuje stabilne ciśnienie i zapewnia normę ciśnienia w oku. Ciśnienie w oku jest mierzone w milimetrach słupa rtęci, podobnie jak termometr mierzy temperaturę za pomocą rtęci. Za normę ciśnienia w oku przyjmuje się zwykle od 10 do 20 milimetrów słupa rtęci (mmHg).

Ciśnienie w oku normy

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oku może spowodować uszkodzenie wzroku. Podwyższone ciśnienie w oku bez innych objawów to nadciśnienie oczne. Niektórzy ludzie mogą mieć wyższe ciśnienie w oku bez uszkodzeń. Inne osoby mogą stracić wzrok, nawet jeśli ciśnienie mieści się w normalnym zakresie. Kiedy ktoś ma jaskrę, ciśnienie w oku uszkadza nerw wzrokowy. To uszkodzenie trwale ogranicza widoczność. Jeśli jaskra nie jest leczona, może to doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Mechanizm utrzymania normy ciśnienia w oku

Ciśnienie wewnątrzgałkowe jest odpowiednio regulowane, a zaburzenia są często związane z rozwojem patologii, takich jak jaskra, zapalenie błony naczyniowej oka i odwarstwienie siatkówki. Ciśnienie w oku istnieje jako dostrojona równowaga między produkcją a drenażem cieczy wodnistej. Równowaga między IOP wzrasta wraz ze wzrostem ogólnoustrojowego ciśnienia krwi. Nagły wzrost ciśnienia w oku może powodować naprężenia mechaniczne i niedokrwienie warstwy włókien nerwowych siatkówki, podczas gdy nagłe spadki IOP mogą powodować tworzenie się mikropęcherzyków z rozpuszczonych gazów w mikrokrążeniu, co prowadzi do zatorów gazowych i niedokrwienia tkanki. Przewlekłe podwyższenie IOP jest związane z patogenezą pierwotnej jaskry otwartego kąta (POAG) i innych problemów powodujących uszkodzenie wzroku. W podejściu do ciśnienia wewnątrzgałkowego pomocna jest podstawowa wiedza na temat wytwarzania i odpływu cieczy wodnistej. Ciecz wodnista jest wytwarzana przez nabłonek rzęskowy części ciała rzęskowego tęczówki w tylnej komorze przedniego oka. Ciecz wodnista gromadzi się w tylnej komorze i przepływa przez źrenicę do komory przedniej.

Ciecz wodnista następnie opuszcza komorę przednią za pomocą jednej z trzech dróg:

  1. Zdecydowana większość cieczy wodnistej uchodzi przez siateczkę beleczkowatą pod kątem komory przedniej do kanału Schlemma, gdzie wpływa do żył nadtwardówkowych.
  2. Niewielka ilość cieczy wodnistej przedostaje się do przestrzeni nadnaczyniówkowej i przedostaje się do krążenia żylnego w ciele rzęskowym, naczyniówce i twardówce.
  3. Jeszcze mniejsza ilość cieczy wodnistej przechodzi przez tęczówkę i z powrotem do tylnej komory.

Co powoduje nadciśnienie oczne?

Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest problemem u osób z nadciśnieniem ocznym, ponieważ jest to jeden z głównych czynników ryzyka jaskry. Wysokie ciśnienie wewnątrz oka jest spowodowane brakiem równowagi w produkcji i odpływie płynu w oku (ciecz wodnista). Kanały, które normalnie odprowadzają płyn z wnętrza oka, nie działają prawidłowo. Ciągle produkuje się więcej płynu, ale nie można go odprowadzić z powodu nieprawidłowo działających kanałów odwadniających. Powoduje to zwiększoną ilość płynu w oku, a tym samym wzrost ciśnienia i w konsekwencji nadciśnienie oczne. Wysokie ciśnienie wewnątrz oka można sobie wyobrazić jako zamknięty, nierozszerzalny pojemnik na wodę. Im więcej wody zostanie wlane do pojemnika, tym wyższe ciśnienie wewnątrz pojemnika. Taka sama sytuacja występuje przy zbyt dużej ilości płynu w oku – im więcej płynu, tym wyższe ciśnienie. Nadciśnienie oczne może uszkodzić nerw wzrokowy w oku.

Nadciśnienie oczne

Kobieta z podwyższonym ciśnieniem w oczach
Źródło: Freepik.com

Nadciśnienie oczne samo w sobie nie powinno być traktowane jako choroba. Zamiast tego nadciśnienie oczne jest terminem używanym do opisania osób, które powinny być obserwowane z większą dokładnością niż inne osoby pod kątem wystąpienia jaskry. Z tego powodu innym terminem odnoszącym się do osoby z nadciśnieniem ocznym jest „podejrzana jaskra”. Badanie wzroku może wykazać uszkodzenie nerwu wzrokowego przez jaskrę. Warto wspomnieć, że zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe może wynikać z innych chorób oczu. Jednak nadciśnienie oczne odnosi się przede wszystkim do zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego bez uszkodzenia nerwu wzrokowego lub utraty wzroku. Jaskrę rozpoznaje się, gdy pojawiają się charakterystyczne zmiany nerwu wzrokowego i wzroku; zwykle z podwyższonym ciśnieniem w oku, ale czasami z prawidłowym ciśnieniem.

Ciśnienie w oku u dziecka – norma

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego u dzieci jest często trudny do wykonania, ponieważ młodsze dzieci nie przestrzegają zaleceń i opierają się badaniu. Normalne ciśnienie wewnątrzgałkowe u dzieci nie jest jeszcze dobrze ustalone, ponieważ w badaniach opisujących IOP, stosowane narzędzia i stany kliniczne były zróżnicowane.

Tonometr bezkontaktowy często zawyża ciśnienie wewnątrzgałkowe u mrugających dzieci i nie zawsze jest wiarygodny. Jednak wszystkie inne techniki pomiarowe wykorzystują kontakt (GAT, Perkins, Tono-Pen, ORA, RBT) i nie zawsze są odpowiednie i łatwe w użyciu. W znieczuleniu ogólnym średnie ciśnienie wewnątrzgałkowe mierzone tonometrem aplanacyjnym Perkinsa wynosi poniżej 8 mmHg przed osiągnięciem wieku 3 miesięcy i poniżej 12 mmHg w wieku od 6 do 9 miesięcy. Następnie IOP wykazuje tendencję wzrostową z wiekiem 1 mmHg rocznie do 12 lat. Niektóre badania sugerowały, że norma ciśnienia w oku u dziecka wynosi: To = 0,71 x wiek (lata) +10, do wieku 10 lat. Następnie ciśnienie wewnątrzgałkowe zbliża się do poziomu dorosłego w wieku 12 lat. Jednak jaskra dziecięca występuje rzadko: jaskra wrodzona, przed ukończeniem 3. roku życia, jaskra młodzieńcza autosomalna dominująca z jaskrą w wywiadzie rodzinnym i podwyższonym IOP lub jaskra wtórna. Dlatego hipertonię należy potwierdzić inną techniką pomiarową, skorelowaną z grubością centralnej rogówki i badaniem klinicznym (nerw wzrokowy i pole widzenia).

Wysokie ciśnienie w oku – jak obniżyć?

Ostra jaskra z zamkniętym kątem przesączania to nagły przypadek medyczny. Jeśli zdiagnozowano ten stan, wymagane jest natychmiastowe leczenie, aby zmniejszyć ciśnienie w oku. Zwykle będzie to wymagało zarówno leczenia, jak i lasera lub innych procedur chirurgicznych. Możliwe, że potrzebny będzie zabieg zwany laserową irydotomią obwodową, w którym lekarz wykonuje mały otwór w tęczówce za pomocą lasera. Pozwala to na przepływ płynu (cieczy wodnistej), zmniejszając ciśnienie w oku.

Metody diagnostyczne i leczenie

Lekarz zapozna się z historią medyczną i przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku. Może wykonać kilka testów, w tym:

  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria).
  • Badanie uszkodzenia nerwu wzrokowego z rozszerzonym badaniem oka i badaniami obrazowymi.
  • Sprawdzenie obszarów utraty wzroku (badanie pola widzenia).
  • Pomiar grubości rogówki (pachymetria).
  • Kontrola kąta drenażu (gonioskopia).

Uszkodzeń spowodowanych przez jaskrę niestety nie można cofnąć. Leczenie i regularne kontrole mogą pomóc spowolnić lub zapobiec utracie wzroku, zwłaszcza jeśli choroba została wykryta na wczesnym etapie. Jaskrę leczy się, obniżając ciśnienie w oku (ciśnienie wewnątrzgałkowe). W zależności od sytuacji, dostępne opcje mogą obejmować krople do oczu na receptę, leki doustne, leczenie laserowe, operację lub kombinację tych metod.

Wysokie ciśnienie w oku jak obniżyć? Może krople do oczu?

Leczenie jaskry często rozpoczyna się od kropli do oczu na receptę. Mogą one pomóc obniżyć ciśnienie w oku, poprawiając sposób odpływu płynu z oka lub zmniejszając ilość płynu wytwarzanego przez oko. W zależności od tego, jak niskie powinno być ciśnienie w oku, może być konieczne przepisanie więcej niż jednej z poniższych kropli do oczu. Leki na receptę w postaci kropli do oczu obejmują:

  • Prostaglandyny. Zwiększają one odpływ płynu w oku (ciecz wodnista), zmniejszając w ten sposób ciśnienie w oku. Leki należące do tej kategorii to latanoprost (Xalatan), trawoprost (Travatan Z), tafluprost (Zioptan), bimatoprost (Lumigan).
  • Możliwe skutki uboczne to lekkie zaczerwienienie i pieczenie oczu, ciemnienie tęczówki, ciemnienie pigmentu rzęs lub skóry powiek oraz niewyraźne widzenie. Ta klasa leków jest przepisywana do stosowania raz dziennie.
  • Beta-blokery. Zmniejszają one wytwarzanie płynu w oku, obniżając w ten sposób ciśnienie w oku (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Przykłady obejmują tymolol (Betimol, Istalol, Timoptic) i betaksolol (Betoptic).
  • Możliwe skutki uboczne to trudności w oddychaniu, spowolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia krwi, impotencja i zmęczenie. Ta klasa leków może być przepisywana raz lub dwa razy dziennie, w zależności od stanu zdrowia.
  • Agoniści alfa-adrenergiczni. Zmniejszają one wytwarzanie cieczy wodnistej i zwiększają odpływ płynu w oku. Przykłady obejmują apraklonidynę (Iopidine) i brymonidynę (Alphagan P, Qoliana).
  • Możliwe działania niepożądane obejmują nieregularne tętno, wysokie ciśnienie krwi, zmęczenie, zaczerwienione, swędzące lub opuchnięte oczy i suchość w ustach. Ta klasa leków jest zwykle przepisywana do stosowania dwa razy dziennie, ale czasami może być przepisywana do stosowania trzy razy dziennie.
  • Inhibitory anhydrazy węglanowej. Leki te zmniejszają wytwarzanie płynu w oku. Przykłady obejmują dorzolamid (Trusopt) i brynzolamid (Azopt). Możliwe skutki uboczne to metaliczny smak, częste oddawanie moczu i mrowienie w palcach rąk i nóg. Ta klasa leków jest zwykle przepisywana do stosowania dwa razy dziennie, ale czasami może być przepisywana do stosowania trzy razy dziennie.
  • Środki miotyczne lub cholinergiczne. Zwiększają odpływ płynu z oka. Przykładem jest pilokarpina (Isopto Carpine). Efekty uboczne obejmują ból głowy, ból oka, mniejsze źrenice, możliwe niewyraźne widzenie i krótkowzroczność. Ta klasa leków jest zwykle przepisywana do stosowania do czterech razy dziennie. Ze względu na potencjalne skutki uboczne i potrzebę częstego codziennego stosowania leki te nie są już przepisywane zbyt często.
  • Ponieważ część leku w postaci kropli do oczu jest wchłaniana do krwiobiegu, mogą wystąpić działania niepożądane niezwiązane z oczami, czyli działania ogólnoustrojowe.

Wysokie ciśnienie w oku jak obniżyć? Leki doustne?

Jeśli same krople do oczu nie obniżą ciśnienia w oku do pożądanego poziomu, lekarz może również przepisać lek doustny, zwykle inhibitor anhydrazy węglanowej. Możliwe działania niepożądane obejmują częste oddawanie moczu, mrowienie palców rąk i nóg, depresję, rozstrój żołądka i kamienie nerkowe.

Wysokie ciśnienie w oku jak obniżyć? Czy chirurgia i inne terapie są już konieczne?

Inne opcje leczenia obejmują terapię laserową i różne zabiegi chirurgiczne. Poniższe techniki mają na celu poprawę drenażu płynu w oku, a tym samym obniżenie ciśnienia oraz przywrócenie normy ciśnienia w oczach:

  • Terapia laserowa. Trabekuloplastyka laserowa jest opcją w przypadku jaskry otwartego kąta. Lekarz używa małej wiązki lasera do otwierania zatkanych kanałów w siatce beleczkowej. Może minąć kilka tygodni, zanim pełny efekt tego zabiegu stanie się widoczny.
  • Chirurgia filtracyjna. Podczas zabiegu chirurgicznego zwanego trabekulektomią chirurg tworzy otwór w białku oka (twardówce) i usuwa część siatki beleczkowej.
  • Rury drenażowe. W tej procedurze chirurg okulista wprowadza do oka niewielką rurkę, aby odprowadzić nadmiar płynu i obniżyć ciśnienie w oku i w konsekwencji przywrócić normę ciśnienia w gałce ocznej.
  • Małoinwazyjna chirurgia jaskry (MIGS). Lekarz może zasugerować procedurę MIGS w celu obniżenia ciśnienia w oku. Procedury te na ogół wymagają mniej natychmiastowej opieki pooperacyjnej i niosą ze sobą mniejsze ryzyko niż trabekulektomia lub zainstalowanie urządzenia drenującego. Często łączy się je z operacją zaćmy. Dostępnych jest wiele technik MIGS, a lekarz omówi, która procedura będzie właściwa i pozwoli na przywrócenie normy ciśnienia w gałce ocznej.
  • Po zabiegu należy udać się do lekarza na badania kontrolne. W końcu może być konieczne poddanie się dodatkowym zabiegom, jeśli ciśnienie w oku zacznie rosnąć lub pojawią się inne zmiany w oku.

Hipotonia oka

Niedociśnienie oczne jest wynikiem braku wytwarzania lub utraty płynu wewnątrzgałkowego. Zapalenie wewnątrzgałkowe, leki lub proliferacyjna witreoretinopatia (PVR) z przerostem ciała rzęskowego mogą powodować zmniejszenie wydzielania płynu wewnątrzgałkowego. Utrata płynu wewnątrzgałkowego może wynikać z utraty zewnętrznej, takiej jak operacja przetoki lub uraz lub wewnętrzna, np. z rozszczepów cyklodializacyjnych lub odwarstwienia siatkówki. Hipotonia oka jest zwykle definiowana jako ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) na poziomie 5–6 mmHg lub niższym. Definicja hipotonii różni się w zależności od badania. Doniesienia o hipotonii po trabekulektomii (IOP = 5 mmHg) w literaturze wahają się od 0% do 38%. Hipotonię „statystyczną” można zdefiniować jako ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) mniejsze niż 6,5 mmHg.

Hipotonia dzieli się na wczesną (występującą w ciągu 2 tygodni od zabiegu) i późną (występującą ponad 2 tygodnie po operacji). Hipotonia zwykle występuje jako powikłanie choroby podstawowej oka. Zbyt niskie IOP może być związane z wieloma innymi powikłaniami pooperacyjnymi, w tym z płytką komorą przednią, zmianami rogówki, przyspieszonym tworzeniem się zaćmy, surowiczym odwarstwieniem naczyniówki, fałdami siatkówki i naczyniówki, krętością i obrzękiem naczyń siatkówki, makulopatią hipotoniczną z zaburzeniem pigmentu siatkówki nabłonek (RPE), torbielowaty obrzęk plamki lub obrzęk tarczy nerwu wzrokowego prowadzący do przemijającej lub trwałej niewydolności wzroku.

Pacjentów poddawanych operacji jaskry należy pouczyć, że po operacji może u nich wystąpić przynajmniej łagodna hipotonia. Informowanie o ryzyku i konsekwencjach hipotonii powinno być częścią przedoperacyjnego procesu nauczania i wyrażania zgody.

Objawy podwyższonego ciśnienia w oku

Objawy ostrej jaskry zamykającego się kąta:

  1. Zamglone lub niewyraźne widzenie,
  2. Pojawienie się tęczowych kółek wokół jasnych świateł,
  3. Silny ból oczu i głowy,
  4. Nudności lub wymioty (towarzyszące silnemu bólowi oka),
  5. Nagła utrata wzroku.

Źródła:

  1. https://www.aao.org/eye-health/anatomy/eye-pressure,
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532237/,
  3. https://www.emedicinehealth.com/ocular_hypertension/article_em.htm#what_types_of_specialists_treat_ocular_hypertension.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.