Loading...
Sport

Co dają wkładki w spodenkach rowerowych?

Mężczyzna jedzie rowerem w spodenkach rowerowych z wkładką

Ludzie, którzy dużo jeżdżą na rowerach wiedza, jak ważna może się okazać odpowiednio dobrana odzież. Zdecydowanie bardziej, aniżeli w przypadku krótkich przejażdżek. To kwestia komfortu termicznego, ale też ogólnej wygody ruchu.

Spodenki rowerowe są kluczowe

To co napisaliśmy powyżej jest ważne w przypadku doboru koszulki i kurtki do jazdy na rowerze, jednak gdy chodzi o spodenki rowerowe, nagle staje się to kwestią wręcz kluczową. Przyczyna jest bardzo prosta – w sytuacjach, gdy na rowerze spędzimy całą godzinę lub i dłużej, spodenki zaczynają pełnić również rolę amortyzacyjną. I nie warto przy tym liczyć na „rozjeżdżenie – ta część garderoby cyklisty ma być wygodna i funkcjonalna, koniec, kropka.

Materiał i krój

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to oczywiście materiał i krój spodenek. Ten pierwszy powinien być oddychający, ale tez dostosowany do pory roku, w której będzie wykorzystywany. Nadal warto dbać o to, aby nie był zbyt ciepły (na rowerze zgrzewamy się szybciej, niż po prostu spacerując), ale też nie szalejmy w drugą stronę.

Jeśli mowa o kroju – pamiętaj, że przy złym wyborze może dochodzić do otarć, a siłą rzeczy nie są to okolice, w których byłoby to przyjemne.

Wkładki rowerowe to podstawa

Skoro już napisaliśmy o tym, że spodenki do jazdy na rowerze powinny być dobrane jak najlepiej, koniecznie musimy wspomnieć o ich wkładkach. To właśnie one odpowiadają za wspomnianą już funkcję amortyzującą.

Same wkładki są różne. Obok tych najzwyklejszych, wykonanych z gąbki, coraz częściej spotykane są wkładki żelowe. Warto na nie postawić, bo o ile gąbka dość szybko się zużywa i odkształca, o tyle wersje żelowe dość długo pozostają bez zmian.

Trzecią opcją są wkładki piankowe. Ich porównanie z wspomnianymi wcześniej „żelami” nie jest jednoznaczne. Z jednej strony szybciej tracą swoje właściwości (choć nie aż tak, jak gąbka), zwłaszcza w przypadku wariantów najtańszych. W tych bardziej jakościowych sprawa wygląda lepiej, jednak odbywa się to równolegle z wzrostem ceny. Mimo to z punktu widzenia osób dużo jeżdżących mogą być dobrym wyborem, ponieważ mocną stroną pianek jest ich lekkość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.