Loading...
Zdrowie

Co jest przyczyną pęcherza neurogennego?

Kobieta ma problemy z pęcherzem neurogennym

Prawidłowe funkcjonowanie naszego układu moczowego jest z reguły najwyższym priorytetem. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemne potrafią być infekcje lub stany zapalne w jego obrębie. Niemniej jednak zdarzają się również schorzenia pęcherza moczowego, które wskazują na istnienie innych chorób i mogą być wyjątkowo problematyczne. Jednym z nich jest np. pęcherz neurogenny. Co to za schorzenie i co jest jego przyczyną?

Co to jest pęcherz neurogenny?

Pęcherz neurogenny tak w zasadzie trudno nazwać osobnym schorzeniem, a najlepiej dolegliwość tę określić mianem objawu, który wskazuje na istnienie innych chorób. Jak łatwo można się domyślić, mowa tu o chorobach związanych z układem nerwowym, w których przebiegu dochodzi do uszkodzenia – w całości lub w części – systemu odpowiedzialnego za świadome oddawanie, a także magazynowanie uryny. Wynika więc z tego jasno, że pęcherz neurogenny jest jednym z powodów nietrzymania moczu lub nieświadomej mikcji. Ten objaw jest wyjątkowo niebezpieczny, a pęcherz neurogenny powoduje ogromny dyskomfort, a także znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się podrażnień skóry i infekcji w miejscach intymnych.

Czym objawia się pęcherz neurogenny?

Pęcherz neurogenny daje objawy, które są powiązane bezpośrednio z przyczyną powstania tej dolegliwości. Co za tym idzie, ciężko wskazać tu na precyzyjne i jednoznaczne objawy, gdyż mogą one występować w różnych częściach ciała chorego. Samo nietrzymanie moczu nie jest jeszcze wystarczające do postawienia diagnozy, jednakże może być przesłanką do wykonania odpowiednich badań. Warto jednak obserwować natężenie problemu z mimowolnie oddawanym moczem. Im większe jest jedno nasilenie, tym bardziej prawdopodobnej jest, że borykamy się z pęcherzem neurogennym. Co ciekawe, pęcherz neurogenny w nielicznych wypadkach, może także doprowadzić do całkowitego zatrzymania się moczu, co jest stanem zagrażającym niewydolnością nerek.

Pęcherz neurogenny – przyczyny

Przyczyny pęcherza neurogennego nie są dość jednoznacznie określone. Objaw ten jest cenną wskazówką na to, że w organizmie istnieją inne choroby – o podłożu neurologicznym, które konieczne są do zdiagnozowania i dalszej terapii. Okazuje się jednak, że do najczęstszych przyczyn pęcherza neurogennego można zaliczyć:

  • cukrzycę – nieleczoną i w zaawansowanym stadium;
  • AIDS;
  • stwardnienie rozsiane;
  • chorobę Parkinsona;
  • rozszczep kręgosłupa;
  • choroby rdzenia kręgowego;
  • nowotwór;
  • przepuklina oponowo – rdzeniowa.

Jak więc widać, pęcherz neurogenny jest wyjątkowo niebezpiecznym objawem, a co za tym idzie, wymaga on konsultacji z lekarzem. Im wcześniej zostaną rozpoznane współistniejące schorzenia, tym większe są szanse na pełny powrót do zdrowia.

Jak można radzić sobie z pęcherzem neurogennym?

Nie da się ukryć, że pęcherz neurogenny jest dość problematyczną przypadłością. Doprowadza on bowiem do nietrzymania moczu, a to z kolei może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Radzenie sobie z pęcherzem neurogennym może być oparte – w pierwszej kolejności – na stosowaniu wyrobów chłonnych, które można dostać np. w sklepie chlonne24.pl. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to tylko doraźna pomoc. W każdym wypadku najważniejsze będzie zdecydowanie się na konsultację lekarską. Pęcherz neurogenny jest objawem, który może wskazywać na wiele schorzeń. Im wcześniej zostanie więc postawiona odpowiednia diagnoza, tym większe są nasze szanse na sukcesywną terapię. Warto więc mieć to na uwadze, a także obserwować nasilenie się objawów pęcherza neurogennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.