Loading...
Zdrowie

Co może być przyczyną niskiego ciśnienia z wysokim pulsem?

Lekarz mierzy ciśnienie pacjntowi

Niskiemu ciśnieniu krwi towarzyszy najczęściej słaby puls. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo tego, iż ciśnienie jest na niskim poziomie, to puls jest bardzo wysoki. Jest to jedno z zaburzeń układu krążenia, które wiąże się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale także ze złym samopoczuciem. Warto bliżej przyjrzeć się przyczynom tej dolegliwości oraz dowiedzieć się jak sobie z nią poradzić.

Jak działa układ krążenia?

Krew transportująca tlen oraz substancje odżywcze jest pompowana przez serce, a następnie pod dużym ciśnieniem trafia do tętnic, a później do żył. Im są one bardziej oddalone od serca, tym ciśnienie krwi jest słabsze. Prawidłowy puls mieści się w granicach 60-80 uderzeń na minutę. Podczas każdego uderzenia serce powinno pompować krew w odpowiedniej ilości, która pod właściwym ciśnieniem trafia do naczyń krwionośnych. Podczas pomiaru ciśnienia zawsze podawane są dwie wartości. Pierwsza z nich, czyli górna, powinna mieścić się w przedziale 100-139, a druga, czyli dolna, nie powinna wynosić mniej niż 60 i więcej niż 89. Sytuacja, w której ciśnienie krwi jest niskie, a puls wysoki jest zjawiskiem oznaczającym, że serce mimo szybkiej pracy nie pompuje odpowiedniej ilości krwi. Niskie ciśnienie, a wysoki puls jest dolegliwością, której nie można bagatelizować.

Przyczyny niskiego ciśnienia i wysokiego pulsu

Jedną z przyczyn występowania tej dolegliwości może być odwodnienie organizmu. Najczęściej wywołane jest ono wymiotami, biegunką, wysoką gorączką lub uprawianiem aktywności fizycznej, podczas której nie przyjmowano płynów. Niskie ciśnienie, a wysoki puls dotyka nie rzadko także osób starszych oraz obłożnie chorych pacjentów leżących. Jednak oprócz odwodnienia takie dolegliwości mogą oznaczać:

  • niewydolność lub zawał serca,
  • arytmię,
  • wady zastawek serca,
  • zapalenie serca,
  • zator płucny,
  • niedoczynność tarczycy,
  • silną reakcję alergiczną.

Obniżenie ciśnienia krwi i podwyższony puls może pojawić się także po przyjęciu niektórych leków, a zwłaszcza tych o działaniu moczopędnym, uspokajającym i nasennym.

Jak poradzić sobie z niskim ciśnieniem i wysokim pulsem?

Występowanie tego typu dolegliwości może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli są one wynikiem odwodnienia organizmu, należy niezwłocznie uzupełnić poziom płynów. Warto pamiętać o tym, aby przyjmować co najmniej 2 litry płynów na dobę, gdyż jest to minimalna ilość niezbędna do tego, aby w prawidłowy sposób nawodnić organizm. W przypadku silnego odwodnienia konieczna może okazać się interwencja medyczna polegająca na podłączeniu kroplówki.

W przypadku, gdy niskie ciśnienie i wysoki puls utrzymują się przez dłuższy czas, a żadne próby ustabilizowania tej sytuacji nie przynoszą efektów, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jest to konieczne głównie ze względu na to, że te dolegliwości mogą oznaczać rozwijanie się wielu groźnych chorób. Wpływają także negatywnie na samopoczucie i wydolność organizmu. Wdrożenie odpowiednich środków farmakologicznych powinno unormować sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.