Loading...
Dziecko

Co można zrobić, by poprawić umiejętność koncentracji u dziecka?

Poprawienie koncentracji u dziecka

Artykuł partnera.

Współczesna rzeczywistość dostarcza wielu bodźców, a ich poprawne przetworzenie nawet dorosłym sprawia trudność. Nic więc dziwnego, że w przypadku dzieci, u których naturalny czas uwagi jest znacznie krótszy, coraz częściej pojawiają się kłopoty z koncentracją. Jeżeli niezdolność do skupienia się na konkretnych zadaniach pojawia się od dawna i powoduje problemy w życiu codziennym, warto udać się do psychiatry dziecięcego, który oceni, czy u pociechy występują wymagające leczenia zaburzenia uwagi. Jednak niezależnie od diagnozy, rolą rodziców zawsze jest wspieranie potomka w rozwoju. Co można zrobić, by poprawić umiejętność koncentracji u dziecka?

Wiek dziecka, a zdolność do skoncentrowania się na wykonywanych zadaniach

Wiek jest bardzo ważną kwestią w przypadku kłopotów z koncentracją u dziecka. Młodsza pociecha korzysta głównie z tzw. uwagi mimowolnej – niezależnej od własnej woli. Oznacza to, że dzieci około 3. roku życia, u których naturalny czas skupienia wynosi zazwyczaj od 10 do 15 minut, w zasadzie nie da się przekonać do wykonywania zadań, jeśli nie są one w jakiś sposób interesujące. Umiejętność używania uwagi dowolnej, czyli polegającej na celowym i świadomym skupieniu się na pewnych czynnościach lub zagadnieniach, najczęściej wykształca się między 4. a 6. rokiem życia. Jak powinien zachować się rodzic, który zauważył u dziecka w takim przedziale wiekowym problemy z koncentracją?

Jakie warunki powinno się zapewnić dziecku, by ułatwić mu koncentrację?

Przede wszystkim należy zadbać o podstawy – odpowiedni wypoczynek i dużo ruchu. Dzieci potrzebują zazwyczaj ok. 10 godzin snu, jak również częstych przerw między różnymi aktywnościami, dlatego też nie warto gonić pociechy do obowiązków domowych lub odrabiania lekcji od razu po powrocie z przedszkola czy szkoły. Zamiast tego można zaproponować drzemkę, podwieczorek albo niewymagającą zabawę. Dobrym rozwiązaniem mogą być także proste ćwiczenia gimnastyczne. Dodatkowo warto kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed ekranami. Szczególną czujność należy zachować w przypadku aplikacji na urządzenia mobilne, które potrafią skutecznie rozpraszać uwagę – nie tylko u najmłodszych, ale też osób dorosłych.

Pozaszkolne zajęcia grupowe mające na celu poprawę koncentracji u dziecka

Trening koncentracji to ćwiczenie uwagi świadomej oraz skierowanej na chwilę obecną. Pomaga w walce z rozkojarzeniem, a także poprawia zdolność do wewnętrznego motywowania się do podjęcia wysiłku. Sprawdza się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Praktyka ta znana jest też jako mindfulness. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć pozaszkolne zajęcia grupowe prowadzone przez specjalistów. Dzięki takiej formie ćwiczeń pociecha zyska przyjazne środowisko do doskonalenia zdolności do skupienia się na stojących przed nią zadaniach, a rodzic pewność, że dziecko otrzyma fachową pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.