Loading...
Choroby

Co na atopowe zapalenie skóry?

atopowe zapalenie skóry

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Schorzenia skóry to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim źródło dużego dyskomfortu oraz wielu dolegliwości. Warto zatem, poprzez umiejętne połączenie leczenia i pielęgnacji, a także zdobywanie wiedzy, starać się jakoś załagodzić nieprzyjemne konsekwencje choroby. Do często spotykanych należy z pewnością tzw. AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jak wówczas dbać o ciało, by zniwelować objawy? W jaki sposób dobierać kosmetyki?

AZS jest chorobą najczęściej diagnozowaną w dzieciństwie – może dotknąć nawet niemowląt w pierwszym roku życia. Ponieważ ma jednak tendencję nawrotową, może także dotyczyć nastolatków oraz dorosłych; wówczas mówimy o fazie nastoletniej. Zmiany chorobowe mogą się pojawiać na niemal każdej części ciała, łącznie z owłosioną skórą głowy czy też zewnętrzną częścią dłoni.

Objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne. Zwykle pojawia się wówczas uczucie nieprzyjemnej suchości oraz ściągnięcia, dodatkowo na twarzy zauważa się intensywne zaczerwienienie. Przy AZS zazwyczaj mamy do czynienia z uciążliwym świądem, szczególnie po wysiłku fizycznym. Skóra u osób cierpiących na AZS jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia oraz zakażenia. Nierzadko ulega też rogowaceniom, pojawia się nawet efekt tzw. rybiej łuski. Co szczególnie ciekawe, symptomem towarzyszącym atopowemu zapaleniu skóry może być również zaćma.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

AZS jest wyjątkowo uciążliwe głównie ze względu na fakt, że nie ma jednego, skutecznego lekarstwa, które prowadziłoby do całkowitej eliminacji tej choroby. Oczywiście pojawienie się objawów powinno natychmiastowo nakłonić do wizyty u dermatologa, jednak już na wstępie dobrze mieć świadomość, że proces leczenia jest żmudny i długotrwały. Nie ma gwarancji, że symptomy zostaną kompletnie zredukowane i że nie powrócą w przyszłości.

U osób chorych na atopowe zapalenie skóry stosuje się zarówno leczenie miejscowe, jak i doustne. Miejscowe polega przede wszystkim na stosowaniu maści o właściwościach grzybobójczych oraz przeciwwirusowych. Ważne jest, by w ich składzie znalazły się glikokortykosteroidy i antybiotyki. Leki immunomodulujące oraz przeciwhistaminowe mogą przynieść całkiem niezłe rezultaty, jeśli na dodatek towarzyszy im wykorzystanie innych preparatów, które mają przede wszystkim za zadanie nawilżać skórę oraz przywracać jej naturalną barierę ochronną.

Czasem dodatkowo stosowana jest terapia doustna, która opiera się na zażywaniu sterydów. Wielu pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ daje ono niemal natychmiastowy efekt – niestety nie utrzymuje on się zbyt długo. Bywa, że konieczne jest wdrożenie takich środków jak chociażby fototerapia.

W przypadku AZS zdecydowanie warto rozważyć także pomoc psychologa. Uciążliwe objawy mogą być źródłem wielu kompleksów, które mogą w znaczącym stopniu zachwiać kondycją psychiczną pacjenta. Skorzystanie z usług specjalisty umożliwi zwalczenie emocjonalnych barier.

Jak dbać o skórę z AZS?

By skóra z AZS mogła się zregenerować i przede wszystkim chronić przed wszelkimi podrażnieniami, należy w miarę możliwości unikać szkodliwych czynników, które mogłyby zachwiać florę bakteryjną naskórka. Należy chociażby nie dopuszczać do przegrzania, a także zachowywać ostrożność, kiedy warunki atmosferyczne powodują nagłe zmiany temperatury. Jest też niezwykle ważne, by powstrzymać się od drapania swędzących zmian – w przeciwnym wypadku można doprowadzić do ich zaognienia.

Dodatkowo trzeba pamiętać o starannym dobieraniu garderoby. Walcząc z atopowym zapaleniem skóry, należy zrezygnować ze sztucznych, obcisłych i szorstkich tkanin – zamiast tego ubrania powinny być luźne, miękkie i do tego ograniczające potliwość, więc sprawdzi się tutaj chociażby bawełna. Dobrze jest zadbać o to, by podczas prania wykonać podwójne płukanie, tak by się upewnić, że resztki środka piorącego zostały usunięte.

Podstawowym elementem niwelowania objawów AZS opiera się jednak na stosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnujących.

Pielęgnacja skóry przy AZS

Rutyna pielęgnacyjna u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry powinna mieć na celu przede wszystkim nawilżenie oraz łagodzenie. Ważne jest, by uzupełniać poziom lipidów i wspierać regenerację skóry oraz chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też, w przypadku AZS, warto zwrócić uwagę na gamę produktów Lipikar od La Roche-Posay.

Codzienna kąpiel może się odbywać w towarzystwie kremu myjącego Lipikar Syndet AP+. Zapobiega on podrażnieniom oraz likwiduje uczucie swędzenia dzięki obecności masła shea i Niacynamidu. Skład został też dodatkowo wzbogacony Aqua Posae Filiformis, który hamuje czynniki determinujące atopię. Po prysznicu warto zaś użyć balsamu Lipikar Balsam AP+, który natychmiastowo koi i łagodzi aktywne stany zapalne skóry.

Ponieważ, jak już zostało wspomniane, przy AZS należy unikać drapania skóry, warto mieć pod ręką sztyft Lipikar Stick AP+, który nakładany miejscowo natychmiast zmniejsza świąd, a na dodatek przyspiesza gojenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.