Loading...
ChorobyCiąża

Co oznacza biegunka w ciąży, jakie są jej przyczyny i ja skutecznie ją leczyć?

Kobieta borykająca się z biegunką w ciąży 3 trymestr

Ciąża jest dla każdej kobiety stanem prawdziwie wyjątkowym.  Być może była ona poprzedzona długimi staraniami, których sukcesywne zakończenie ucieszy oboje, przyszłych rodziców. Poczęcie w łonie kobiety nowego życia, to prawdziwa karuzela hormonów i szereg zmian jakich przyszła mama musi doświadczyć. Kobiety w stanie błogosławionym zmagają się z wieloma mniej lub bardziej uciążliwymi dolegliwościami. Począwszy od porannych nudności, przez ciągłe zmęczenie, aż po często występujące biegunki. Zatem co oznacza biegunka w ciąży? Co jeść przy biegunce i bólu brzucha i jakie są przyczyny rozwolnienia w ciąży?

Co oznacza biegunka w ciąży?

Biegunka w ciąży,  zwykle oznacza toczące się zakażenie wywołane przez bakterie lub wirusy, a nawet pasożyty. Z reguły rozwolnienie w ciąży, bywa nazywane ostrą biegunką, o ile utrzymuje się do trzech tygodni. Jeśli jednak biegunka przyjmuje charakter przewlekły, możemy mieć do czynienia z:

  • alergią,
  • celiakią,
  • zakażeniem pasożytniczym,
  • nietolerancją pokarmową,
  • zespołem jelita drażliwego.

Nie mniej jednak, nie zważając uwagi na rodzaj biegunki, rozwolnienie w ciąży powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Kobiety w ciąży muszą o siebie dbać podwójnie, a nieleczona, przeciągająca się biegunka w ciąży może wywołać różnorodne niedobory pokarmowe, które mogą być zagrożeniem zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.

Nie mniej jednak, biegunka w ciąży może być także stanem łagodnym, który przebiegnie bez większych interwencji. Warto jednak zwrócić uwagę, czy jest ona połączona z bólami brzucha, a także krwawieniem z pochwy – nawet skąpym. Wówczas może być ona objawem poronienia i niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest obecność podczas rozwolnienia w ciąży, zarówno krwi, śluzu lub ropy. Bez względu na wiek ciąży, może być to także objaw poważnej infekcji, która wymaga konsultacji lekarskiej. Biegunka w ciąży w  3 trymestrze, zarówno jak i w 2, może być odpowiedzią organizmu na zachodzące zmiany hormonalne. Biegunka w ciąży w 3 trymestrze może być związana z powiększeniem się macicy i rozwojem płodu. Należy zwrócić uwagę, czy biegunce w ciąży towarzyszy kurczowy ból brzucha, który z czasem może stawać się coraz bardziej dokuczliwy, a także gorączka i osłabienie, gdyż może to sygnalizować o odklejeniu się łożyska.

Jakie są przyczyny biegunki w ciąży w zależności od trymestru?

Oprócz wyżej wymienionych powodów, które są związane z niepokojącymi objawami, biegunka w ciąży może mieć też całkiem inne podłoże. Istotne jest wówczas, by przyszła mama bacznie obserwowała swój organizm i zmiany w nim zachodzące. Biegunka w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i choć zawsze wzbudza niepokój ciężarnej kobiety, nie zawsze musi być powodem do paniki. 

Jakie są więc przyczyny biegunki w ciąży w zależności od trymestru?

Biegunka w ciąży – przyczyny:

  • Pierwszy trymestr – biegunka pojawiająca się w pierwszym trymestrze ciąży, jest jednym z najpopularniejszych objawów, który świadczy o rozwijającej się ciąży. Często towarzyszą jej poranne mdłości. Wówczas, może towarzyszyć jej także ból brzucha. Jest to efekt zapłodnienia, a także zachodzących zmian hormonalnych.
Kobieta w ciazy w 1 trymestrze borykająca się z biegunką
Źródło: Pexels.com
  • Drugi trymestr – biegunka w drugim trymestrze, pojawia się z reguły, w związku z szybko rosnącym płodem. Może on uciskać narządy wewnętrzne, przez powiększającą się macicę. Jeśli brzuch wraz z biegunką, staję się coraz twardszy, może być to wspomniany już objaw odklejającego się łożyska, wówczas niezbędna jest wizyta w szpitalu.
  • Trzeci trymestr – biegunka w ciąży w 3 trymestrze jest zwykle zwiastunem zbliżającego się porodu. Organizm w ten sposób oczyszcza się i przygotowuje do wydania na świat dziecka.

Biegunka w ciąży – leczenie

Zwykle kobiety szukają pomocy na własną rękę, zastanawiają cię co na biegunkę w ciąży?

Jednak należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że kobiety w ciąży są w większym stopniu podatne na wszelakie zakażenia i infekcje. Wówczas należy zadbać o menu przy biegunce i na początku wyeliminować szkodliwe składniki.

Co na biegunkę w ciąży?

Przyszła mama nie może zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, gdyż podczas biegunki traci ona ogromne ilości wody, wraz z niezbędnymi elektrolitami. Dzięki systematycznemu nawadnianiu, znacznie zmniejszymy ryzyko odwodnienia organizmu, a tym samym wspomożemy pracę nerek i zniwelujemy ryzyko ogólnego zatrucia organizmu, czyli kwasicy. Pamiętajmy jednak, że kobiety w stanie błogosławionym, nie powinny same sięgać po leki, bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Jeśli mimo wszystko, chcą one zażyć środki wspomagające, warto sięgnąć po węgiel na biegunkę. Ułatwi on wiązanie ze sobą zarówno bakterii jak i toksyn. Co na biegunkę w ciąży? Warto, w przypadku ostrzejszych stanów sięgnąć po dostępną w aptece bez recepty- Smectę. Jest to lek bezpieczny dla kobiet w ciąży. Co na biegunkę w ciąży? Odpowiedź może być zaskakująca, ale rozwiązaniem jest konsultacja lekarska, która zapewni bezpieczeństwo zarówno dziecka jak i przyszłej mamy.

Menu przy biegunce

Zadbanie o odpowiednią dietę w trakcie biegunki, a także dietę po biegunce znacznie ułatwi poradzenie sobie z tą przykrą przypadłością. Co zatem jeść przy biegunce i bólu brzucha? Co na biegunkę w ciąży? Otóż, leczenie tej przypadłości w ciąży, nie różni się bardzo od tradycyjnych metod walki z rozwolnieniem. Należy zapobiegać odwodnieniu organizmu, czyli spożywać odpowiednie ilości wody. Dodatkowo przyszła mama powinna zadbać o odpowiednią dietę także po biegunce, a nie tylko w jej trakcie.

Co na biegunkę w ciąży?

Otóż przyszła mama powinna zadbać o to, by jej dieta:

  • była możliwie jak najbardziej lekkostrawna – powinna unikać potraw smażonych i znacznie obciążających żołądek,
  • była wzbogacona o napary ziołowe – zwłaszcza z rumianku i mięty,
  • była wzbogacona o produkty, które wykazują działanie zapierające, jak np. banany,
  • znacznie ograniczała spożywanie produktów, zawierających w sobie duże ilości błonnika,
  • wykluczała kawę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.