Loading...
Choroby

Co oznacza plucie krwią i jakie są tego przyczyny?

Mężczyzna plujący krwią, plucie krwią jest niebezpiecznym objawem różnorodnych chorób

Krwioplucie to nic innego jak wykrztuszanie z dróg oddechowych plwociny, która ma w sobie krew. Może to być także po prostu wypluwanie samej krwi. Często to objaw ten pojawia się rano. W momencie, kiedy ilość wykrztuszanej krwi przekracza 100 ml na dobę, to jest to ilość zagrażająca życiu. Co to jest krwioplucie i kiedy może wiązać się z zagrożeniem życia? Dowiedz się!

Krwioplucie może przyjmować różne postaci:

  1. Krwioplucie śladowe (haemoptysis) – pojawia się w momencie, gdy odkrztuszana jest niewielka ilość krwi o objętości nie przekraczającej 20 ml na dobę.
  2. Masywne krwioplucie (haemoptoe) – występuje w momencie, gdy ilość wykrztuszanej krwi znajduje się w przedziale od 20 do 200 ml w ciągu doby.
  3. Krwotok płucny (haemorrhagia) – spotkać go można wtedy, gdy odkrztuszana krew obficie wylewa się w ilości większej niż 200 ml w ciągu 24h.

Kiedy kaszel z krwią może być spowodowany przez zapalenie płuc i inne choroby?

Krwioplucie najczęściej pojawia się w postaci wydzieliny krwi w naczyniach krwionośnych układu oddechowego. W sporadycznych przypadkach ma związek z krążeniem płuc lub patologicznym unaczynieniem płuc. Pacjent wtedy skarży się na częsty dokuczliwy kaszel z dodatkiem krwi.

W momencie, gdy podczas krwioplucia dojdzie do zapalenia płuc, może dodatkowo pojawić się gorączka, której towarzyszy ropna flegma. Do objawów krwioplucia można zaliczyć także łatwą i szybką utratę masy ciała, duszności oraz deformacje kończyn górnych. Krwotoki, zwłaszcza w przypadku pacjentów z nowotworem płuc, mogą mieć charakter obfity, długotrwały i nawracający.

Jakie są przyczyny krwioplucia? Co oznacza ten objaw?

Tego typu schorzenie musi zostać poddane jak najszybszej diagnozie. Do najczęstszych przyczyn krwioplucia można zaliczyć:

  • rozstrzenie oskrzeli,
  • ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • obecność danego elementu, który nie jest akceptowany przez organizm, który znajduje się w obrębie dróg oddechowych,
  • zainfekowane drogi oddechowe,
  • zapalenie płuc,
  • uszkodzenie dróg oddechowych,
  • nowotwór płuca,
  • rakowiak oskrzela,
  • gruźlicę występującą w płucach,
  • lewokomorową niewydolność serca,
  • pękanie naczyń płucnych,
  • cukrzycę,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadciśnienie płucne,
  • nieprawidłowe krzepnięcie krwi,
  • stosowanie leków – zwłaszcza fibrynolitycznych, przeciwkrzepliwych oraz kwasu acetylosalicylowego,
  • niedobór witamin C i K,
  • skazy krwotoczne osoczowe i płytkowe,
  • zakażenie pasożytami i grzybami,
  • zapalenia naczyń krwionośnych,
  • aspergilozę,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • chorobę Goodpasture’a,
  • przyjmowanie silnych środków narkotycznych, np. kokainy.

Jak postępować z osobą, która pluje krwią?

Osobę, która ma pierwsze objawy krwioplucia należy jak najszybciej hospitalizować, zatamować krew oraz poddać diagnozie w celu wykrycia przyczyny powstania schorzenia. W najgorszym wypadku chory powinien mieć położony na płucach zimny okład. Pacjent plujący krwią do czasu zniwelowania przyczyny powstawania krwi w organizmie nie powinien jeść ciepłych posiłków oraz pić żadnych płynów.

W momencie, gdy lekarz zlokalizuje miejsce powstawania krwotoku to pacjent powinien być położony właśnie na tym boku, na którym schorzenie to miało swój początek. W ten sposób zmniejszane jest ryzyko przedostania się krwi do drugiego płuca. Głowa natomiast powinna znajdować się niżej. Lekarz w pierwszej kolejności powinien zadbać o jak najlepszą drożność druk oddechowych.

W tym celu podpina się pacjenta pod specjalistyczny sprzęt, który monitoruje stan pracy jego narządów. Trzeba też przygotować wszystkie potrzebne rzeczy w przypadku, gdy nagle wzrośnie zapotrzebowanie na transfuzje krwi. Kluczowe jest oznaczenie grupy krwi oraz przeprowadzenie próby zgodności.

Jakie badania wykonać, gdy pojawi się flegma z krwią lub krew w ślinie?

Krwioplucie na wstępie diagnozuje się wykonując badanie obrazowe RTG klatki piersiowej. Czas w tym przypadku jest ważny. Badanie to pozwala w ławy sposób wykryć miejsce powstawania krwotoku w układzie oddechowym. Jeśli wynik RTG nie mówi wprost tym, jakie to jest schorzenie oraz gdzie jest ono zlokalizowane, to przystępuje się do wykonania tomografu komputerowego. 

W momencie, gdy plucie krwią nie wykazują dużego ryzyka wystąpienia nowotworu płuc to obowiązkowo lekarz powinien zlecić nam wykonanie badania bronchoskopii oraz badania radiologicznego klatki piersiowej. Przeprowadzane jest ono wszędzie tam, gdzie przyczyna oraz lokalizacja krwawienia jest nieznana. Dodatkowo można w ten sposób wykazać, czy występują jakieś schorzenia patologiczne.

Metody leczenia krwioplucia

Plucie krwią wymaga podjęcia leczenia szpitalnego, którego szybkość oraz dobór metod terapeutycznych powinny być uzależnione od nasilenia krwiopluć oraz ogólnego stanu, w jakim znajduje się pacjent.

Jeśli plucie krwią jest aktywne i ma swoje uzasadnienie, lecz jego przebieg jest rzadki, a intensywny, to drogą dożylną podaje się 10-procentowy roztwór soli fizjologicznej oraz roztwór adrenaliny. Tego typu zabiegi stosuje się w celu zmniejszenia krwotoku lub jeśli jest to możliwe zatamowania go w 100%.

Jeśli nie udało się zachować drożności oddechowej u pacjenta to konieczne staje się przeprowadzenie intubacji dotchawiczej. Do tego typu celu wykorzystywana jest dwukanałowa lub jednokanałowa rurka intubacyjna. W niektórych przypadkach stosuje się także farmakologiczne leczenie takiego schorzenia. W tym celu pacjent dostaje dożylnie etamsylat oraz kwas traneksamowy. Dodatkowo podaje się także czasem leki hormonalne.

W momencie, gdy wszystkie wyżej wymienione metody przestają działać lub od początku nie działały to zaczyna stosować się leczenia wewnątrzoskrzelowe.

Leczenia wewnątrzoskrzelowe

Należą do nich zwłaszcza: argonowa koagulacja plazmowa, laseroterapia, elektrokauteryzacja, a także tamponada oskrzelowa z wykorzystaniem cewników balonowych oraz tworzyw hemostatycznych.

Chory może zostać poddany także zabiegom brachyterapii lub radioterapii w szczególności, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się raka u pacjenta. W ostateczności przeprowadzane są bardziej zaawansowane zabiegi w celu usunięcia przyczyny powstawania krwawienia, a tym samym ratowania ludzkiego życia.

Warto wspomnieć także, że pluć krwią można podczas wymiotowania. Przyczyną takich wymiotów mogą być pękające żylaki w wyniku marskości wątroby. Choroba ta ma najczęściej miejsce w momencie, gdy ktoś nadużywa alkohol, lecz może się ona pojawić także w momencie walki z rakiem podczas stosowania chemoterapii.

Wymiotowanie krwią świadczyć może również o masywnym krwawieniu z żołądka. W żołądku mogło dojść do uszkodzenia mechanicznego w wyniku połknięcia ostrego elementu.

Jeśli mamy do czynienia z małą ilością krwi, to może ona świadczyć o problemach podczas ciąży. Często pojawia się ona, gdy kobieta jest w pierwszym miesiącu. Najlepiej w takiej sytuacji udać się na konsultację do lekarza.

Krwiste wymioty występują także u dzieci. Są one bardzo niebezpieczne i wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarza specjalisty. W przypadku noworodków krwiste wymioty oznaczają: chorobę krwotoczną, ostry wrzód żołądka oraz zapalenie jelita. Natomiast u małych dzieci jest to zapalenie błony śluzowej przełyku, zdwojenie jelita cienkiego, wgłobienie jelit, szczelina odbytu. Ostatnią grupą są dzieci starsze, u których jest to żylaki przełyku oraz polipy jelita grubego.

Diagnoza wymiotów krwią u dziecka

Dziewczynka plująca krwią - plucie krwi u dzieci bywa niezwykle niebezpieczne
Źródło: Freepik.com

Z pewnością lekarz zapyta o takie rzeczy jak:

  1. dotychczasowy rozwój dziecka,
  2. charakter krwawienia, czyli częstotliwość i objawy, jakie występują podczas uaktywniania się tego typu schorzenia.

Następnie zostanie oceniony stan ogólny dziecka, zmiany na skórze. Zostanie wykonany pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W poważnych przypadkach przewozi się dziecko na salę, gdzie kontrolowane są podstawowe czynności życiowe, a także zagrożone organy, w których może dojść do krwotoku lub obecne schorzenie może się bardziej uaktywnić. Pewne trudności i komplikacje mogą wystąpić u niemowlaka, gdzie niestety dziecko świeżo po urodzeniu nie może być poddane operacji.

Wszystkie schorzenia, nie tylko związane z wymiotowaniem krwią, powstają najczęściej w wyniku drobnych błędów popełnianych przez człowieka na co dzień. Regularne wykonywanie podstawowych badań oraz kontroli u lekarza może zapobiec pojawieniu się danych problemów ze zdrowiem. Pamiętajmy, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.