Loading...
Choroby

Co oznacza swędzenie uszu i jakie są tego przyczyny?

Swędzące ucho

Swędzenie uszu zdecydowanie nie należy do przyjemnych odczuć. Nie musi ono oczywiście oznaczać czegoś poważnego, zwykle wiąże się bowiem z alergią lub nieprawidłowym czyszczeniem. Jednakże bardzo często świąd może być także przyczyną postępującej choroby – a samo swędzenie jedynie jednym z pierwszych, i w gruncie rzeczy, mało uciążliwych objawów. Dlatego jeśli świąd utrzymuje się przez pewien czas, należy koniecznie przyjrzeć się mu bliżej. Sprawdź, jakie przyczyny może mieć swędzenie uszu.

Alergia – możliwa przyczyna swędzenia uszu

Do jednych z częstszych objawów występującej alergii, zalicza się swędzenie uszu. Oprócz tego, mało przyjemnego objawu, występującą alergię można rozpoznać po wydzielinie z nosa – najczęściej jest ona bardzo wodnista. Jeśli jednak katar utrzymuje się dłużej, wydzielina może zmienić się w gęstą, zatykającą przewody nosowe. Oprócz tego, przy alergii pojawia się kichania, kaszel oraz swędzenie nosa, swędzenie ucha, oczu i podniebienia. Istnieje wiele środków pozwalających załagodzić objawy alergii, dostępnych w większości aptek. Jeśli jednak nasze objawy są bardzo nasilone, a zażywanie owych środków nie pomaga, powinniśmy udać się do lekarza. Swędzenie uszu w środku może wynikać zupełnie z czegoś innego.

Swędzenie ucha – nieprawidłowe czyszczenie uszu

Bardzo wiele osób wciąż nie posiada świadomości, że czyszczenie ucha przy pomocy patyczków higienicznych lub innych nieodpowiednich przyrządów, może przyczynić się do powstawania w uchu zewnętrznym podrażnień skóry i mikrouszkodzeń.
Te z kolei mogą przyczynić się do pieczenia oraz sprawić swędzenie ucha, które jest wyjątkowo nieprzyjemne i należy odczekać kilka dni, aby rany się zagoiły, a świąd ustał. Patyczki mogą być stosowane, z dużą ostrożnością, wyłącznie przy czyszczeniu małżowiny usznej. 

Ucho pływaka – czym się objawia?

Kobieta borykająca się ze świądem uszu
Źródło: Pixabay.com

Ucho pływaka nie wzięło swojej nazwy znikąd. Jest to określenie na zapalenie ucha zewnętrznego, które powstaje w przypadku długotrwałej ekspozycji ucha na wodę i wilgoć – czyli głównie jak w przypadku osób, które zajmują się pływaniem. Długie i częste przebywanie w wodzie może przyczynić się do wypłukiwania naturalnej woskowiny usznej, a to z kolei może prowadzić do zakażenia i swędzenia ucha w środku.

Do objawów choroby, prócz uporczywego świądu ucha, należą:

  • ból ucha, który może nasilać się podczas jedzenia oraz picia;
  • uczucie zatkania uszu;
  • swędzące małżowiny uszne;
  • obrzęk i zaczerwienienie w obrębie ucha zewnętrznego;
  • pęcherzyki wypełnione wydzieliną i krwią;
  • gorączka.

Jeśli cierpimy z powodu wymienionych powyżej objawów, należy koniecznie udać się do lekarza. 

Swędzenie ucha – czy to grzybica?

Do grzybiczego zapalenia ucha zewnętrznego najczęściej dochodzi w sytuacji, w której narząd zostaje narażony na zaleganie wody lub uraz. Choroba pojawia się często również w przypadku długiej antybiotykoterapii. Szansa na zwiększanie wystąpienia grzybicy może być spowodowana takimi czynnikami jak cukrzyca, otyłość, łuszczyca oraz niedobór immunologiczny. Grzybica ucha powoduje bardzo nieprzyjemne i silne uczucie swędzenia.

Inne objawy grzybicy ucha to:

  • zaburzenie słuchu;
  • wyciek wydzieliny z uszu;
  • ból;
  • zmiany zapalne skóry pod postacią żółtych lub ciemnych nalotów;
  • zmiany rumieniowo-złuszczające lub łojotokowe zapalenie skóry.

Zapalenie ucha środkowego a problem swędzenia

Zapalenie ucha środkowego to choroba, która najczęściej dotyka dzieci. Podczas jej występowania, głównym objawem jest silny, pulsujący ból, zwiększający się szczególnie w nocy, w pozycji leżącej. Oprócz bólu występuje uczucie zatkania przewodu słuchowego, upośledzenie słuchu oraz uporczywe swędzenie w środku ucha. Ból następuje po tym, kiedy z ucha zaczyna wyciekać wydzielina – poprzez perforację błony bębenkowej zmniejsza się ciśnienie jamy bębenkowej. Zapalenie ucha środkowego wymaga konsultacji z lekarzem i szybkiego wdrożenia leczenia. Zatem jeśli swędzi w uchu, warto znaleźć tego przyczynę!

Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka,
wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta, wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Behrbohm, Hans, Oliver Kaschke, Tadeus Nawka, i Andrew Swift. Choroby ucha nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi. Edra Urban & Partner, 2020,
  • Latkowski, Bożydar. Otorynolaryngologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.