Co oznacza tatuaż róża?

Motywacje do robienia sobie tatuaży bywają naprawdę różne. Jedni chcą upiększyć swoje ciało, drudzy zakryć jego niedoskonałości. Jedni robią to dla zabawy, inni tatuują sobie ważne dla siebie symbole, słowa czy daty. Jeszcze inni zakrywają tatuażami całe swoje ciało czyniąc ze swojej skóry swoiste płótno, na które naniesione zostaje dzieło sztuki. Ile tatuaży, tyle powodów, a także motywów użytych w samych projektach rysunków. Niektóre jednak z nich są na tyle uniwersalne, że odzwierciedlają uczucia lub emocje bardzo dużej grupy ludzi, dzięki czemu wybierane są częściej. Takim motywem tatuażu  jest kwiat róży. Przyjrzyjmy się symbolice tego pięknego tatuażu róży wspólnie.

Co symbolizuje tatuaż – kwiaty takie jak róże?

Kobieta trzymająca telefon w rękach, mająca tatuaż różę na dłoni
Źródło: Freepik.com

Jak wspomnieliśmy powyżej, każdy symbol i każdy motyw tatuażu może oznaczać coś innego w zależności od tego, kto go nosi. Znaczenie tatuażu-róży jest jednak dość jednolite nie tylko w świecie tatuaży, lecz także w całej kulturze. Znaczeniem tym jest oczywiście miłość. Bez względu na to czy to będzie tatuaż damski czy też tatuaż męski, róża na kostce, nadgarstku czy na ramieniu – niemal zawsze możemy być pewni, że w jakiś sposób dotyka ona sfery tego uczucia. Jednak tak jak nie ma na świecie dwóch identycznych kwiatów, tak i każde uczucie różni się od drugiego, choćby najdrobniejszymi szczegółami. Stąd też mnóstwo wariantów róży jako tatuażu.

Różne kolory róż – różne rodzaje miłości i różne znaczenie tatuażu

Młoda kobieta z tatuażami róża na ręce
Źródło: Freepik.com

Najbardziej podstawowym rozróżnieniem znaczeniowym pomiędzy tatuowanymi różami jest ich kolorystyka. Przyjrzyjmy się temu tatuażowi, czego możemy dowiedzieć się o ludziach, na których skórze zobaczymy piękne kwiaty w poszczególnych kolorach:

  • czerwona róża – czerwień to najpopularniejszy kolor dla motywu róży; oznacza miłość gorącą i namiętną i pełną pożądania. Czerwona róża oznacza również miłość wzniosłą i pełną romantyzmu,
  • żółta róża – w przypadku tatuowanych róż, żółci przypisany został motyw radości oraz przyjaźni,
  • błękitna lub niebieska róża – błękit to kolor oznaczający miłość od pierwszego wejrzenia, niebieskim zaznacza się również motywy magiczne,
  • biała róża – biel jest przypisana różom, które symbolizują miłość czystą, platoniczną; często białymi różami komunikuje się światu swoje przywiązanie do Boga i wartości religijnych. Jest to również kolor przypisywany dziewictwu oraz poświęceniu,
  • czarne róże – symbol miłości straconej, w jakiś sposób zaprzepaszczonej bądź takiej, która bardzo nas skrzywdziła,
  • szare róże – brak jednoznacznej symboliki.

Tatuaż róże i wiele więcej kwiatowych wzorów to niezwykle kobiece tatuaże, dlatego też tak wiele kobiet decyduje się na taki wzór. Teraz wiesz co reprezentuje sobą tatuaż – róże.

Znaczenie dodatków do róż

Oprócz kolorów, tatuażyści wykorzystują jeszcze inne środki, by najpełniej zrealizować pomysły klientów. Robią to poprzez dodawanie do tatuażów ze wzorami róż rozmaitych atrybutów, które przez swoją symbolikę zakorzenioną w kulturze, ubogacają całość w nowe znaczenia. I tak np. tatuaż z samą różą (bez cierni) oznacza miłość idealną, bezproblemową, która rzeczywiście jest spełnieniem dla dwojga osób. Tatuaż z różą z cierniami symbolizuje z kolei miłość, która jednak wymaga wiele wysiłku i pracy. Tatuaż z czaszką otoczoną różami oznacza splot życia i śmierci bądź miłości i śmierci, a róża połączona z zegarem – miłość wieczną.

Tatuaż róże i galeria ciekawych tatuaży z tym motywem:

Źródło zdjęć w galerii: rose_tattoo_art

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.