Loading...
Choroby

Co oznaczają mroczki przed oczami i jakie są ich przyczyny?

Mężczyzna mający mroczki przed oczami

Mroczki przed oczami, nazywane również muszkami, są dolegliwością, która może być objawem różnych chorób, nie koniecznie chorób oka. Problem z pojawiającymi się mroczkami przed oczami w pierwszej kolejności należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Ilość chorób, które objawiają się, między innymi mroczkami, jest duża. Oznacza to prawdopodobieństwo konsultacji z wieloma specjalistami oraz rozległych badań. Dolegliwość ta może być powiązana z chorobami kardiologicznymi, neurologicznymi, diabetologicznymi, a także problem może leżeć w wadzie wzroku. Jesteś ciekawy, co może powodować występowanie muszek przed oczami?

Czym dokładnie są te mroczki?

Mroczki przed oczami są szarymi lub czarnymi rozmazanymi plamkami. Przypominają one muszki latające w okolicach oczu. Czarne plamki przed oczami widoczne są w sytuacjach, takich jak spoglądanie na jednolite i jasne tło, np. białą ścianę czy kartkę papieru.

Każdy czasami ma pojedyncze mroczki, chociażby od patrzenia w niebo w słoneczny dzień. Jednak jeśli pojawiają się one w większej ilości, a także widoczne są błyski wewnątrz oka, to jest to informacja, że należy wybrać się do lekarza. Kolejny aspekt, który powinien zwrócić naszą uwagę, to sytuacja, gdy po mruganiu mroczki przed oczami nie znikają lub nie zmieniają położenia. Należy to sprawdzić, nie poruszając gałką oczną. Warto sprawdzić jakie choroby objawiają się czarnymi plamkami przed oczami.

Mroczki przed oczami, przyczyny – zmętnienie ciała szklistego

Zmętnienie ciała szklistego powoduje występowanie mroczków przed oczami u zdrowych osób. Wraz z wiekiem, ciało szkliste, czyli część oka, która jest wypełniona substancją żelową, rozpada się i kurczy. Na skutek tego dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych. W konsekwencji zmętnienia ciała szklistego jego formuła jest mniej żelowa, a bardziej płynna.

Występowanie mroczków przed oczami nie jest warunkowane wiekiem. Mogą je mieć zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. Przeważnie jednak występują one po 50 roku życia.

Mroczki przed oczami, przyczyny – schorzenia siatkówki

Uszkodzenie siatkówki w oku jest poważnym problemem. Jeśli dojdzie do oderwania lub odklejenia się siatkówki od naczyniówki, naczynia krwionośne zostają przerwane. W konsekwencji w ciele szklistym pojawia się krew. Na skutek czego przed oczami widoczne są czarne plamki. Uszkodzeniu siatkówki towarzyszą ponadto objawy takie jak: pogorszenie widzenia po dźwiganiu ciężkich rzeczy lub po schylaniu się.

Uszkodzenie siatkówki oka prowadzi do stanu zapalnego. Jest to dość rzadko spotykana choroba. Obejmują ona takie elementy jak tętnice i żyły znajdujące się w siatkówce. Prowadzi do etapowego pogarszania wzroku, jeśli jest nieleczona.

Mroczki przed oczami, przyczyny – retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa także objawia się występującymi mroczkami przed oczami. W tym przypadku są one spowodowane zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Wysokie stężenie przyczynia się do zbyt dużego rozszerzania naczyń krwionośnych w siatkówce, a także uszkodzenia ścian tych naczyń. Sitkówka w powodu niedotlenienia produkuje nowe naczynia przed-siatkówkowe. Naczynia te są jednak zbyt słabe. Przez to dochodzi do ich pękania i pogorszenia pracy całego oka. Retinopatia cukrzycowa jest chorobą, która początkowo nie daje objawów. W zaawansowanym stadium dopiero pojawiają się objawy, takie jak mroczki. 

Mroczki przed oczami, przyczyny – guz wewnątrz-gałkowy

Guz wewnątrzgałkowy wraz z rozrastaniem się w coraz większy sposób naciska na naczynia znajdujące się w gałce ocznej. Tym samym przyczynia się do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, które może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Inne objawy choroby nowotworowej to pogorszenie ostrości wzroku, ból oka. Może dojść także do zmiany koloru tęczówki,a także do wystąpienia na niej plamek.

Mroczki przed oczami, przyczyny – ciała obce w oku

Ciała obce w oku, takie jak: paprochy, piasek czy insekty utrudniają widzenie i zaburzają pole widzenia. W sytuacji, gdy ciało obce dostało się do oka nie powinno się go pocierać, a jedynie przemyć wodą lub solą fizjologiczną. Powinno się unikać do czyszczenia oka rzeczy takich jak papier toaletowy czy chusteczka higieniczna, ponieważ mogą spotęgować podrażnienia.

Mroczki przed oczami, przyczyny – anemia

Anemia jest poważną chorobą, która powoduje zaburzenia krwinek czerwonych, wpływa ona również na ilość hemoglobiny we krwi. Choroba ta pojawia się w konsekwencji niedoboru witaminy B12 oraz żelaza. Wpływa ona negatywnie na pracę mózgu oraz serca. Ma wiele objawów takich jak przemęczenie i osłabienie organizmu, oraz m.in.: powoduje mroczki przed oczami, a także duszności czy szumy w uszach.

Mroczki przed oczami i ból głowy, przyczyny – migrena z aurą

Migrena oraz aura migrenowa są dolegliwościami, które dotyczą szerokiego grona ludzi. Aura migrenowa jest przeważnie spowodowana spadkiem przepływu krwi w poszczególnych częściach mózgu. Także w części gdzie znajduje się ośrodek wzroku. Objawy występujące w trakcie migreny, powodowane są przez ośrodkowy układ nerwowy. Wśród szeregu objawów występują zaburzenia wzroku, w tym czarne plamki przed oczami. Objawy te narastają przez kilka do kilkunastu minut, a następnie utrzymują się nawet do godziny.

Objawy, które również występują to ubytki w polu widzenia, błyski i zygzaki w polu widzenia, silny ból głowy. Ból przeważnie pojawia się po około godzinie od czasu wystąpienia mroczków przed oczami.

Mroczki przed oczami, przyczyny – nadciśnienie oczne

Nadciśnienie oczne występuje, gdy w oku jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Podwyższone ciśnienie określa się powyżej 21 mm Hg. Nadciśnienie oczne występuje, gdy podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe nie powoduje uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Nadciśnienie oczne nie jest określane mianem choroby, jest ono jednak czynnikiem, który przyczynia się do rozwoju chorób oczu. Przeważnie choroby powstające na skutek nadciśnienia ocznego to jaska. Jaskra to choroba, w której następuje do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz ubytków w polu widzenia.

Co przyczynia się do występowania nadciśnienia ocznego?

Wpływ mają niektóre leki, przeważnie sterydowe, urazy oka, a także nieodpowiednia ilość wydzielanych płynów przez oczy.

Warto zapamiętać, że nadciśnienie oczne jest chorobą bezobjawową. Można je zdiagnozować jedynie w trakcie kontroli okulistycznej.

Mroczki przed oczami po operacji zaćmy – przyczyny

Zaćma to choroba oczu. Może być ona nabyta lub wrodzona. Prowadzi ona do zmętnienia soczewki w oku. Zaćmę leczy się operacyjnie. Na skutek operacji mogą występować mroczki przed oczami, które znikną. Jest to sposób regeneracji oczu i przyzwyczajania się ich do nowych warunków widzenia. W ten sposób przyzwyczajają się do ostrości widocznego obrazu. Dolegliwości znikną w chwili, gdy oczy przyzwyczają się do nowego funkcjonowania.

W sytuacjach, gdy pacjent miał wrodzoną zaćmę, to występuje ryzyko, że po operacji widziany obraz dalej będzie niewyraźny. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy przed zabiegiem powstawał w oczach zły obraz.

Mroczki przed oczami przy wstawaniu – przyczyny

Czasami czarne plamki przed oczami pojawiają się w chwili zbyt gwałtownego wstania z łóżka zaraz po przebudzeniu. A także w sytuacjach, gdy wstajemy gwałtownie po kilku godzinach siedzenia. Przyczyną jest nagły spadek ciśnienia, inaczej mówiąc do mózgu dopływa zbyt mała ilość krwi w chwili wstania.

Mroczki przed oczami w ciąży – przyczyny

W ciąży kobiety skarżą się na wiele dolegliwości. Jeśli kobieta w ciąży ma mroczki przed oczami, którym towarzyszy ból głowy jest to prawdopodobnie niedobór magnezu lub początki anemii. W przypadku, gdy mroczkom nie towarzyszy ból głowy to najczęściej chodzi o zbyt niskie ciśnienie krwi. W sytuacjach, gdy ciężarna kobieta ma nieostry obraz, widzi podwójnie lub ma upośledzenia widzenia, które nie ustępują po 2 godzinach to zazwyczaj podejrzewa się stan przedrzucawkowy. Towarzyszy mu podwyższone ciśnienie.

Jeśli któreś z opisanych objawów występują należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.

Czarne plamki przed oczami – kiedy należy udać się do lekarza?

Czarne plamki przed oczami to problem wielu osób. Wpływa na niego wiele czynników. Nie są one powodem do niepokoju, jeśli występują sporadycznie i ustępują po chwili od pojawienia.

Dolegliwością powinniśmy się zainteresować, gdy pojawia się ona systematycznie lub utrzymuje przez dłuższy czas. W takim przypadku zalecana jest wizyta u lekarza rodzinnego.

Lekarz pierwszego kontaktu wykona badania kontrolne oraz te bardziej specjalistyczne, a następnie zleci wizytę u specjalisty. Jeśli oczywiście wystąpi taka potrzeba. Może zalecić konsultację kardiologiczną, neurologiczną lub okulistyczną. Neurolog może zlecić badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa głowy, USG tętnic szyjnych. Tomografię zaleca się przy podejrzeniach stwardnienia rozsianego. Natomiast USG tętnic gdy objawy pacjenta wskazują na problemy z przepływem krwi.

Kobieta badająca wzrok z powodu czarnych plamek przed oczami
Źródło: Pexels.com

Okulista wykona badania pola widzenia, dna oka zbada ostrość wzroku oraz sprawdzi ciśnienie wewnątrzgałkowe.  Wykonane powinny zostać także podstawowe badania krwi, takie jak: morfologia, niedobory witamin, obecność toksyn czy poziom lipidów. Jeśli w badaniach nie wykryto żadnych patologii, to neurolog może wysłać pacjenta na konsultację do psychiatry, w celu sprawdzenia czy choroby na tle psychicznym nie spowodowały występowania mroczków. Nie należy jednak podchodzić negatywnie do wizyty u tego specjalisty.

Jakie leczenie wprowadzić w przypadku mroczków przed oczami?

Jakie są sposoby leczenia czarnych plamek przed oczami? To, jakie leczenie zostanie wdrożone, zależy od przyczyn występowania mroczków przed oczami. Zmiany w polu widzenia są częstym problemem, czasami są to poważniejsze dolegliwości i konieczne jest wykonanie zabiegu lub operacji. Dzieje się tak w przypadku jaskry, guza wewnątrzgałkowego, zaćmy czy odklejenia się siatkówki. Są to przypadki cięższe, które wiążą się z dłuższym czasem regeneracji organizmu, brania leków, a także towarzyszącej jej hospitalizacji.

W innych przypadkach przewidziane jest zazwyczaj leczenie farmakologiczne, zalecane są leki. Zastosowanie farmakologii ma miejsce m.in.: w przypadku nadciśnienia tętniczego czy retinopatii cukrzycowej lub innych powikłań cukrzycowych.

Mroczki przed oczami mogą pojawiać się jako wynik stanu fizjologicznego, to znaczy mogą być spowodowane zmianami w ciele szklistym. W takim przypadku nie wykonuje się żadnych form leczenia.

Tak jak wcześniej wspomniano w artykule, również kobiety w ciąży miewają problem z czarnymi plamkami przed oczami. Dolegliwości przeważnie są objawami anemii, niedoborów związków, takich jak magnez czy potas. Występują także w przypadku niskiego ciśnienie krwi. Kobiety w ciąży powinny szczególną uwagę zwracać na takie objawy. Szybko reagować poprzez wizyty u lekarza, aby nie zaszkodzićsobie oaz dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.