Loading...
Choroby

Co stosować w walce z bezsennością?

osoba leżąca na trawie w okularach przeciwsłonecznych

Bezsenność (insomnia) to coś więcej niż trudności w zasypianiu. To również częste budzenie się w nocy, nawracające koszmary senne oraz notoryczne niewyspanie spowodowane nadmiernie wydłużoną fazą REM. Na takie problemy skarży się coraz więcej młodych ludzi. Przyczyny bywają różne: od bardzo poważnych, takich jak zaburzenia psychiczne (stany lękowe, nerwice, depresje itp.), po trywialne, związane na przykład z pracą na nocne zmiany lub stresem spowodowanym życiem w ciągłym biegu.

Warto jednak pamiętać, że nasz organizm potrzebuje snu tak jak jedzenia i wody, bez niego nie jest w stanie przetrwać. Dlatego bezsenności nigdy nie należy bagatelizować – może nas to zbyt drogo kosztować.

W jaki sposób walczyć z bezsennością?

Z bezsennością można walczyć na wiele sposobów. Niektórzy polecają domowe metody, na przykład uprawianie sportu, picie mleka lub wietrzenie sypialni przed położeniem się spać. Inni chwalą skuteczność medytacji albo doradzają picie przed snem ziół o działaniu rozluźniającym i uspokajającym. Takie leczenie bezsenności rzeczywiście może przynieść pozytywne efekty, ale wyłącznie w przypadku niezbyt nasilonych, krótkotrwałych epizodów bezsenności. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z poważniejszym problemem, bezsennością przewlekłą trwającą miesiącami czy latami, tego typu domowe tricki okazują się niewystarczające. Wtedy konieczne jest sięgnięcie po o wiele bardziej zaawansowane terapie lecznicze np. u terapiabezsennosci.pl.

Jak skutecznie pokonać bezsenność?

Profesjonalne leczenie bezsenności może opierać się na farmakoterapii lub terapii poznawczo-behawioralnej. O ile jednak farmakoterapia działa krótkotrwale i co gorsza, może wywoływać dodatkowe problemy, chociażby uzależnienie od leków nasennych, o tyle terapia poznawczo-behawioralna przynosi długotrwałe efekty i nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych. Dzięki niej możesz wypracować indywidualne techniki radzenia sobie z problemami ze snem, które z czasem pozwolą Ci przywrócić i utrzymać jego właściwy rytm. Jeśli chcesz skutecznie pokonać bezsenność, pozbyć się jej na dobre, to jest właśnie najlepszy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.