Loading...
Włosy

Co szkodzi włosom wysokoporowatym? Czego należy unikać i jak dbać o włosy?

Kobieta z zadbanymi wysokoporowatymi włosami

Włosy wysokoporowate charakteryzują się odchyleniem łuski włosa od kory. Każdy włos składa się z rdzenia, kory i łuski. W przypadku zdrowych włosów łuska przylega do kory. Niestety dieta, a także czynniki środowiskowe, czy też zabiegi stylizacyjne wpływają na porowatość włosów. Warto dowiedzieć się, co szkodzi włosom wysokoporowatym i czego należy unikać.

Jak przeprowadzić test na porowatość włosów w swoim domu?

Zacznijmy od testu na porowatość włosów. Warto sprawdzić, jakie się ma włosy, stosując prosty sposób. Wystarczy do szklanki nalać wody, tak mniej więcej do 3/4 objętości. Codziennie i to naturalnie wypada nam nawet 150 włosów i nie jest to problem. Nie należy tego uznawać za nadmierne wypadanie, choć oczywiście warto wzmacniać włosy. Trzeba wiedzieć, że włosy wysokoporowate mają częstszą tendencję do łamania się i nadmiernego wypadania. W każdym razie możesz wykorzystać kilka włosów, które pozostały na Twojej szczotce podczas rozczesywania i wrzucić je do szklanki z wodą. Jeśli opadną na dną, są wysokoporowate. Gdy będą zanurzone, ale nie nie opadną są średnioporowate. Jeśli pływają na powierzchni oznacza to, że są niskoporowate, zatem niezniszczone.

Czego należy unikać, by nie pogorszyć kondycji włosów wysokoporowatych?

Jeżeli Twoje włosy opadły na dno, to czym prędzej musisz wdrożyć plan naprawczy. Jednak zanim przejdziemy do pielęgnacji, podpowiemy czego nie znoszą włosy wysokoporowate i jakich zabiegów należy unikać. Ponieważ łuski włosa są naturalnie odchylone wiadomo, że nie będą znosiły wszelkich drażniących substancji. Zatem w przypadku włosów porowatych należy unikać chlorowanej wody. Jeżeli lubisz chodzić na basen (w końcu dobrze wpływa na kondycję i sylwetkę) spróbuj znaleźć taki, gdzie woda jest ozonowana, a nie chlorowana albo przynajmniej stężenie chloru jest niewielkie. Ze swojej kosmetyczki musisz pozbyć się wszystkich produktów do włosów, które w swoim składzie mają alkohol. Tego włosy porowate również nie znoszą. Kosmetyki powinny mieć lekką formułę, nie zawierać SLS, czy SLES. Swoje włosy wysokoporowate musisz też dobrze traktować po myciu, a także podczas codziennego czesania. Nie możesz ich szarpać także podczas mycia. Staraj się też unikać szorstkich ręczników. Dobrze sprawdzą się miękkie ręczniki bawełniane albo takie z dodatkiem włókien bambusa. Ostatnią bardzo ważną kwestią jest to, by unikać zbyt częstej koloryzacji. Dla Twoich włosów wysokoporowatych najlepiej by było, abyś z nich zrezygnowała i postawiła na intensywną regenerację. Jednak jesteśmy realistkami, trudno oprzeć się modnej koloryzacji, zwłaszcza że farby do włosów mają coraz lepszą formułę, a i kosmetyki do włosów farbowanych pomagają odzyskać im blask i miękkość. Zatem po prostu nie farbuj włosów raz na miesiąc, a ogranicz się do farbowania raz na dwa lub trzy miesiące.

Jak prawidłowo dbać o włosy wysokoporowate?

Aby włosy o wysokiej porowatości odzyskały miękkość, warto sięgnąć po lekkie kosmetyki do włosów zniszczonych i stosować metodę OMO. Jest to metoda, którą można też nazwać odwróconym myciem włosów. Otóż najpierw nakładasz odżywkę, spłukujesz ją, potem myjesz włosy szamponem, a następnie znów nakładasz odżywkę. Dzięki temu Twoje włosy z każdym myciem mają lepszą kondycję. Pamiętaj też o olejowaniu raz w tygodniu. Na włosy wysokoporowate sprawdzi się olej konopny czy też słonecznikowy. Przeprowadzając zabieg olejowania pozostaw olej na włosach przynajmniej na kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.