Loading...
Kręgosłup

Co to jest dyskopatia, czym się charakteryzuje

Pytanie:
Dzień dobry.
Chciałabym dowiedzieć się, co to jest dyskopatia, czym się charakteryzuje i jakie są jej objawy. Rozpoznano u mnie bowiem to schorzenie.
Chciałabym również wiedzieć, czy jest możliwe rozpoznanie tego schorzenia bez zdjęcia rentgenowskiego, a jeżeli tak, to na ile pewne może być takie rozpoznanie. Pytam, ponieważ lekarz, który stwierdził u mnie dyskopatię, nie zlecił zrobienia zdjęcia rentgenowskiego.
I jeszcze jedno pytanie. Czy przy dyskopatii na bolącym odcinku kręgosłupa plecy mogą być lekko wypukłe, opuchnięte? Będę wdzięczna za poradę.

Odpowiedź:
Dyskopatia jest to pojęcie odnoszące się do patologii krążka międzykręgowego (dysku). Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe. Poza działaniem amortyzacyjnym, mają one istotne znaczenie dla ruchomości kręgosłupa. Krążek międzykręgowy zbudowany jest z jądra galaretowatego i otaczającego go pierścienia włóknistego. Jądro galaretowate, które w większości stanowi woda, z biegiem lat ulega stopniowemu odwodnieniu. Przeciążenia kręgosłupa przyspieszają ten proces.
Można wyróżnić kilka etapów rozwoju dyskopatii. Pierwszy to odwodnienie krążka, następne to przerwanie pierścienia włoknistego i wreszcie, gdy dojdzie do przerwania pierścienia włóknistego, może dojść do powstania uwypukliny lub przepukliny krążka międzykręgowego. Objawy dyskopatii zależą od odcinka, w którym ona powstaje, stadium zaawansowania choroby, wieku pacjenta, tempa narastania zmian, szerokości kanału kręgowego, co jest indywidualnie zmienne osobniczo, kierunku wysuwania się ewentualnej uwypukliny oraz stopnia ucisku na elementy nerwowe (korzeń nerwowy, rdzeń kręgowy). Domyślam się, że u Pani chodzi raczej o dyskopatię odcinka lędżwiowego kręgosłupa. Rozpoznanie dyskopatii stawia się na podstawie wywiadu, badania lekarskiego, badania radiologicznego, a najlepiej z badań dodatkowych korzystając z rezonansu magnetycznego. W przypadku dyskopatii badanie rezonansu magnetycznego jest najbardziej precyzyjnym badaniem, pozwalającym na uwidocznienie krążków międzykręgowych, ocenę stopnia ich dehydratacji, uwidocznienie ewentualnych wypuklin, modelowanie worka oponowego przez przepukliny oraz ocenę ewentualnego ucisku na korzeń nerwowy czy rdzeń kręgowy. Można też ocenić kierunek wysuwania się przepukliny (centralna, prawostronna, lewostronna). Badanie rezonansu magnetycznego jest nieodzowne w przypadku ewentualnej kwalifikacji do leczenia operacyjnego oraz w przypadku wątpliwości diagnostycznych. Bezwzględnym wskazaniem do jego wykonania jest między innymi wystąpienie niedowładów lub porażeń, które są jednocześnie wskazaniem do leczenia operacyjnego. Natomiast na podstawie badania radiologicznego pośrednio można wnioskować o obecności dyskopatii, jest to rodzaj badania skrinningowego. Pozwala ono wykluczyć/zdiagnozować także część innych przyczyn bólu kręgosłupa. Badanie radiologiczne należy raczej do badań podstawowych, jest badaniem niezbyt drogim i jeśli dolegliwości będą się utrzymywały, to celowe jest wykonanie zdjęcia radiologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.