Loading...
Uroda

Co to jest mikrobiom skóry?

Kobieta dba o swój mikrobiom skóry

Mikrobiom to słowo, które słyszy się coraz częściej, szczególnie w kontekście pielęgnacji. Czym jest?

Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to nic innego jak cały zespół mikroorganizmów, które bytują na jej powierzchni. Znajdują się one w wierzchnich warstwach naskórka. Warto wiedzieć, że jest to grupa drobnoustrojów, które na skórze powinny bytować. Pomagają one bowiem realizować skórze funkcję ochronną, dopóki pozostają w odpowiednich proporcjach, dopóki równowaga jest zachowana. Ochrona polega na powstrzymywaniu innych drobnoustrojów (chorobotwórczych) przed kolonizacją skóry. W skład mikrobiomu wchodzą między innymi bakterie, grzyby, roztocza a nawet wirusy. Grupa ta jednak nie ma jednolitej struktury, będzie się różnić na przykład w zależności od wieku, miejsca zamieszkania czy stosowanej pielęgnacji – dlatego warto stosować kosmetyki wspierające naturalny mikrobiom.

Naturalny mikrobiom skóry jest więc czymś, o co należy dbać i co pozwala cerze pozostawać w dobrej kondycji.

Funkcje mikrobiomu

Jak wspomniano, mikrobiom ma chronić skórę. Jego podstawowa funkcja polega na wzmocnieniu bariery ochronnej skóry. W jaki sposób przebiega ten proces? Zasługę przypisać można bakteriom i grzybom, które przeprowadzają rozkład sebum do takich substancji, które wzmacniają warstwę hydrolipidową naskórka. Obecne w skórze mikroorganizmy dbają też o syntezę enzymów, których głównym zadaniem jest hamowanie namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto mikrobiom pełni ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu pH skóry, które ma niebagatelne znaczenie dla procesów regeneracji naskórka.

Pielęgnacja skóry wspomagająca mikrobiom

Pielęgnacja skóry zaczyna się od wewnątrz. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i zbilansowaną dietę. Zwróćmy uwagę na obecność w niej produktów bogatych w prebiotyki, probiotyki i synbiotyki. Składniki te powinny być obecne również w kosmetykach do pielęgnacji twarzy.

Dobrze jest unikać tych produktów, które mogą uszkodzić naturalny mikrobiom. Źle oddziałują na niego kosmetyki silnie oczyszczające, złuszczające. Dobierając produkty do oczyszczania twarzy lub peelingi warto wybrać kosmetyki dopasowane do potrzeb naszej skóry, szczególnie jeśli mamy bardziej wymagającą, problematyczną cerę. Równowagę mikrobiomu zaburzają też alkohol, detergenty o dużej sile działania, sztuczne barwniki.

Dbałość o mikrobiom nie polega wyłącznie na unikaniu produktów o potencjalnie szkodliwym działaniu, ale również na podjęciu działań, które pomogą w jego odbudowie, regeneracji skóry. Jak wspomniano powyżej, mikrobiom pomaga podtrzymać prawidłowe pH skóry – działa w ten sposób, aby zapewnić sobie przetrwanie. Zaburzenie pH może spowodować naruszenie tej delikatnej flory. Dlatego też tak ważna jest tonizacja po każdym myciu. Ponadto warto też nie zapominać o nawilżaniu i natłuszczaniu naskórka.

Mikrobiom to dowód na to, że Matka Natura jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Warto jej pomóc i zadbać w kompleksowy sposób o delikatną skórę twarzy, wykorzystując do tego celu odpowiednio dobrane kosmetyki o przetestowanym działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.