Loading...
Sport

Co to jest poduszka sensoryczna, do czego służy?

Kobieta podczas ćwiczeń korzysta z poduszki sensorycznej

Poduszka sensomotoryczna (dysk sensoryczny) to przyrząd terapeutyczny wykorzystywany do ćwiczeń sensomotorycznych. Swoją budową przypomina dysk pokryty z jednej strony licznymi zaokrąglonymi wypustami, natomiast w środku poduszka wypełniona jest powietrzem. Pomimo swej niezwykle prostej budowy, poduszka sensomotoryczna może między innymi korygować różnorodne wady postawy, minimalizować ból pleców oraz wzmacniać mięśnie głębokie.

Na poduszce sensorycznej można stać bądź siedzieć. W pozycji siedzącej odczuwamy wrażenie niestabilności, przez co dysk wymusza balansowanie ciałem. Co więcej, poduszka odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz wymusza prawidłową postawę podczas siedzenia. Pro dysk do ćwiczeń można również wykorzystać do masażu stóp, ponieważ wspomniane już wypustki lub jak ktoś woli kolce, pełnią funkcję masującą.

Jak działa poduszka sensoryczna?

Pro dysk do ćwiczeń stosuje się na wiele sposobów, głównie do siedzenia, a także do masowania stóp. Stojąc na poduszce, ćwiczymy równowagę oraz wspomagamy koncentrację. Natomiast w trakcie siedzenia stymulujemy ruchy krążków międzykręgowych np.: w trakcie pracy przed komputerem. Dysk koryguje wady postawy oraz wzmacnia mięśnie grzbietu.

Poduszka sensoryczna

Wskazania do ćwiczeń na poduszce sensorycznej

Poduszki sensoryczne doskonale sprawdzają się w takich sytuacjach jak: poprawa równowagi, koordynacji ruchowej, a także balansu ciała. Stosując dysk, można również poprawić siłę mięśniową, uśnieżyć ból w odcinku lędźwiowym, a nawet odbyć trening motoryczny bądź urozmaicić ćwiczenia z zakresu fitnessu.

Przykładowe ćwiczenia z poduszką sensoryczną

  • Balansowanie na siedząco – ćwiczenie to wzmacnia mięśnie gorsetowe oraz poprawia równowagę. Należy usiąść na poduszce z wyprostowanymi nogami i staramy się założyć wyprostowaną nogę za nogę, ręce natomiast trzymamy splecione na klatce piersiowej. W takiej pozycji próbujemy usiedzieć jak najdłużej.
  • Balansowanie na jednej nodze – to ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków, nóg i pleców. Wystarczy stanąć na jednej nodze na dysku i utrzymać równowagę.
  • Przysiady z dyskiem sensomotorycznym – stosując do przysiadów dysk, stymulujemy dodatkowo mięśnie poprzeczne brzucha, mięśnie wielodzielne, przeponę oraz mięśnie dna miednicy. Ćwiczenie wygląda jak zwykłe przysiady, tylko dochodzi balans ciała i utrzymanie równowagi.

Poduszki sensoryczne to dość tanie przyrządy do ćwiczeń, które mogą znacząco urozmaicić nasz codzienny trening fitness. Dodając ją do różnych ćwiczeń, możemy zacząć mobilizować kolejne partie mięśni do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.