Loading...
HobbyNowinki ze świata zdrowiaPsychika

Co to jest zdrowie psychiczne

Jak osiągnąć zdrowie psychiczne

Definicja pojęcia zdrowia psychicznego niestety, ale nie istnieje. Są co najwyżej jej różne wersje. Wg WHO jest to dobrostan fizyczny, społeczny i psychiczny człowieka. Jednak ścisłe wyznaczenie specyfikacji tego stanu nie jest możliwe do osiągnięcia. Z prostego powodu, na który składają się różnice kulturowe, społeczne czy inne uwarunkowania subiektywne.

Dążenie do ideału

W europejskiej społeczności gruba kobieta jest postrzegana za nieatrakcyjną, natomiast w społeczności mauretańskiej będzie ideałem. Wyznacznikiem jest w każdym wypadku dbanie o swoje ciało. W Mauretanii otyłość to znak dobrobytu (dostatecznej ilości jedzenia), u nas to znak choroby i zaniedbania. Dlatego „piękno” to rzecz względna.

Doskonałość w człowieku (nie)istnieje

Gdzie więc należy szukać doskonałości i co do tego ma zdrowie psychiczne? Jedno z drugim jest związane, bo człowiek zdrowy psychicznie akceptuje swoją (nie)doskonałość i czuje się z nią dobrze. Przy czym zwraca też uwagę na swoje zdrowie w każdym aspekcie i nie będzie je narażał w imię lansowanej idei. Taka odporność na manipulację działa w każdej podejmowanej przez niego decyzji.

Dyskryminacja

Zdrowie psychiczne to trudny temat i ciężko jednoznacznie określić jego ramy i wyznaczniki. Jednak narzuca się nam od razu myśl, jak zaklasyfikować osoby chore psychicznie? Skoro równowaga jest u nich zachwiana, to nie oznacza, że nie mają pragnień, że nie zdają sobie sprawy z własnej choroby. Jeśli akceptują ją i mimo wszystkich przeciwności żyją tak, aby nie krzywdzić innych to są jak najbardziej doskonali.

Recepta na zdrowie psychiczne jest jedna

Dla każdego człowieka inna. Ludzi zdrowych psychicznie charakteryzuje pewność siebie i radość z życia. Mają swoje pasje, w których się rozwijają. Nie szukają na siłę uznania innych, bo dla swojego dobrego samopoczucia nie potrzebują tego. „Po czynach ich poznacie” nie robią nic na siłę i na przekór własnemu sumieniu.

Nie da się łatwo określić jak osiągnąć wspomniany stan zadowolenia. Tak samo ciężko wyznaczyć, co się dokładnie składa na dobrostan poszczególnych składowych zdrowia psychicznego. Jedno jest pewne, osoba zdrowa psychicznie nie krzywdzi innych aby podbudować swoje ego. Przy tym zaznaczyć należy, że sama nie daje się krzywdzić innym i potrafi czerpać radość z życia pełnymi garściami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.