Loading...
Uroda

Co to znaczy kosmetyki naturalne ?

Ułożone kwiaty na stole

Kosmetyki naturalne są to produkty do pielęgnacji skóry zawierające wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego (pozyskiwanych tylko od żywych zwierząt z ekologicznych hodowli – np. śluz ślimaka. Kosmetyki naturalne nie mogą być również testowane na zwierzętach. Obecnie żadne regulacje prawne w Polsce nie określają szczegółowo warunków, które muszą spełniać kosmetyki naturalne.

Istnieje kilka organizacji przyznających różnego rodzaju certyfikaty, jednak żeby upewnić się czy dany produkt zasługuje w pełni na miano naturalnego warto zapoznać się z jego składem. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej na etykiecie każdego produktu kosmetycznego muszą się pojawić jego składniki, opisywane w systemie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – międzynarodowa nomenklatura składników kosmetyków). Substancje chemiczne w tym systemie mają nazwy angielskie, a naturalne, roślinne – łacińskie. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że nazwy łacińskie w składzie świadczą o naturalnym pochodzeniu kosmetyku.

Jak działają kosmetyki naturalne ?

W przeciwieństwie do syntetycznych kosmetyki naturalne działają znacznie wolniej, ale skutki oddziaływania substancji naturalnych na skórę są długotrwałe i służą systematycznej poprawie jej kondycji . Powodują znacznie mniej alergii. Przerwa w ich stosowaniu nie powoduje widocznych, negatywnych skutków. Kosmetyki naturalne mają za zadanie wspierać procesy regeneracji zachodzące cały czas w naszej skórze zgodnie z prawami natury, a nie ingerować w nie inwazyjnie za pomocą krótkotrwałego działania związków chemicznych.

Jakie składniki roślinne zawierają kosmetyki naturalne ?

Trudno by było wymienić wszystkie, ale najczęściej są to komponenty znane od wieków w medycynie Dalekiego Wschodu – Indii, chin, Japonii. W takich kosmetykach specjalizuje się np. firma Orientana. W sklepie internetowym orientana.pl można kupić kosmetyki naturalne zawierające między innymi – jaśmin, migdałowiec, kurkumę, papaję, różę japońską, szafran, cynamon, korzeń żeń-szeń i wiele innych. Wszystkie te składniki cenione w Ajurwedzie, medycynie chińskiej i koreańskiej stymulują naszą skórę do naturalnej regeneracji, łagodzą podrażnienia i zwiększają jej wytrzymałość na oddziaływanie niekorzystnych bodźców.
Odmianą kosmetyków naturalnych są kosmetyki wegańskie, nie zawierające żadnych substancji odzwierzęcych takich jak mleko, miód, śluz ślimaka. Ze względu na swoje działanie polecane są nie tylko dla zwolenników diety wegańskiej czy wegetariańskiej, ale dla wszystkich, którzy pragną zadbać o całkowicie naturalną pielęgnację swojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.