Loading...
Jedzenie

Co to znaczy, że olej jest zimnotłoczony?

Olej tłoczony na zimno wlewany do przezroczystej miski

W różnego rodzaju poradnikach zdrowotnych i dietetycznych często mówi się o zbawiennym wpływie na zdrowie różnego rodzaju olejów. Jakie z nich są najbardziej wartościowe? Sekret kryje się w sposobie ich tłoczenia. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się oleje zimnotłoczone i w jaki sposób należy je zażywać.

Oleje zimnotłoczone – jak  powstają i jak je stosować?

Jak sama nazwa wskazuje, oleje tego typu tłoczone są na zimno. Oznacza to, że podczas produkcji nie poddaje się ich procesowi rafinacji (dlatego nazywane są też olejami nierafinowanymi). Dzięki pominięciu tego zabiegu zachowane są wszystkie prozdrowotne właściwości rośliny, z której pozyskiwany jest olej, a także jej charakterystyczny smak. Pozyskany w ten sposób produkt jest pełny kwasów tłuszczowych, fitozwiązków, witamin oraz minerałów.

Oleje zimnotłoczone nie nadają się jednak do wszystkiego. Należy spożywać je wyłącznie w formie surowej, na przykład jako dressing do sałatek czy pieczywa. Wszystko dlatego, że w trakcie smażenia, do tej pory zdrowe kwasy tłuszczowe utleniają się i stają się szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać olejów nierafinowanych również w ciepłych daniach, istotne jest jedynie to, by samego oleju nie poddawać obróbce termicznej.

Oleje tłoczone na zimno i ich zdrowotne właściwości

Najważniejszą właściwością olejów nierafinowanych jest to, że zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to o tyle istotne, że ludzki organizm potrzebuje ich do prawidłowego działania, ale nie potrafi sam ich wyprodukować, dlatego należy dostarczać mu je z zewnątrz w odpowiednich proporcjach.

Jeżeli chodzi o pozostałe właściwości zdrowotne, to mogą one różnić się nieco w zależności od rośliny, jaka została wykorzystana do stworzenia danego oleju. Znana wszystkim oliwa z oliwek zawiera duże ilości witaminy E i K1, a także pomaga spowalniać rozwój komórek rakowych. Olej lniany jest bardzo bogaty w kwasy Omega-3 i znakomicie uzupełnia jego niedobory, zwłaszcza wśród wegetarian, którzy nie jedzą ryb (będących jednym z głównych źródeł Omega-3). Tłoczone  na zimno oleje ze słonecznika zawierają bardzo duże ilości witaminy E, a także kwasy Omega-6 i Omega-9. W przypadku coraz popularniejszego oleju nierafinowanego z konopi, mamy do czynienia z kwasami tłuszczowymi Omega-6 i Omega-3 w bardzo korzystnych dla człowieka proporcjach 3:1. Oprócz tego zawiera on rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K, chlorofil oraz inne mikro i makro elementy. To tylko niektóre przykłady prozdrowotnych właściwości olejów zimnotłoczonych!

Oleje nierafinowane ze sprawdzonych źródeł

Przed zakupem warto upewnić się, że dany olej faktycznie został wytłoczony na zimno i zapoznać się z jego składem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na etykiecie. Korzystaj z ofert sprawdzonych sklepów ekologicznych, zielarni oraz aptek. Jednym z miejsc, w których kupisz znakomite oleje zimnotłoczone jest sklep Złoto Polskie. Sprawdź ich ofertę i poznaj niezwykłe smaki i właściwości olejów nierafinowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.